دستور Less در لینوکس

دستور Less در لینوکس

زهرا عزتی

Less یک ابزار خط فرمان است که محتویات یک فایل یا یک خروجی دستور را هر بار در یک صفحه ، نمایش می دهد. هنگام شروع Less ، کل فايل را نمی خوانید که در مقایسه با ویرایشگرهای متنی مانند vim یا nano ، زمان آپلود بسیار سریع تری دارد. از دستور Less بیشتر برای باز کردن فايل های بزرگ استفاده می شود. در اين مقاله نحوه دستور Less در لینوکس را آموزش مي دهيم. با ما در شتابان هاست همراه باشيد.

نحوه استفاده Less

نحوه کلی برنامه Less به شرح زیر است:

less [OPTIONS] filename

به عنوان مثال ، برای مشاهده محتوای فايل / usr / share / common-licences / GPL-3 تایپ می کنید:

less /usr/share/common-licenses/GPL-3

دستور Less در لینوکس

همچنین می توانید خروجی را از یک دستور به Less با استفاده از pipe هدایت کنید. به عنوان مثال ، برای مشاهده خروجی دستور ps صفحه به صفحه ، تایپ می کنید:

ps aux | less

پیمایش از طریق محتوای فايل

هنگام باز کردن فایلی که محتوای آن خیلی بزرگ است و نمی تواند در یک صفحه قرار گیرد ، یک کولون (:) مشاهده خواهید کرد. برای رفتن به صفحه بعد ، کلید f یا نوار فاصله را فشار دهید. اگر می خواهید برای تعداد مشخصی از خطوط به سمت پایین حرکت کنید ، عددی را که به دنبال آن ، کلید فاصله یا کلید f تایپ کنید. برای پیمایش به سمت جلو با یک خط می توانید فلش رو به پایین یا Enter را فشار دهید و یک خط نیز به عقب پیمایش کنید. برای بازگشت به صفحه قبلی ، کلید b را بزنید. با تایپ کردن شماره ای که به دنبال آن کلید b قرار دارد ، برای تعداد مشخصی از خطوط به سمت بالا حرکت کنید.

اگر می خواهید الگویی را جستجو کنید ، اسلش جلو (/) را به دنبال الگوی مورد نظر برای جستجو تایپ کنید. اگر کمتر وارد شوید ، موارد منطبق را جستجو می کنید. برای جستجو به عقب از (؟) و به دنبال الگوی جستجو استفاده کنید. وقتی به پایان فايل رسید ، رشته (END) در پایین صفحه نشان داده می شود. برای ترک less و بازگشت به خط فرمان ، q را فشار دهید.

گزینه های less

اگر می خواهید تعداد نمایش less داشته باشد ، برنامه را با گزینه -N راه اندازی کنید:

less -N filename

به طور پیش فرض ، هنگامی که از less خارج می شود ، محتوای فايل از صفحه پاک می شود. برای قرار دادن محتوای فايل روی صفحه ، از گزینه -X استفاده کنید:

less -X filename

گزینه + F کمتر به تماشای محتویات فايل برای تغییر می پردازد. این هنگام باز کردن فايل های ورود به سیستم مفید است.

less +F /var/log/messages

وقتی با + F راه اندازی می شود ، رفتار کمتری تقریباً مشابه دم -f است.

دستورات less

برنامه less شامل تعدادی دستور است که به شما امکان می دهد از طریق محتوای فایل پیمایش کنید و رشته ها را جستجو کنید. برای مشاهده لیست کاملی از همه دستورات ، نوع h را تایپ کنید. بیشتر دستوراتی که می توانید از صفحه کلید وارد کنید براساس دستوراتی است که هم توسط more و هم از طریق vi استفاده می شود. همان عملکرد را می توان با استفاده از کلیدهای مختلف انجام داد.

در حال حاضر شما باید درک خوبی از نحوه استفاده از دستور less داشته باشید. ما را در شتابان هاست دنبال كنيد.

 

برچسب ها: دستورات لينوكس

ارسال دیدگاه جدید