تفاوت بین نام دامنه و میزبانی وب چیست؟

تفاوت بین نام دامنه و میزبانی وب چیست؟

علی مرادی

از ما غالباً خواسته می شود توضیح دهیم كه تفاوت بین نام دامنه و میزبانی وب چیست؟ بسیاری از مبتدیان نمی دانند که این دو چیز جداگانه است. در این راهنمای مبتدی ، تفاوت بین نام دامنه و وب هاستینگ را توضیح خواهیم داد.

در ادامه با ما در شتابان هاست همراه باشید.

نام دامنه چیست؟

نام دامنه آدرس وب سایت شماست که افراد در نوار URL مرورگر برای بازدید از وب سایت شما تایپ می کنند. به عبارت دیگر ، اگر وب سایت شما خانه ای بود ، نام دامنه شما آدرس آن خواهد بود.

اینترنت اساساً یک شبکه عظیم رایانه است که از طریق کابل ها به یکدیگر متصل هستند. برای شناسایی آسان آنها ، به هر رایانه یک سری اعداد با نام IP Address اختصاص داده می شود. این آدرس IP ترکیبی از اعداد است که با نقاط جدا شده است. به طور معمول ، آدرس های IP مانند این است:

۶۶٫۲۴۹٫۶۶٫۱

کامپیوترها در شناسایی و به خاطر سپردن این شماره ها مشکلی ندارند. با این حال ، برای انسان غیرممکن است که این شماره ها را به خاطر داشته و از آنها برای اتصال به وب سایت های اینترنتی استفاده کند. برای حل این مشکل ، نام دامنه اختراع شد.

یک نام دامنه می تواند کلماتی داشته باشد که به راحتی می توان آدرس های وب سایت را به خاطر آورد. حال اگر می خواهید به وب سایت در اینترنت مراجعه کنید ، دیگر نیازی به تایپ رشته ای از اعداد نیست. در عوض ، می توانید نام دامنه را به راحتی به یاد داشته باشید ، مثلاً shetabanhost.com را تایپ کنید.

میزبانی وب چیست؟

تفاوت بین نام دامنه و میزبانی وب چیست؟

میزبانی وب مکانی است که تمام پرونده های وب سایت شما در آن زندگی می کنند. این مانند خانه وب سایت شما است که در واقع در آنجا زندگی می کند. یک راه خوب برای فکر کردن در مورد این مسئله این است که اگر نام دامنه آدرس خانه شما بود ، پس میزبانی وب خانه واقعی است که آدرس به آن اشاره دارد. تمام وب سایت های اینترنتی ، به میزبانی وب احتیاج دارند.

وقتی شخصی نام دامنه شما را در یک مرورگر وارد می کند ، نام دامنه به آدرس IP رایانه شرکت میزبان وب شما ترجمه می شود. این رایانه حاوی پرونده های وب سایت شما است و آن پرونده ها را به مرورگرهای کاربران ارسال می کند. شرکت های میزبان وب در زمینه ذخیره و سرویس وب سایت ها تخصص دارند. آنها انواع مختلفی از برنامه هاستینگ را به مشتریان خود ارائه می دهند.

نام دامنه و میزبانی وب چگونه ارتباط دارند؟

نام دامنه و هاستینگ دو سرویس متفاوت است. با این حال ، آنها با هم کار می کنند تا کار وب سایت ها را امکان پذیر کنند. در اصل یک سیستم نام دامنه مانند یک کتاب آدرس گسترده است که دائماً به روز می شود. در پشت هر نام دامنه ، آدرس سرویس میزبانی وب وجود دارد که پرونده های وب سایت را ذخیره می کند. بدون نام دامنه ، امکان یافتن وب سایت شما برای افراد امکان پذیر نخواهد بود و بدون میزبانی وب نمی توانید یک وب سایت بسازید.

آیا می توانم وب سایت خود را بدون تغییر دامنه به یک شرکت میزبان وب دیگر انتقال دهم؟

بله ، شما می توانید این کار را انجام دهید. شما صاحب نام دامنه هستید و می توانید تنظیمات آن را تغییر دهید تا آن را به هر شرکت میزبانی وب پوینت کنید. به عنوان مثال ، شما نام دامنه و هاست خود را از یک شرکت دیگر خریداری کرده اید و اکنون می خواهید میزبانی وب خود را به شتابان هاست منتقل کنید. با انتقال فایل ها و داده ها می توانید سایت خود را از یک میزبان به میزبان دیگر منتقل کنید. پس از آن باید تنظیمات نام دامنه خود را ویرایش کرده و آنها را به ارائه دهنده میزبانی وب جدید خود پوینت کنید.

آیا می توانم نام دامنه خود را به یک شرکت متفاوت منتقل کنم؟

بله، به طور معمول هنگام ثبت دامین نیم ، شما حق استفاده از آن و انتقال آن را به هر کجا که می خواهید دارید. به عنوان مثال ، بیایید بگوییم که دامین نیم خود را از یک شرکت دیگر خریداری کرده اید و هاستینگ خود را از شتابان هاست خریداری کرده اید. اکنون می خواهید نام دامنه خود را به شتابان هاست منتقل کنید ، به همین راحتی این کار امکان پذیر است.

شما به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. هر دو شرکت دستورالعمل های گام به گام مفصلی دارند که می توانید برای انتقال آن را دنبال کنید.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

ما را در شتابان هاست دنبال کنید.

برچسب ها: سرور

ارسال دیدگاه جدید