وردپرس چیست و چه کاربردی دارد

وردپرس چیست و چه کاربردی دارد

مرتضی حبیبی

برای مدیریت سایت خود باید از ابزار مدیریتی استفاده کنید. ابزار های مدیریتی بسیاری وجود دارد که شما می توانید از آن ها استفاده کنید. شاید در جست و جوی اینترنت با عبارت وردپرس چیست و چه کاربردی دارد مواجه شده باشید ولی به دلیل قانع کننده برای استفاده از این سیستم نرسیده اید. ما در این مقاله قصد داریم که سیستم مدیریت محتوای وردپرس را به شما معرفی کنیم و دلیل استفاده بیشتر سایت ها از این سیستم را توضیح دهیم.

وردپرس چیست و چه کاربردی دارد:

وردپرس ساده ترین و محبوب ترین روش برای ایجاد وب سایت یا وبلاگ خود است. در حقیقت، وردپرس بیش از ۳۵٫۲ درصد از کل وب سایت های اینترنتی را تحت اختیار قرار می دهد. بله – به احتمال زیاد بیش از یک چهارم از وب سایت هایی که بازدید می کنید توسط WordPress ساخته شده است.

در سطح فنی بالا، وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای منبع باز است که دارای مجوز تحت GPLv2 است، به این معنی که هر کسی می تواند از نرم افزار وردپرس به صورت رایگان استفاده یا اصلاح کند. یک سیستم مدیریت محتوا اساساً ابزاری است که مدیریت جنبه های مهم وب سایت شما – مانند محتوا – را بدون نیاز به دانستن چیزی در مورد برنامه نویسی، آسان می کند.

وردپرس چه نوع وب سایت هایی می تواند ایجاد کند:

سالها پیش، وردپرس در درجه اول ابزاری برای ایجاد وبلاگ بود نه وب سایت های سنتی. امروزه به لطف تغییر در کد اصلی و همچنین اکوسیستم گسترده افزونه ها و مضامین وردپرس، می توانید هر نوع وب سایت با WordPress ایجاد کنید.

به عنوان مثال، وردپرس نه تنها تعداد زیادی سایت و وبلاگ تجاری را ایجاد می کند، بلکه محبوب ترین راه برای ایجاد فروشگاه تجارت الکترونیک نیز هست! با وردپرس می توانید:

  1. وب سایت های تجاری.
  2. فروشگاه های تجارت الکترونیک.
  3. وبلاگ.
  4. پرتفوی.
  5. رزومه.
  6. انجمن ها.
  7. شبکه های اجتماعی.
  8. سایت های عضویت.
  9. و…

تفاوت بین WordPress.org و WordPress.com چیست:

 

وردپرس چیست و چه کاربردی دارد

 

WordPress.org که غالباً به عنوان self-hosted WordPress خوانده می شود، وردپرس نرم افزاری رایگان و متن باز است که می توانید بر روی میزبان وب خود نصب کنید تا وب سایتی ایجاد کنید که ٪ ۱۰۰ آن توسط شما باشد.

WordPress.com یک سرویس پردرآمد است که از طریق نرم افزار WordPress.org تهیه شده است. استفاده از آن ساده است اما قابلیت self-hosted WordPress را از دست می دهید.

بیشتر اوقات، وقتی مردم می گویند “WordPress“، منظور آنها وردپرس موجود در WordPress.org است. اگر می خواهید وب سایت خود را به طور کامل در اختیار داشته باشید، WordPress.org تقریبا همیشه بهترین گزینه است.

چه کسی وردپرس را طراحی کرده:

وردپرس در سال ۲۰۰۳ به عنوان یک پروژه مستقل ایجاد شد و به عنوان یک طرح اولیه از پروژه قبلی به نام b2/cafelog بود. WordPress یک نرم افزار متن باز است، بنابراین امروزه وردپرس توسط یک huge community ساخته شده است. طراحی اصلی وردپرس همکاری بین Matt Mullenweg و Mike Little بوده است.

چه کسی از WordPress استفاده می کند:

وردپرس توسط افراد، مشاغل بزرگ و افراد موجود در این بین استفاده می شود! بنابراین سایتی که هم اکنون در حال مشاهده آن هستید، توسط WordPress تهیه شده است. بسیاری از اشخاص شناخته شده دیگر از WordPress نیز استفاده می کنند. در اینجا نمونه سایت وردپرسی آورده شده است:

Microsoft:

 

وردپرس چیست و چه کاربردی دارد

 

مایکروسافت از WordPress برای ایجاد وبلاگ رسمی خود استفاده می کند. همچنین از WordPress برای ایجاد وبلاگ برای محصولات خاص مانند Windows و Skype استفاده می کند.

چرا باید از WordPress استفاده کنید:

بیش از ۳۵٫۲ درصد از کل وب سایت های اینترنتی از WordPress استفاده می کنند، از جمله اشخاص مشهور مانند کاخ سفید و مایکروسافت.

مهم نیست که چه نوع وب سایتی را می خواهید ایجاد کنید، دلایل زیادی برای استفاده از وردپرس وجود دارد. در اینجا مهمترین موارد ذکر شده است:

WordPress رایگان و متن باز است:

یکی از بزرگترین مزایای وردپرس این است که این نرم افزار رایگان و متن باز است. در حالی که برای میزبانی باید کمی هزینه پرداخت کنید، شما مجبور نیستید برای استفاده از نرم افزار وردپرس هزینه بپردازید.

شما می توانید پلاگین ها و مضامین متن باز زیادی پیدا کنید تا نحوه و عملکرد وب سایت شما بهتر کند.

وردپرس گسترده است:

حتی اگر شما یک برنامه نویس نیستید، می توانید به راحتی به لطف اکوسیستم عظیم وردپرس با مضامین و افزونه ها، وب سایت خود را تغییر دهید:

Themes : وردپرس در درجه اول ظاهر وب سایت شما را تغییر می دهد.

Plugins : افزونه ها می توانند مانند ایجاد یک فروشگاه تجارت الکترونیکی، فرم تماس یا … باشند.

در حال حاضر بیش از ۵۰،۰۰۰ افزونه وردپرس رایگان و ۵۰۰۰ تم رایگان وردپرس وجود دارد.

نصب وردپرس آسان است:

فکر می کنید برای ایجاد وب سایت خود باید یک نبوغ فنی باشید؟ دوباره فکر کنید! اگر می توانید چند دکمه را کلیک کنید، می توانید WordPress را در سایت خود نصب کنید.

وردپرس انعطاف پذیر است:

ما قبلاً به این موضوع اشاره کرده ایم، اما وردپرس بسیار عالی است زیرا به شما امکان می دهد تقریباً هر نوع وب سایت ایجاد کنید. با این وجود، وب سایت شما می تواند در کنار شما تکامل یابد.

آیا می خواهید فروم را به سایت وردپرس موجود خود اضافه کنید؟ مشکلی نیست – پلاگین bbPress را نصب کنید!

آیا می خواهید یک شبکه اجتماعی اضافه کنید؟ از افزونه BuddyPress استفاده کنید.

شما هرگز به یک مجموعه خاص از توابع قفل نشده اید – همیشه می توانید سازگار شوید و تکامل پیدا کنید.

امیدواریم از این مقاله بهره لازم را برده و برای شما مفید بوده باشد. نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ما را در شتابان هاست دنبال کنید.

برچسب ها: CMS

ارسال دیدگاه جدید