لینوکس چیست و چه کاربردی دارد

لینوکس چیست و چه کاربردی دارد

مرتضی حبیبی

شاید برخی از شما در جست و جو اینترنت با عبارت لینوکس مواجه شدید ولی معنا و معنا و مفهوم آن را نمی دانید. لینوکس یک سیستم عامل است که از امنیت زیادی بر خوردار است. ما در این مطلب به شما همراهان عزیز شتابان هاست موضوع لینوکس چیست و چه کاربردی دارد را به طور کامل توضیح می دهیم. ما را همراهی کنید.

لینوکس چیست:

لینوکس یک سیستم عامل همانند ویندوز است اما با امکانات و امنیت بیشتر نسبت به ویندوز. اما Linux فقط یک Operating system نیست Linux هسته سیستم عامل است. هسته یکی از مهم ترین بخش سیستم عامل است و کنترل داده‌ها و سخت افزار، مدیریت حافظه و تبادل اطلاعات از وظایف هسته در OS می باشد.

چیزی که شما به عنوان Operating System لینوکس استفاده می کنید Linux نیست بلکه هسته و زیر ساخت سیستم عامل شما لینوکس است. سیستم عاملی که شما با نام Linux استفاده می کنید Genolinux است. شما با استفاده از OS ارتباطی بین نرم افزار و سخت افزار برقرار می کنید و می توانید با استفاده از آن بخش سخت افزاری را کنترل و مدیریت کنید.

لینوکس بر روی سخت افزار هایی مانند گوشی موبایل، لپ تاپ و یا کامپیوتر، ابر رایانه، کنسول بازی و… نصب و اجرا می شود. لینوکس در سال ۱۹۹۱ به بازار عرضه شد و از آن سال به قدرت می توان گفت که یکی از بهترین سیستم عامل هایی است که تا به امروز به بازار عرضه شده است. Linux هنگام عرضه به بازار به صورت Open Source ارائه شد و طراح این سیستم عامل اجازه داد که توسعه دهندگان آن را توسعه دهند تا به امکانات آن افزوده شود با این کار تقریبا ۴۰۰ هزار توسعه دهنده شروع به گسترش این سیستم عامل پرداختند این امر باعث شد که هم Linux قدرت و بین کاربران طرفدار پیدا کند. اما دلیل محبوب نبودن آن استفاده سخت از آن است.

توزیع هایی که گروه لینوکس به بازار عرضه کردند به شرح زیر است:

 1. Ubuntu
 2. CentOS
 3. Debian
 4. Mint
 5. Arch Linux
 6. Gentoo
 7. Deepin
 8. openSUSE
 9. Slackware
 10. Fedora
 11. Redhat
 12. Backtrack (از رده خارج شده)

کاربرد های لینوکس :

۷۰ درصد از فایروال هایی که استفاده می کنید از این نوع Operating System می باشد و برای امنیت از این نوع OS استفاده می شود. حتی سیستم عامل های موبایل ها هم از این نوع OS استفاده می کنند ولی شاید برخی از شما ها این موضوع را نمی دانستید.

MySQL و Apache و PHP و Python نیز از این سیستم عامل در زیر ساخت خود استفاده کرده اند.

مزایای لینوکس:

 1. امنیت بسیار بالا.
 2. رایگان بودن آن.
 3. سرعت بالا.
 4. پشتیبانی قوی.
 5. نیاز به نصب درایور ندارد.

امیدواریم با لینوکس به طور کامل آشنا شده و مزیت و کاربرد آن را دانسته باشید.

ما را در شتابان هاست دنبال کنید.

برچسب ها: توزیع های لینوکس

ارسال دیدگاه جدید