نحوه نصب پایتون ۳٫۸ در CentOS 8

نحوه نصب پایتون ۳٫۸ در CentOS 8

سعیده مهاجری

Python یکی از پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی در جهان است. پایتون با یادگیری ساده و آسان ، انتخابی محبوب برای مبتدیان و توسعه دهندگان باتجربه است. پایتون کاملاً یک زبان برنامه نویسی همه کاره است. می توان از آن برای ساخت انواع برنامه ها ، از اسکریپت های ساده گرفته تا الگوریتم های یادگیری پیشرفته  ماشین استفاده کرد. CentOS 8 شامل نسخه ۳٫۶ پایتون است که با استفاده از ابزار dnf قابل نصب یا به روزرسانی است. در زمان نوشتن مقاله ، پایتون ۳٫۸ آخرین نسخه اصلی انتشار زبان پایتون است. پایتون ۳٫۸ شامل بسیاری از ویژگی های جدید مانند عبارات انتساب ، پارامترهای فقط موقعیتی ، پشتیبانی از رشته های f و موارد دیگر است. پایتون ۳٫۸ در مخازن استاندارد CentOS 8 در دسترس نیست. در این آموزش با ما همراه باشید تا شما عزیزان را با نحوه ساخت پایتون ۳٫۸ بر روی CentOS 8 و همچنین نحوه ایجاد یک محیط مجازی آشنا کنیم.

نصب پایتون ۳٫۸ در CentOS 8 :

کامپایل کردن پایتون از source کد به کامپایلر C / C ++ و سایر بسته های dev نیاز دارد. اولین کاری که باید انجام شود نصب بسته های لازم برای ساخت پایتون از source کد در CentOS 8 است. برای انجام این کار ، دستورات زیر را به عنوان کاربر root یا sudo اجرا کنید:

sudo dnf groupinstall 'development tools'
sudo dnf install bzip2-devel expat-devel gdbm-devel \    ncurses-devel openssl-devel readline-devel wget \    sqlite-devel tk-devel xz-devel zlib-devel libffi-devel

با استفاده از source ، wget کد آخرین نسخه را از صفحه دانلود پایتون دانلود کنید. در حال حاضر ، آخرین نسخه Python 3.8 3.8.1 است. اگر نسخه جدیدی برای دانلود وجود دارد ، متغیر VERSION را در دستور زیر تغییر دهید:

VERSION=3.8.1wget https://www.python.org/ftp/python/${VERSION}/Python-${VERSION}.tgz

وقتی دانلود کامل شد ، gzipped archive را اکسترکت کنید:

tar -xf Python-${VERSION}.tgz

پوشه source کد Python را تغییر دهید و اسکریپت کانفیگ را که تعدادی بررسی را انجام می دهد ، اجرا کنید تا مطمئن شوید همه وابستگی های (dependencies) سیستم شما وجود دارد:

cd Python-${VERSION}./configure --enable-optimizations

گزینه –enable-optimizations با اجرای چندین آزمایش ، باینری پایتون را بهینه می کند. اینکار روند build کردن را کندتر می کند. فرایند build نسخه Python 3.8 را با اجرای مراحل زیر شروع کنید:

make -j 4

-j را متناسب با تعداد هسته های موجود در پردازنده خود تغییر دهید. با تایپ کردن nproc می توانید تعداد هسته را پیدا کنید. پس از اتمام مراحل ساخت ، باینری های پایتون را نصب کنید:

sudo make altinstall

لطفاً از نصب استاندارد استفاده نکنید زیرا آن را به صورت پیش فرض باینری سیستم  python بازنویسی (overwrite) می کند. Python 3.8 روی سیستم CentOS شما نصب شده است و می توانید از آن استفاده کنید. با تایپ کردن دستور زیر نصب آن را تأیید کنید:

python3.8 --version

خروجی باید نسخه پایتون را نمایش دهد:

Python 3.8.1

ایجاد یک محیط مجازی :

محیط مجازی پایتون به شما امکان می دهد ماژول های پایتون را به جای نصب در سطح global ، در یک مکان جداگانه برای یک پروژه خاص نصب کنید. به این ترتیب دیگر لازم نیست نگران تاثیرگذاری بر سایر پروژه های پایتون باشید. در این مثال ، ما یک پروژه جدید Python 3.8 به نام my_app در داخل دایرکتوری home کاربر ایجاد خواهیم کرد. ابتدا دایرکتوری پروژه را ایجاد کنید و وارد آن شوید:

mkdir ~/my_app && cd ~/my_app

از داخل root پروژه ، دستور زیر را اجرا کنید تا یک محیط مجازی با نام my_app_venv ایجاد کنید:

python3.8 -m venv my_app_venv

محیط را فعال کنید:

source my_app_venv/bin/activate

با ایجاد پایتون ۳٫۴ ، هنگام ایجاد pip های محیط های مجازی ، مدیر بسته پایتون به طور پیش فرض نصب می شود. در محیط مجازی ، می توانید از pip به جای pip3.8 و python به جای python3.8 استفاده کنید:

python -v
Python 3.8.1
پس از اتمام کار برای غیرفعال کردن محیط ، deactivate را تایپ کنید و به shell عادی خود باز خواهید گشت:
deactivate

جمع بندی :

ما به شما نحوه نصب پایتون ۳٫۸ بر روی دستگاه CentOS 8 و نحوه ایجاد یک محیط مجازی را نشان دادیم. اکنون می توانید توسعه پروژه های Python 3 خود را شروع کنید

امیدواریم مطالب مورد پسند بوده و از آن بهره لازم را برده باشید. خوشحال میشویم نظرات و سوالات خود را در قسمت دیدگاه به اشتراک بگذارید و ما را در شتابان هاست همراهی کنید.😊

 

برچسب ها: دستورات لینوکس