GPL چیست؟

GPL چیست؟

علی مرادی

GPL یا General Public License ، که گاهی به آن GNU GPL نیز گفته می شود ، رایج ترین مجوز نرم افزار رایگان است. این کار توسط ریچارد استالمن از بنیاد نرم افزار آزاد برای پروژه گنو نوشته شده است. این مجوز اجازه می دهد تا نرم افزار آزادانه مورد استفاده ، اصلاح و توزیع مجدد قرار گیرد. وردپرس نیز تحت مجوز GPL منتشر می شود ، به این معنی که وردپرس یک نرم افزار منبع باز است که توسط هر کسی قابل استفاده ، اصلاح و گسترش است.

پروژه وردپرس مجوز را معادل فلسفی آن با لایحه حقوق می داند. این مقادیر اساسی اصلی را که پروژه به آن اعتقاد دارد فراهم می کند.

  • هرکسی می تواند نرم افزار را دانلود و اجرا کند.
  • هر کس می تواند آن را تغییر دهد.
  • هر کسی می تواند نسخه های رایگان نرم افزار را مجددا توزیع کند.
  • هر کسی می تواند نسخه های اصلاح شده نرم افزار را توزیع کند.

در ادامه با ما در شتابان هاست همراه باشید.

GPL چیست؟

هنگام نصب وردپرس ، یک کپی از مجوز درج می شود. توزیع های فعلی وردپرس تحت مجوز GPLv2 یا (GPL نسخه ۲) از این مجوز مجاز است که محدودیت های خاصی در مورد نحوه تغییر و توزیع نرم افزار ارائه می دهد. به طور خاص ، هر چیزی که برای استفاده با وردپرس مانند یک تم یا افزونه طراحی شده باشد باید تحت همان مجوز GPL توزیع شود.

اگر قصد ایجاد طرح های زمینه یا پلاگین های خود را ندارید ، یا قصد ایجاد محصولات مشتق را ندارید اما قصد توزیع یا فروش آنها را به افراد دیگر ندارید ، دیگر نیازی به نگرانی در مورد مجوز GPL نخواهید داشت. اگر تنها کاری که انجام می دهید یک سایت وردپرس است ، مجوز GPL تا حد زیادی بی ربط است.

اما برای توسعه دهندگان که قصد دارند آثار خود را بفروشند یا آثار خود را به صورت رایگان توزیع کنند ، ضروری است که هر جنبه از محصول شما مطابق با GPL باشد. این بدان معناست که هر پرونده ، CSS یا سایر قسمتهای محصول شما نیز نرم افزاری رایگان است و از نظر قانونی با مجوز GPL قابل توزیع است.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

ما را در شتابان هاست دنبال کنید.

برچسب ها: gnu

  • […] كه در اين نرم افزار ايجاد شده داراي حق چاپ ميشود وتحت GPL منتشرمي شود ، بنابراين شما مي توانيد از كد استفاده […]

  • ارسال دیدگاه جدید