Yum چیست و چه کاربردی دارد

Yum چیست و چه کاربردی دارد

علی مرادی

ابزاری برای خودکارسازی تعمیر و نگهداری بسته ها برای شبکه ایستگاه های کاری است که در حال اجرا هر سیستم عامل است که از سیستم Red Package Management یا (RPM) برای توزیع ابزار و برنامه های بسته بندی شده استفاده می کند. Yum یک آپدیت خودکار بسته است که در ابتدا برای Yellowdog Linux تولید شده است ، از این رو نام آن: Yellowdog Updater, Modified است.

توجه به این نکته مهم است که yum یک پروژه GPL با منبع باز است و بسیاری از افراد در کدها ، ایده ها ، رفع اشکال و مستندات را به آنها کمک کرده اند. لیست AUTHORS از زمان انتشار حداکثر ۲۶ یا بیشتر تغییر کرده است. Yum نمونه بارز قدرت توسعه منبع باز است!

Yum یک ابزار مجوز عمومی Gnu و (GPL) است. آزادانه در دسترس است و می تواند بدون هیچ گونه هزینه و حق امتیاز از حق امتیاز استفاده شود ، اصلاح یا توزیع شود ، مشروط بر اینکه شرایط مجوز مرتبط با آن رعایت شود.

چه کاری می تواند انجام دهد؟

Yum متشکل از خود مشتری yum و همچنین مجموعه ای از ابزارها و پلاگین های بیشماری است که باعث تغییر رفتار پیش فرض اولیه مشتری yum می شود. بعلاوه ، دستور ایجاد یک امکان ایجاد مخزن yum در هر سرور مناسب را فراهم می کند. پس از آماده سازی مخزن yum ، هر مشتری مجاز به دسترسی به مخزن از طریق شبکه می تواند یک یا چند بسته مبتنی بر rpm را از مخزن نصب کند ، بروزرسانی یا حذف کند. Yum همچنین می تواند به عنوان یک جایگزین کمابیش برای اجرای آشناها مورد استفاده قرار گیرد:

rpm -Uvh whatever.rpm

ابزارهای مختلف اطلاع رسانی را محاسبه می کند. این برنامه می تواند rpm را هم برای نصب و هم برای غیر فعال کردن نصب در لیست قرار دهد ، اطلاعات را از سربرگ های rpm بر اساس کلمات کلیدی یا glob ها تهیه و استخراج کند ، بسته هایی را پیدا کند که پرونده های خاصی را تهیه می کنند.

برای کاربران یک ایستگاه کاری چه خصوصی و چه از طریق شبکه بسیار کاربرد دارد. با استفاده از yum می توانند لیست بسته های موجود را جستجو کنند تا ببینند آیا چیزی جالب وجود دارد ، بسته هایی را جستجو کنید که شامل یک ابزار خاص است یا برای یک کار خاص و موارد دیگر کاربرد دارد.

امیدواریم از این مقاله بهره لازم را برده و برای شما مفید بوده باشد. نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ما را در شتابان هاست دنبال کنید.

برچسب ها: Yum آموزش لینوکس دستورات لینوکس گنو

ارسال دیدگاه جدید