نحوه نصب Git بر روی CentOS 8

نحوه نصب Git بر روی CentOS 8

علی مرادی

ابزار سیستم کنترل نسخه نقش مهمی در توسعه نرم افزار مدرن امروز ایفا می کند. کنترل نسخه نرم افزاری است که به گروهی از توسعه دهندگان نرم افزار کمک می کند تا در کنار هم کار کنند و تاریخ کار را مدیریت کنند. تغییرات دیگر را بازنویسی نمی کند ، بنابراین می توانید هر تغییری را پیگیری کنید ، پرونده یا پروژه را به حالت قبلی خود برگردانید. Git یکی از محبوب ترین ابزارهای کنترل نسخه غیرمتمرکز است که توسط توسعه دهندگان برای هماهنگی کار بین آنها استفاده می شود. در سال ۲۰۰۵ توسط لینوس توروالدز (خالق لینوکس کرنل) طراحی شده است.

ابزار کنترل نسخه به شما کمک می کند تا فایل گمشده را به راحتی بازیابی کنید. اگر اشتباهی توسط تیم از طرف کسی انجام شده باشد ، می توانید به عقب برگردید و نسخه قبلی فایل را با هم مقایسه کرده و خطا یا هر درگیری را برطرف کنید.

Git امکاناتی مانند تضمین داده ها ، گردش کار ، ایجاد شاخه ها ، بازگشت به مرحله قبلی ، سرعت باورنکردنی ، پیگیری تغییرات کد شما ، مشاهده پرونده ها و موارد دیگر را ارائه می دهد. این امکان را به شما می دهد تا کارهای خود را به صورت آفلاین انجام دهید و در صورت آماده بودن ، برای انتشار تغییرات و آخرین تغییرات ، به اتصال به اینترنت نیاز دارید.

در این آموزش نحوه نصب Git در سرور CentOS 8 با استفاده از yum و سورس کد را برای شما توضیح خواهیم داد. هر نصب مزایای خاص خود را دارد ، انتخاب شما بستگی دارد.

در ادامه با ما در شتابان هاست همراه باشید.

نصب Git با yum در CentOS 8:

یکی از ساده ترین  راه های نصب Git با مدیر بسته yum است ، اما نسخه موجود ممکن است قدیمی تر از جدیدترین نسخه موجود باشد. اگر می خواهید جدیدترین نسخه Git را نصب کنید ، کامپایل آن را از منبع در نظر بگیرید.

sudo yum install git

پس از نصب git ، می توانید نسخه Git نصب شده را با استفاده از دستور زیر تأیید کنید.

git --version

git version 2.18.1

نصب Git با سورس کد  یا کد منبع:

اگر می خواهید نسخه خاصی از Git را به نمایش بگذارید یا نیاز به انعطاف پذیری در نصب داشته باشید ، یکی از بهترین روش ها جمع آوری نرم افزار Git از Source است. با این وجود ، نصب و راه اندازی Git را از طریق مدیر بسته yum مدیریت و بروزرسانی نخواهد کرد اما به شما امکان می دهد آخرین نسخه Git را نصب کرده و گزینه های ساخت را شخصی سازی کنید. این روش کمی طولانی است.

قبل از اینکه با نصب جلو برویم ، به ابزارهای زیر لازم برای ساخت باینری از منبع نیاز دارید.

sudo yum groupinstall "Development Tools"
sudo yum install wget unzip gettext-devel openssl-devel perl-CPAN perl-devel zlib-devel libcurl-devel expat-devel

پس از نصب ابزارها با موفقیت ، هر مرورگری را باز کنید و از آینه پروژه Gits در GitHub Release بازدید کنید. یکی از آخرین نسخه های جدید Git است ، اما ممکن است در پایان کار شما متفاوت باشد. اکنون به نسخه مورد نیاز خود نگاه کنید و سپس بر روی کد منبع (tar.gz) راست کلیک کنید و با استفاده از دستور wget زیر ، لینک را برای بارگیری کپی کنید.

sudo wget https://github.com/git/git/archive/v2.23.0.tar.gz -O git.tar.gz

پس از اتمام بارگذاری ، بسته منبع را با استفاده از دستور tar ، از حالت فشرده خارج کنید ، اکنون وارد پوشه شوید.

sudo tar -xf git.tar.gz
cd git-*

اکنون با استفاده از دستور زیر ، Git را از مبدا نصب کنید.

sudo make prefix=/usr/local all install

پس از اتمام کامپایل ، می توانید دستور زیر را برای تأیید نصب Git نسخه تایپ کنید.

git --version

git version 2.23.0

کانفیگ Git:

اکنون git با موفقیت روی دستگاه CentOS نصب شده است ، اکنون می بایست اطلاعات شخصی خود را تنظیم کنید که هنگام انجام هرگونه تغییر در کد خود استفاده می شود.

git config --global user.name "Your Name"
git config --global user.email "youremail@yourdomain.com"

برای تأیید اینکه تنظیمات فوق با موفقیت اضافه شد ، می توانید تمام تنظیمات پیکربندی اضافه شده را با تایپ لیست کنید.

git config --list

user.name=Your Name
user.email=youremail@yourdomain.com

تنظیمات فوق در پرونده پیکربندی جهانی ~/.gitconfig ذخیره می شود. برای ایجاد هرگونه تغییر اضافی در این پرونده ، از دستور git config استفاده کرده یا پرونده را به صورت دستی ویرایش کنید.

در این مقاله ، نحوه نصب Git در سرور CentOS 8 با استفاده از yum و سورس کد را توضیح داده ایم.

امیدوارم این مقاله براتون مفید بوده باشه.

ما رو تو شتابان هاست دنبال کنید. 🙂

برچسب ها: Command SSh توزیع های لینوکس

ارسال دیدگاه جدید