مقایسه هارد NVMe با SSD

مقایسه هارد NVMe با SSD

علی مرادی

به‌عنوان فردی که به تکنولوژی علاقه دارد، احتمالاً از پیشرفت‌های فناوری در دنیای ذخیره‌سازی کامپیوتر ها آگاه هستید. در حال حاضر بسیاری از افراد به جای استفاده از هارد های قدیمی از هارد های NVMe و SSD استفاده می کنند، از این رو این مقایسه هارد NVMe با SSD به شما کمک می‌کند تا در مورد آن ها بیشتر بدانید. NVMe مخفف Non-Volatile Memory Express است، در حالی که SSD مخفف Solid State Drive است. در حالی که هر دو ارتقا یافته به درایوهای هارد دیسک سنتی (HDD) هستند، اما عملکرد آنها متفاوت است. SSD ها هنوز از رابط های قدیمی SATA و SAS استفاده می کنند که برای هارد دیسک ها طراحی شده اند. اما درایوهای NVMe از رابط های به روز شده PCIe استفاده می کنند که به عملکرد و سرعت نوشتن بالاتر منجر می شود. در ادامه با در شتابان هاست همراه باشید تا این مقایسه را انجام دهیم.

SSD چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی، درایوهای هارد دیسک سنتی (HDD) محدودیت هایی را در عملکرد ایجاد کردند. مبتکران دست به کار شدند و راه حل های جدید و پیشرفته ذخیره سازی HDD را رونمایی کردند. این دستگاه به درایو حالت جامد (SSD) تبدیل شد، یک دستگاه ذخیره‌سازی شبیه به نسل قدیمی خود اما بسیار قدرتمندتر.

SSD ها از حافظه فلش برای ذخیره داده ها استفاده می کنند و حافظه فلش استاندارد ذخیره سازی غیر فرار NAND است. با این حال، از آنجایی که SSD ها برای جایگزینی HDD طراحی شده بودند، از همان سخت افزار رابط SATA و SAS برای انتقال داده ها استفاده می کنند.

یک درایو حالت جامد قدرتمند همراه با رابط قدیمی‌تر، قابلیت‌های قابل توجه آن را محدود می‌کند. نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که SSD ها فاقد قطعات متحرک سنتی مانند دیسک های چرخان موجود در هارد دیسک هستند. در عوض، یک دستگاه SSD به داده‌ها در تراشه‌های حافظه نیمه‌رسانا بدون قطعات متحرک دسترسی پیدا می‌کند و ذخیره می‌کند.

 

مقایسه هارد NVMe با SSD

NVMe چیست؟

NVMe نسخه به روز شده درایو حالت جامد است. تفاوت این است که مسیر SATA را رد می کند و مستقیماً با گذرگاه CPU روی مادربرد کامپیوتر وصل می شود. سامسونگ این فناوری ذخیره‌سازی را در سال ۲۰۱۳ معرفی کرد تا به کاپیوتر ها کمک کند عملکرد بهتری نسبت به کامپیوتر های دارای SSD داشته باشند.

به طور معمول، NVMe مخفف Non-Volatile Memory Express است. عامل مهمی که باید به آن توجه داشت “e” است که مخفف “express” است. این به گذرگاه اتصال سریع اجزای جانبی (PCIe) اشاره دارد. PCIe انتقال داده بالاتر و نرخ تأخیر کمتر را تضمین می کند.

از آنجایی که این یک نوع ذخیره سازی غیر فرار است، در صورت قطع برق، داده ها را از دست نخواهید داد. همچنین توجه به این نکته ضروری است که این SSD های پیشرفته دارای سرعت خواندن و نوشتن به طور متوسط ۴۰۰۰ مگابایت هستند. این ۲۰ برابر سریعتر از یک SSD استاندارد است.

تفاوت بین NVMe و SSD چیست؟

درک مقایسه NVMe و SSD ممکن است برای برخی گیج کننده باشد، اما در واقع نسبتاً ساده است. در اصل، هر دستگاه ذخیره سازی NVMe یک دستگاه SSD است. اما همه هارد های SSD هارد NVMe نیستند. به عبارت دیگر، درایو NVMe نوعی درایو SSD است، اما انواع دیگری از درایوهای SSD نیز موجود است.

