نحوه اشتراک گذاری فایل ها و پوشه ها بین لینوکس و ویندوز

نحوه اشتراک گذاری فایل ها و پوشه ها بین لینوکس و ویندوز

علی مرادی

اگر دستگاه لینوکس شما در یک شبکه است ، احتمالاً شما می خواهید یک دایرکتوری (پوشه) را با کاربران دیگر به اشتراک بگذارید. برخی از محیطهای دسکتاپ لینوکس (مانند GNOME) این کار را بسیار ساده کرده اند. برخی از توزیع ها و یا محیط های دسکتاپ، (مانند سیستم عامل ابتدایی) یک رابط کاربری گرافیکی ساده برای اشتراک پوشه ها ارائه نمی دهند. اگر که از یک محیط دسک تاپ استفاده می کنید و نمی توانید روند به اشتراک گذاری دایرکتوری ها به شبکه را با یک نکته ساده و با یک کلیک انجام دهید، نگران نشوید. با تشکر از Samba (فناوری اساسی که این امر را انجام می دهد) ، شما هنوز هم می توانید آن فهرست ها را به اشتراک بگذارید. این کار کمی پیچیده است ، اما کار سخت نیست.

در ادامه با ما در شتابان هاست همراه باشید.

Samba چیست؟

Samba یک نرم افزار منبع باز است که به سیستم های مبتنی بر لینوکس امکان برقراری ارتباط با سیستم های Windows و MacOS را از طریق سیستم مشترک فایل اینترنت (CIFS) فراهم می کند. Samba نام خود را از پروتکل Server Message Block یا (SMB) می گیرد که در قلب CIFS است. بدون Samba ، دایرکتوری های مربوط به لینوکس برای Windows یا دستگاه های macOS در شبکه شما قابل مشاهده نیستند.

نصب Samba:

احتمال دارد که شما Samba را نصب کنید ، زیرا در اکثر توزیع دسک تاپ لینوکس گنجانده نشده است. برای نصب Samba، این مراحل را دنبال کنید:

۱- ترمینال را از منوی دسک تاپ خود باز کنید.

۲- دستور زیر را صادر کنید:

sudo apt install samba samba-common -y
۳- در صورت درخواست ، رمزعبور کاربر خود را تایپ کنید.
۴- اجازه دهید نصب تمام شود.
به همین راحتی نصب تمام شد.

کانفیگ Samba:

اینجاست که اوضاع کمی چالش برانگیز است. کاری که شما باید انجام دهید این است که کانفیگ دستی را با نام تنظیمات Samba با پرونده کانفیگ Samba تنظیم کنید. به زبان ساده ، یک اشتراک دایرکتوری است که می خواهید با دیگران در شبکه خود به اشتراک بگذارید. ما یک اشتراک گذاری بسیار اولیه ایجاد خواهیم کرد.

اولین کاری که باید انجام دهید تهیه نسخه بکاپ از پرونده اصلی کانفیگ Samba است. برای انجام این کار ، ترمینال را باز کرده و دستور را صادر کنید:

sudo cp -pf /etc/samba/smb.conf /etc/samba/smb.conf.bak
با نسخه بکاپ تهیه شده از پرونده اصلی ، اکنون ویرایش آن امن است. دستور را صادر کنید:
sudo nano /etc/samba/smb.conf

و به پایین آن پرونده بروید. کاری که ما می خواهیم انجام دهیم اضافه کردن یک اشتراک جدید برای پوشه Public است که در دایرکتوری روت کاربر شما یافت می شود. بیایید فکر کنیم نام کاربری شما جک است. مسیر کامل آن پوشه عمومی / home / jack / Public خواهد بود.

این اشتراک جدید به شرح زیر خواهد بود:

[Public]
path = /home/jack/Public
browseable = yes
writeable = yes
read only = no
با تایپ کردن Ctrl + x آن پرونده را ذخیره کنید.

اضافه کردن یوزر جدید:

حال باید کاربران لینوکس خود را به Samba اضافه کنیم. چرا؟ اگرچه سیستم لینوکس کاربران را به رسمیت می شناسد ، Samba چنین نمی کند. نکته قابل فهم این است که هرکسی که می خواهد به آن فهرست های مشترک دسترسی پیدا کند ، نیاز به داشتن حساب کاربری در دستگاه شما دارد. شما می توانید دسترسی ناشناس به آن پوشه های مشترک ایجاد کنید ، اما فاقد امنیت است (و ما می خواهیم ماشین های خود را تا حد امکان ایمن نگه داریم).

خوشبختانه ، فقط دو دستور ساده برای اجرا وجود دارد. ما با کاربر نمونه خود ، جک تست می کنیم. دستور اول کاربر را به Samba اضافه می کند (نیاز به تایپ کردن و تأیید گذرواژه جدید). این دستور:

sudo smbpasswd -a jack

در ابتدا ممکن است از شما بخواهد از رمز عبور سودو استفاده کنید. تایپ کنید و سپس در صورت درخواست ، رمزعبور جدید Samba را برای کاربر تایپ کنید و تأیید کنید.

دستور دوم کاربر را برای Samba فعال می کند. این دستور:

sudo smbpasswd -e jack

برای دسترسی آماده است:

کاربر جدید اضافه شده است و سپس قادر به دسترسی به فایل های اشتراک گذاری شده خواهد بود. اگر به یک دستگاه دیگر در شبکه خود مراجعه می کنید ، باید بتوانید از مدیر فایل دسک تاپ خود به آن فایل دسترسی داشته باشید (با نام کاربری و رمز عبوری که با استفاده از دستور smbpasswd تنظیم کرده اید). نحوه دسترسی به فایل به سیستم عامل و مدیر فایل مورد استفاده در دستگاههای دیگر بستگی دارد.

امیدوارم این مقاله براتون مفید بوده باشه.

ما رو تو شتابان هاست دنبال کنید. 🙂

برچسب ها: دستورات لینوکس

ارسال دیدگاه جدید