پهنای باند یا Bandwidth چیست؟

پهنای باند یا Bandwidth چیست؟

علی مرادی

اصطلاح پهنای باند دارای معانی فنی است ، اما از زمان رایج شدن در اینترنت ، به طور کلی به حجم اطلاعات در واحد زمان اشاره شده است که یک وسیله انتقال (مانند یک اتصال اینترنتی) می تواند از عهده آن برآید.

اتصال به اینترنت با Bandwidth بزرگتر می تواند مجموعه ای از داده ها (مثلاً یک فایل ویدیویی) را خیلی سریعتر از اتصال اینترنتی با پهنای باند پایین تر جابجا کند.

پهنای باند به طور معمول در بیت بر ثانیه مانند ۶۰ Mbps یا ۶۰ Mb/s بیان شده است تا نرخ انتقال داده ۶۰ میلیون بیت (مگابیت) در هر ثانیه را توضیح دهد.

در ادامه با ما در شتابان هاست همراه باشید.

چرا پهنای باند اهمیت دارد؟

یادگیری منظور از پهنای باند و چگونگی کاربرد آن در شبکه شخصی شما می تواند به شما در تنظیم برنامه خود کمک کند تا در صورت لزوم به اینترنت سریعتر دسترسی پیدا کنید. اگر اتصال اینترنت شما به طور ناگهانی کندتر از بیشتر روزها باشد ، ممکن است در مورد پهنای باند کنجکاو شوید. شاید شما گمان کنید که باید پهنای باند بیشتری خریداری کنید یا آنچه را که می پردازید دریافت نمی کنید. یا ، شاید شما قصد خرید کنسول بازی یا سرویس پخش ویدیو را دارید و به درک دقیقی از اینکه آیا می توانید این کار را انجام دهید یا خیر ، بدون اینکه تأثیر منفی روی بقیه شبکه شما داشته باشد ، نیاز دارید. برای اکثر مردم ، این دو فعالیت تقریباً بزرگترین مشکلات پهنای باند هستند.

پهنای باند شما چقدر است؟ (و چه مقدار نیاز داری؟)

برای کمک به چگونگی تعیین دقیق میزان پهنای باند در دسترس خود به سایت های تست سرعت اینترنتمراجعه کنید ، اغلب ، اما نه همیشه ، بهترین راه برای انجام این کار هستند. اینکه شما به چه مقدار Bandwidth نیاز دارید بستگی به کاری دارد که با اتصال به اینترنت خود انجام دهید. به طور کلی ، اگر قصد انجام کاری به جز شبکه های اجتماعی و تماشای گاه به گاه فیلم را ندارید ، احتمالاً یک برنامه پر سرعت با سرعت بالا بسیار خوب است.

بسته به آنچه در اینترنت استفاده می کنید ، ممکن است شما یک توصیف رسمی پهنای باند را بدست آورید تا دقیقاً بدانید که برای استفاده بهینه از آن سرویس چه چیزی نیاز دارید. به عنوان مثال ، اگر اینترنت شما در حال حاضر کاملاً روان اجرا می شود اما قصد دارید یک سرویس پخش فیلم را به آن اضافه کنید ، برای حداقل پهنای باندی که برای جریان بدون وقفه توصیه می کنید ، در وب سایت خود تحقیق کنید.

پهنای باند بسیار شبیه به لوله کشی است:

لوله کشی یک قیاس عالی برای Bandwidth فراهم می کند … به طور جدی!

داده ها از Bandwidth در دسترس هستند زیرا آب به اندازه لوله است.

به عبارت دیگر ، با افزایش Bandwidth ، مقدار داده هایی که می توانند در مدت معینی از طریق آن جریان داشته باشند افزایش می یابد ، دقیقاً مانند افزایش قطر لوله ، به همین ترتیب مقدار آب قابل پخش در طی یک دوره زمانی نیز افزایش می یابد.

فکر کنید در حال پخش فیلم هستید ، شخص دیگری در حال پخش یک بازی ویدیویی چند نفره آنلاین است و یک زن و شوهر دیگر در همان شبکه شما در حال دانلود فایلها یا استفاده از تلفن های خود برای تماشای فیلم های آنلاین هستند. این احتمال وجود دارد که اگر همه به طور مداوم شروع و متوقف نشوند ، همه احساس کنند که اوضاع کمی کند است. این مربوط به پهنای باند است.

پهنای باند مبلغی ثابت براساس هزینه ای است که برای آن پرداخت می کنید. در حالی که ممکن است یک نفر بتواند ویدئویی با کیفیت بالا و بدون هیچ گونه تأخیری پخش کند ، در لحظه اضافه کردن سایر درخواستهای دانلود به شبکه ، هرکدام فقط بخشی از ظرفیت کامل خود را دریافت می کنند.

امیدوارم این مقاله براتون مفید بوده باشه.

ما رو تو شتابان هاست دنبال کنید. 🙂

ارسال دیدگاه جدید