سیستم نام دامنه یا DNS چیست؟

سیستم نام دامنه یا DNS چیست؟

زهرا عزتی

اینترنت و بسیاری از شبکه های خصوصی بزرگتر پروتکل اینترنت (IP) متکی به سیستم نام دامنه (DNS) هستند که به هدایت ترافیک کمک می کنند. DNS یک دیتابیس توزیع شده از نام و آدرس شبکه را نگهداری می کند و روش هایی را برای جستجو از راه دور دیتابیس برای کامپیوترها فراهم می کند. برخی افراد DNS را “phone book of the Internet.” می نامند؛ برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در شتابان هاست همراه باشید.

DNS و شبکه جهانی وب

همه وب سایت های عمومی بر روی سرورهای متصل به اینترنت با آدرس IP عمومی کار می کنند. اینترنت از DNS به عنوان سرویس وضوح نام جهانی در وب سایت های عمومی استفاده می کند. وقتی کسی نام یک سایت را در مرورگر خود تایپ می کند ، DNS آدرس IP مربوطه را برای آن سایت جستجو می کند ، داده های مورد نیاز برای ایجاد اتصالات شبکه مورد نظر بین مرورگرهای وب و سرورهای وب انجام می شود.

سرورهای DNS و سلسله مراتب نام

DNS از شبکه مشتری / سرور استفاده می کند. سرورهای DNS دستگاه هایی هستند که برای ذخیره سوابق دیتابیس DNS (نام و آدرس) تعیین شده اند ، در حالی که مشتری های DNS شامل کامپیوترهای شخصی ، تلفن ها و سایر دستگاه ها هستند. سرورهای DNS نیز با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند ، در صورت لزوم به عنوان مشتری یکدیگر عمل می کنند.

DNS سرورهای خود را در یک سلسله مراتب سازماندهی می کند. برای اینترنت ، سرورهای به اصطلاح root در بالای سلسله مراتب DNS قرار دارند. سرورهای نام root اینترنت اطلاعات سرور DNS را برای دامنه های سطح بالا وب (TLD) (مانند “.com” و “.uk”) مدیریت می کنند ، به ویژه نام و آدرس IP سرورهای اصلی (معتبر) DNS مسئول پاسخ دادن در مورد هر TLD به صورت جداگانه است. سرورها در سطح پایین بعدی سلسله مراتب DNS نام دامنه ها و آدرس های سطح دوم را ردیابی می کنند و سطوح اضافی دامنه های وب را مدیریت می کنند.

سرورهای DNS توسط مشاغل خصوصی و نهادهای حاکم بر اینترنت در سراسر جهان نصب و نگهداری می شوند. برای اینترنت ، ۱۳ سرور نام root (در واقع مجموعه اضافی ماشین آلات در سراسر جهان) صدها دامنه سطح بالا اینترنت را پشتیبانی می کنند ، در حالی که shetabanhost.com اطلاعات معتبر سرور DNS را برای سایت های داخل شبکه خود ارائه می دهد. سازمان ها می توانند به طور مشابه DNS را در مقیاس کوچکتر در شبکه های خصوصی خود مستقر کنند.

پیکربندی شبکه ها برای DNS

سرویس گیرنده های Domain Name System (سیستم نام دامنه) که می خواهند از DNS استفاده کنند ، باید آن را در شبکه خود پیکربندی کنند. Resolvers با استفاده از آدرسهای IP ثابت (استاتیک) یك یا چند سرور DNS از DNS پرس و جو می كنند. در یک شبکه خانگی ، آدرس های سرور DNS می توانند یک بار روی یک روتر پهن باند پیکربندی شده و به طور خودکار توسط دستگاه های مشتری گرفته شوند ، یا آدرس ها می توانند بر روی هر مشتری جداگانه پیکربندی شوند. سرپرستان شبکه خانگی می توانند آدرس های معتبر سرور DNS را از ارائه دهنده خدمات اینترنت یا ارائه دهندگان شخص ثالث اینترنت DNS مانند Google Public DNS و OpenDNS دریافت کنند.

انواع جستجوی DNS

DNS معمولاً توسط مرورگرهای وب به طور خودکار نام دامنه های اینترنت را به آدرس های IP تبدیل می کند. علاوه بر این جستجوی رو به جلو ، DNS همچنین برای موارد زیر استفاده می شود:

یافتن سرورهای صحیح برای ارسال ایمیل اینترنتی
جستجوی معکوس که آدرس IP را به نام دامنه تبدیل می کند
درخواست های شبکه پشتیبانی از جستجوی DNS بر روی TCP و UDP ، پورت ۵۳ به طور پیش فرض اجرا می شود.
 جستجوی آدرس IP به جلو و معکوس

حافظه پنهان DNS

برای پردازش بهتر حجم زیاد درخواست ها ، DNS از حافظه پنهان استفاده می کند. حافظه نهان DNS نسخه های محلی سوابق DNS که اخیراً به آنها دسترسی پیدا کرده را ذخیره می کند در حالی که نسخه های اصلی همچنان در سرورهای تعیین شده خود نگهداری می شوند. داشتن نسخه های محلی از سوابق DNS از ایجاد ترافیک شبکه به بالا و از طریق سلسله مراتب سرور DNS جلوگیری می کند. با این حال ، اگر حافظه پنهان DNS منسوخ شود ، مشکلات اتصال شبکه ایجاد می شود. حافظه پنهان DNS نیز مستعد حمله هکرهای شبکه است. مدیران شبکه می توانند در صورت نیاز با استفاده از ipconfig و برنامه های مشابه ، حافظه پنهان DNS را شستشو دهند.

Dynamic DNS

DNS استاندارد نیاز دارد تا تمام اطلاعات آدرس IP ذخیره شده در دیتابیس ، اصلاح شود. این روند برای پشتیبانی از وب سایت های معمولی خوب است اما نه برای دستگاه هایی که از آدرس Dynamic DNS مانند وب کم یا سرورهای خانگی استفاده می کنند. Dynamic DNS که مخفف آن (DDNS) است برای فعال کردن سرویس وضوح نام برای کلاینت های Dynamic ، پسوندهای پروتکل شبکه را به DNS اضافه می کند.

ارائه دهندگان شخص ثالث مختلف بسته های DNS Dynamic را برای کسانی که مایل به دسترسی از راه دور به شبکه خانگی خود از طریق اینترنت هستند ، ارائه می دهند. راه اندازی محیط اینترنت DDNS مستلزم ثبت نام در ارائه دهنده انتخاب شده و نصب نرم افزار اضافی در شبکه محلی است. ارائه دهنده DDNS از راه دور دستگاه های مشترک را کنترل کرده و نام DNS مورد نیاز را به روز می کند.

گزینه های جایگزین DNS

Microsoft N Internet Service Naming Service (WINS) از وضوح نامی مشابه DNS پشتیبانی می کند اما فقط در کامپیوتر های ویندوزی و با استفاده از فضای نام متفاوت کار می کند. WINS در برخی از شبکه های خصوصی کامپیوتر های شخصی ویندوز استفاده می شود.

Dot-BIT یک پروژه منبع باز مبتنی بر فناوری BitCoin است که در تلاش است تا پشتیبانی از دامنه سطح بالا “.bit” را به DNS اینترنت اضافه کند.

ما به شما سیستم نام دامنه را به طور کامل معرفی کرده ایم. ما را در شتابان هاست دنبال کنید.

ارسال دیدگاه جدید