نحوه استفاده از دستور Chown در لینوکس

نحوه استفاده از دستور Chown در لینوکس

زهرا عزتی

با لینوکس ، هر پرونده متعلق به یک کاربر خاص است. اگرچه پرونده ها از مجوزهای گروهی پشتیبانی می کنند ، هدف از مالکیت این است که اطمینان حاصل شود که فقط کسانی که در واقع به پرونده دسترسی دارند ، توانایی خواندن ، نوشتن یا اجرای آن را دارند. بدون مالکیت ، این پرونده ها ، به طور کلی ، خارج از محدوده هستند. در اين مقاله قصد داريم شما را با نحوه استفاده از دستور Chown در لینوکس آشنا كنيم. با ما در شتابان هاست همراه باشيد.

وقتی صفحه را روی دسک تاپ لینوکس خود باز می کنید و دستور ls -l را وارد می کنید ، ستون سوم را از سمت چپ مشاهده می کنید که صاحب پرونده ها و پوشه ها چه کسی هستند.

نحوه استفاده از دستور Chown در لینوکس

اما این روند ثابتي نیست. شما می توانید صاحب پرونده یا پوشه را با کمک دستور chown تغییر دهید.

تغییر مالکیت یک پرونده واحد

فرض بر اين است كه شما دو کاربر در دستگاه لینوکس خود دارید:

  • bethany
  • jacob

کاربر bethany دارای پرونده ای به نام تست (test) است که به jacob نیاز دارد تا به آن دسترسی پیدا کند. اگر bethany دستور ls-l را صادر کند ، متوجه می شويد که چه كسي صاحب پرونده است.

نحوه استفاده از دستور Chown در لینوکس

برای اینکه bethany بتواند مالکیت آزمایش پرونده را تغییر دهد به گونه ای که متعلق به jacob باشد ، دستور را صادر می کند:

sudo chown jacob ~/test

پس از اجرای این دستور ، bethany سپس مالکیت را با دستور ls -l بررسی می کند تا ببیند که jacob اکنون مالک پرونده است

نحوه استفاده از دستور Chown در لینوکس

با این حال ، فقط به دلیل اینکه jacob مالک پرونده است ، به این معنی نیست که او دسترسی به خواندن و نوشتن را هم داشته است؛ زیرا ،  این پرونده در یک دایرکتوری (home/bethany) متعلق به bethany است ، و jacob دسترسی به نوشتن فهرست را ندارد. برای دسترسی به jacob ، پرونده باید به پوشه ای منتقل شود تا بتواند به خواندن و نوشتن فايل ها دسترسي داشته باشد. Bethany می تواند با این دستور آن پوشه را به فهرست jacob منتقل کند:

sudo mv ~/test /home/jacob

یا حتی بهتر ، bethany می تواند یک دایرکتوری جدید ایجاد کند و دسترسي به jacob خواندن و نوشتن پوشه از طریق مالکیت بدهد. این کار (توسط کاربر bethany) با مراحل زیر انجام می شود:

۱) با دستور یک دایرکتوری جدید ایجاد کنید

mkdir ~/jacob

۲) مالکیت دایرکتوری را با دستور Chown تغییر دهید:

sudo chown jacob ~/jacob

۳) فایل مورد نظر را وارد فهرست جدید کنید

 

mv test ~/jacob

اگرچه دایرکتوری جدید متعلق به jacob است ، اما دایرکتوری / home / bethany / jacob هنوز به گروه bethany تعلق دارد (همانطور که در ستون چهارم از سمت چپ ذکر شده است) ، کاربر bethany هنوز قادر به دستیابی به پرونده است.

نحوه استفاده از دستور Chown در لینوکس

تغییر مالکیت یک فهرست کامل

می گویند bethany دارای یک فهرست کامل است که jacob نیاز به دسترسی به آن دارد. jacob یا می تواند مالکیت آن پرونده ها را به طور همزمان تغییر دهد ، یا می تواند همه آنها را خراب كند و باعث تغيير آن شود.

برای دادن مالکیت jacob در آن فهرست ، bethany دستور را اجرا می کند

sudo chown -R jacob ~/jacob

گزینه -R مخفف بازگشت است ، به این معنی که مالکیت دایرکتوری را تغییر می دهد و سپس در فهرست ثبت مي كند و مالکیت کلیه پرونده های موجود را تغییر می دهد.
ما به شما نحوه استفاده از دستور Chown در لینوکس را آموزش داديم. ما را در شتابان هاست دنبال كنيد.

برچسب ها: دستورات لينوكس