در اینجا چند تفاوت قابل توجه هنگام مقایسه انواع حافظه ذخیره سازی NVMe در مقابل SSD ذکر شده است.

هزینه:

تفاوت قیمتی که بین هارد های NVMe و SSD وجود دارد زیاد نیست ولی در مقابل هزینه بیشتری که برای هارد های NVMe می کنید باعث می شود از سرعت بیشتری نیز استفاده کنید، هرچند ممکن است هارد های SSD نیز از لحاظ سرعت پاشخگوی نیاز شما باشند اما قطعا انتخاب هارد های NVMe با توجه به این تفاوت زیادی با هارد های SSD دارند و هزینه آن ها نیز نسبت به هارد SSD به صورت معقولی بیشتر است انتخاب بهتری هستند.

سرعت ورودی/خروجی یا Input/Output:

این احتمالاً قابل توجه ترین ویژگی مقایسه NVMe در مقابل SSD است. اساسا درایوهای NVMe بسیار سریعتر از هر فرم SSD معمولی ممکن است داشته باشید. بنابراین، راه حل های NVMe گزینه قوی تر و خلاقانه تر هستند.

SSD های NVMe سرعت خواندن و نوشتن را به طور متوسط ۴۰۰۰ مگابایت بر ثانیه ثبت می کنند. و این سرعت برای درایوهای پیشرفته NVMe سازمانی حتی بالاتر است. دلیل آن این است که سرعت خواندن و نوشتن آنها به طور متوسط ۴ تا ۷ گیگابایت بر ثانیه است.

از سوی دیگر، درایوهای SSD معمولی تا ۴۰۰ مگابایت بر ثانیه سرعت ثبت می‌کنند. این تقریبا ده برابر کندتر از درایو استاندارد NVMe شما است.

تفاوت ظاهری:

هنگام در نظر گرفتن انواع SSD های موجود، بسیاری تمایل دارند فکر کنند که SSD های NVMe فقط برای پورت های M.2 ساخته شده اند. به همین ترتیب، برخی این تصور را دارند که SSD های SATA تنها یک راه حل ذخیره سازی ۲٫۵ اینچی هستند. خوب، اینطور نیست، زیرا این نوع حافظه‌ها عوامل شکلی مشترک دارند.

حقیقت این است که شما می توانید درایوهای NVMe 2.5 اینچی و همچنین SATA M.2 SSD داشته باشید. با این حال، تفاوت فیزیکی که باید توجه داشت معمولاً در کلیدها است.

SSD های SATA M.2 ترکیبی از کلیدهای B+M دارند. از سوی دیگر، SSD های NVMe M.2 فقط کلید M را تشکیل می دهند.

این تفاوت به این معنی است که شما می توانید یک SSD SATA M.2 را به هر سوکت M.2 وصل کنید اما نمی توانید از درایو NVMe در هیچ سوکتی استفاده کنید. برای کارکرد اتصال NVMe M.2 SSD باید یک سوکت سازگار داشته باشید.

در SSD های ۲٫۵ اینچی SATA، کانکتورها همچنین از این جهت متفاوت هستند که کانکتورهای SSD NVMe U.2 به یک شکل پیکربندی نشده اند. این به دلیل تفاوت کلیدی B+M در مقابل M بین این دو است.

جمع بندی:

مقایسه میزبانی و فضای ذخیره سازی NVMe با SSD می تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص اگر تازه وارد دنیای میزبانی وب شده باشید. با این حال، با دانش مناسب، به زودی اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم گیری آگاهانه را خواهید داشت.

این راهنمای جامع تمام اطلاعاتی را که برای مقایسه موثر هاست SSD و NVMe نیاز دارید ارائه می دهد. و مزایای مرتبط با میزبانی NVMe و نحوه ارزیابی ارائه دهندگان هاست برای وب سایت شما را تجزیه و تحلیل می کند. امیدواریم این مقاله برای شما مناسب بوده باشد.

ارسال دیدگاه جدید