XHTML چیست و چه کاربردی دارد

XHTML چیست و چه کاربردی دارد

علی مرادی

این واقعیت که زبان نشانه گذاری HyperText به زبانهای رسمی تعلق دارد ، محدودیت خاصی برای آن است ، به این معنا که برچسب ها و ساختار سلسله مراتبی آنها به طور دقیق در مشخصات توضیح داده می شوند. بنابراین ، XML ، که می تواند به شما در ایجاد برچسب ها کمک کند و ساختار آنها را شکل دهد ، محبوبیت بیشتری پیدا می کند. ما در این مقاله به شما موضوع XHTML چیست و چه کاربردی دارد را آموزش می دهیم.

تفاوت HTML و XML نه تنها در برچسب ها بلکه در قوانین نوشتن کد نهفته است. هنگام کار با HTML ، مرورگر متوجه نقص ها و کاستی های جزئی در ساختار و همچنین واقعیت عدم صحیح بودن ویژگی نمی شود. XML اجازه نمی دهد این ترفندها مورد توجه واقع نشوند ، بنابراین مرورگر یک سند درست نادرست را تشخیص داده و خطایی را ارائه می دهد. به یاد داشته باشید ، برای از بین بردن همه کاراکترها و فضاهای اضافی ، کمینه سازی HTML ضروری است.

XHTML چیست؟

XHTML ، به عنوان یک قدم واسطه بین دو زبان ، به منظور آموزش الگوی تفکر “درست” به توسعه دهندگان ، تغییر سبک نوشتن کد آنها و محدود کردن شکاف بین HTML و XML ساخته شده است.

XHTML یا (Exitensible Hypertext Markup Language) برای جایگزینی HTML طراحی شده است و نسخه دقیق تر آن محسوب می شود. به طور کلی ، W3C XHTML را به عنوان آخرین نسخه HTML تعریف می کند ، که به تدریج جایگزین آن می شود. فقط زمان می تواند نشان دهد که آیا این اتفاق خواهد افتاد یا خیر.

اگر برای یک صفحه وب کد کاملی را حدس بزنیم ، می توان آنرا با برنامه ای مقایسه کرد که تا زمانی که همه خطاها اصلاح نشوند ، کامپایل نمی شوند. مرورگر به عنوان کامپایلر عمل می کند و در صورت عدم تحقق مشخصات ، سند را نشان نمی دهد. XHTML ، با حفظ تمام ویژگی های HTML ، قوانین سختگیرانه تری برای ایجاد صفحات برای نزدیک تر شدن به کد “کامل” ارائه می دهد. این امر باعث می شود وب سایت ها مستقل از دستگاه نمایش و مرورگر باشند. به عبارت دیگر ، همه مرورگرها و دستگاه های مدرن مانند کامپیوتر ، تلفن های هوشمند ، PDA و netbook ها به درستی سایت و غیره را نمایش می دهند.

به همین دلایل ، XHTML 1.x فقط جلوه ای از دو زبان با نحو دقیق تر است ، نه یک زبان نشانه گذاری امیدوار کننده ، که لزوماً باید به دلیل ویژگی های منحصر به فرد آن ، تغییر کند.

نکات مثبت XHTML:

توسعه پذیری بدان معنی است که با ظهور ایده های جدید برای ارتباط و ارائه وب ، آنها بدون نیاز به انتظار برای نسخه اصلی بعدی HTML و پشتیبانی مرورگر قابل اجرا هستند. می توان برچسب ها یا ویژگی های جدیدی را برای بیان امکانات جدید تعریف کرد و با فرض اینکه برخی برنامه در انتهای دریافت بتواند روی آنها فهمیده و عمل کند ، ممکن است اتفاقاتی جدید در صفحه وب شما رخ دهد که قبلاً هرگز اتفاق نیفتاده است. مجموعه های خاصی از برنامه های افزودنی برای XHTML برای عبارات ریاضی ، گرافیک بردار و برنامه های چندرسانه ای برنامه ریزی شده است.

اگر به احتمال زیاد گسترش پذیری منجر به صفحات پیچیده تر و برنامه های بزرگتر می شود ، مزیت قابلیت حمل به این معنی است که اکنون صفحات وب ساده تر از گذشته می شوند تا دستگاه های کوچک بتوانند از عهده آن برآیند. این برای دستگاه های تلفن همراه و احتمالاً دستگاه های خانگی که حاوی ریزپردازنده هایی با برنامه نویسی تعبیه شده و مموری کوچکتر هستند ، مهم است. XHTML چندین سطح از پیچیدگی احتمالی نشانه گذاری را تعریف می کند و هر سند در ابتدا سطح پیچیدگی خود را بیان می کند. برنامه هایی در میکرودایکها ممکن است از فایلهای کدگذاری شده XHTML انتظار داشته باشند که ساده ترین سطح پیچیدگی را بیان می کنند تا بتوان با استفاده از یک برنامه و حافظه کوچک آنها را اداره کرد.

تفاوت ها و ویژگی های بارز:

با خواندن مشخصات و آموزش ها می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید ، اما در اینجا ویژگی های بارز XHTML و تفاوت های HTML 4 آورده شده است:

  • XHTML نیاز به پیروی دقیق از قوانین برنامه نویسی دارد. نکته قابل توجه این است که به عناصر بسته شدن و باز کردن نیاز دارد و همه عناصر در مورد کمتری هستند. HTML در مورد نماد بسیار سختگیرانه تر بود.
  • این بدان معنی است که پرونده های XHTML تمایل دارند “شلوغ” تر از HTML باشند. با این حال ، لزوما خواندن آنها سخت تر نخواهد بود زیرا سخت گیری ممکن است نظم بیشتری را در کد نویسی وارد کند. علاوه بر این ، ابزارهای اصلی ویرایش و ایجاد پرونده می توانند صفحات را برای خوانایی آسان تر در اختیار شما قرار دهند.
  • XHTML شیوه ای ساختارمندتر و مفهومی تر برای تفکر در مورد محتوا را ترغیب می کند و همراه با  style sheet ، روشی خلاقانه تر برای نمایش آن است.
  • XHTML اضافه کردن عناصر جدید را برای افراد راحت تر می کند (و مرورگرها یا برنامه های دیگری را که از آنها پشتیبانی می کند).

امیدواریم از این مقاله بهره لازم را برده و برای شما مفید بوده باشد. نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ما را در شتابان هاست دنبال کنید.

برچسب ها: HTML XHTML XML برنامه نویسی

ارسال دیدگاه جدید