نحوه نصب پایتون ۳٫۸ در دبیان ۱۰

نحوه نصب پایتون ۳٫۸ در دبیان ۱۰

سعیده مهاجری

python یکی از پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی در جهان است. پایتون با یادگیری ساده و آسان ، انتخابی محبوب برای مبتدیان و توسعه دهندگان با تجربه است. پایتون کاملا یک زبان برنامه نویسی همه کاره است. می توان از آن برای ساخت انواع برنامه ها ، از اسکریپت های ساده گرفته تا الگوریتم های پیچیده یادگیری ماشین استفاده کرد. دبیان ۱۰ شامل نسخه ۳٫۷ پایتون است که با استفاده از ابزار apt قابل نصب یا به روزرسانی است. در زمان نوشتن مقاله ، پایتون ۳٫۸ آخرین نسخه اصلی انتشار زبان پایتون است. پایتون ۳٫۸ شامل بسیاری از ویژگی های جدید مانند عبارات انتساب ، پارامترهای فقط موقعیتی ، پشتیبانی از رشته های f و موارد دیگر است. پایتون ۳٫۸ در مخازن استاندارد دبیان ۱۰ در دسترس نیست. در این آموزش با ما همراه باشید تا شما عزیزان را با نحوه نصب پایتون ۳٫۸ در دبیان ۱۰ و همچنین نحوه ایجاد یک محیط مجازی آشنا کنیم.

نصب پایتون ۳٫۸ در دبیان ۱۰ :

ساخت پایتون ۳٫۸ بر روی دبیان یک روند نسبتاً ساده است و فقط چند دقیقه طول می کشد.

۱_ با نصب بسته های لازم برای ساخت Python source شروع کنید:

sudo apt updatesudo apt install build-essential zlib1g-dev libncurses5-dev libgdbm-dev libnss3-dev libssl-dev libsqlite3-dev libreadline-dev libffi-dev curl libbz2-dev

۲_ کد source آخرین نسخه را از صفحه بارگیری پایتون با wget یا curl دانلود کنید. در زمان نگارش این مقاله ، آخرین نسخه ۳٫۸٫۲ است:

curl -O https://www.python.org/ftp/python/3.8.2/Python-3.8.2.tar.xz

۳_ وقتی دانلود کامل شد ، tarball را استخراج کنید:

tar -xf Python-3.8.2.tar.xz

۴_ به دایرکتوری Python source بروید و اسکریپت کانفیگ را اجرا کنید:

cd Python-3.8.2./configure --enable-optimizations

اسکریپت برای اطمینان از وجود تمام وابستگی ها به سیستم شما تعدادی بررسی را انجام می دهد. گزینه –enable-optimizations با اجرای چندین آزمایش ، باینری پایتون را بهینه می کند ، که روند ساخت را کندتر می کند.

۵_ برای شروع مراحل ساخت ، make را اجرا کنید:

make -j 4

-j را متناسب با تعداد هسته های پردازنده خود تغییر دهید. با تایپ کردن nproc می توانید شماره را پیدا کنید.

۶_ پس از ساخت ، با اجرای دستور زیر به عنوان کاربر با دسترسی sudo ، باینری های پایتون را نصب کنید:

sudo make altinstall

از make install استاندارد استفاده نکنید زیرا سیستم باینری پیش فرض python3 را بازنویسی می کند.

۷_ در این مرحله ، پایتون ۳٫۸ بر روی سیستم دبیان شما نصب شده و آماده استفاده است. می توانید با تایپ کردن دستور زیر آن را تأیید کنید:

python3.8 --version
Python 3.8.2

ایجاد یک محیط مجازی :

محیط مجازی پایتون به شما امکان می دهد ماژول های پایتون را به جای نصب در سطح جهانی ، در یک مکان جداگانه برای یک پروژه خاص نصب کنید. به این ترتیب دیگر لازم نیست نگران تأثیرگذاری بر سایر پروژه های پایتون باشید. در این مثال ، ما یک پروژه جدید Python 3.8 به نام my_app در داخل دایرکتوری صفحه اصلی کاربر ایجاد خواهیم کرد.ابتدا دایرکتوری پروژه را ایجاد کنید و وارد آن شوید:

mkdir ~/my_app && cd ~/my_app

از داخل root پروژه ، دستور زیر را برای ایجاد یک محیط مجازی به نام my_app_venv اجرا کنید:

python3.8 -m venv my_app_venv

محیط را فعال کنید:

source my_app_venv/bin/activate
با ایجاد پایتون ۳٫۴ ، هنگام ایجاد pip محیط های مجازی ، مدیر بسته برای پایتون به طور پیش فرض نصب می شود. در محیط مجازی ، می توانید از pip به جای pip3.8 و python به جای python3.8 استفاده کنید:
python -v
Python 3.8.1
پس از اتمام کار برای غیرفعال کردن محیط ، deactivate را تایپ کنید و به shell عادی خود باز خواهید گشت.
deactivate

جمع بندی :

ما به شما نحوه نصب پایتون ۳٫۸ بر روی دبیان ۱۰ را نشان دادیم. اکنون می توانید یک محیط مجازی ایجاد کنید و شروع به توسعه پروژه های Python 3 کنید.

امیدواریم مطالب مورد پسند بوده و از آن بهره لازم را برده باشید. خوشحال میشویم نظرات و سوالات خود را در قسمت دیدگاه به اشتراک بگذارید و ما را در شتابان هاست همراهی کنید.😊

برچسب ها: دستورات لینوکس