Dynamic DNS چیست؟

Dynamic DNS چیست؟

زهرا عزتی

DDNS مخفف DNS dynamic یا سرویسی است که نام دامنه های اینترنتی را به آدرس های IP ترسیم می کند. سرویس DDNS به شما امکان می دهد از هرجای دنیا با کامپیوترخانگی خود دسترسی پیدا کنید. DDNS هدفی مشابه با سیستم نام دامنه (DNS) در اینترنت دارد ، از این رو DDNS به هر کسی که میزبان وب یا سرور FTP است اجازه می دهد یک نام عمومی را برای کاربران احتمالی اختصاص دهد. با این حال ، برخلاف DNS که فقط با آدرسهای IP ساکن کار می کند ، DDNS همچنین برای پشتیبانی از آدرسهای IP (تغییر دهنده) مانند آدرسهای اختصاص داده شده توسط سرور DHCP طراحی شده است (تفاوت DHCP و DNS در چیست). در ادامه با ما در شتابان هاست همراه باشید.

سرویس DDNS چگونه کار می کند؟

برای استفاده از DDNS ، با یک ارائه دهنده DNS وارد سیستم شوید و نرم افزار آنها را روی کامپیوتر هاست نصب کنید. کامپیوتر میزبان هر کدام از کامپیوتر ها به عنوان سرور استفاده می شود ، خواه یک سرور فایل، وب سرور یا نوع دیگری از سرور باشد.

به عنوان مثال ، اگر نرم افزار FTP را برای تبدیل آن دستگاه به سرور FTP در کامپیوتر خود دارید ، برنامه DDNS را روی آن دستگاه نصب کنید. این دستگاه کامپیوتری است که کاربران هنگام درخواست سرور به آن دسترسی می یابند ، بنابراین همیشه باید ارائه دهنده DDNS را با آدرس IP فعلی خود به روز کنید. این نرم افزار آدرس IP پویا را برای تغییرات کنترل می کند. وقتی آدرس تغییر می کند ، نرم افزار با سرویس DDNS تماس می گیرد تا حساب شما را با آدرس IP جدید به روز کند.

این بدان معناست که تا زمانی که نرم افزار DDNS همیشه در حال اجرا است و می تواند تغییری در آدرس IP را تشخیص دهد ، نام DDNS که با حساب خود مرتبط کرده اید همچنان بازدیدکنندگان را به سرور میزبان هدایت می کند ، مهم نیست که چند بار آدرس IP تغییر می کند. دلیل غیرضروری بودن سرویس DDNS برای شبکه هایی که آدرس IP ثابت دارند این است که نام دامنه نیازی به دانستن آدرس IP ندارد پس از اینکه اولین بار از آن گفته شد. دلیل این امر آنست که آدرسهای ساکن تغییر نمی کنند.

از کجا می توان سرویس DDNS رایگان یا پولی دریافت کرد

چندین ارائه دهنده آنلاین خدمات اشتراک DDNS رایگان را ارائه می دهند که از Windows ، Mac یا Linux پشتیبانی می کنند. چند مورد دلخواه شامل NoIP ، FreeDNS و Dynu است.

با یک سرویس DDNS رایگان ، نمی توانید URL را انتخاب کنید و انتظار داشته باشید که آن را به سرور خود هدایت کنید. به عنوان مثال ، نمی توانید files.google.org را به عنوان آدرس سرور فایل خود انتخاب کنید. در عوض ، پس از انتخاب نام میزبان ، انتخاب محدودی از دامنه هایی که می توانید از آنها انتخاب کنید ارائه می شود. سایر ارائه دهندگان مانند Dyn گزینه های پولی را ارائه می دهند. دامنه های Google شامل پشتیبانی DNS نیز می باشد.

ما به شما درباره Dynamic DNS صحبت کرده ایم؛ ما را در شتابان هاست دنبال کنید.

ارسال دیدگاه جدید