Trojan Horse یا اسب تروجان چیست؟

Trojan Horse یا اسب تروجان چیست؟

علی مرادی

حملات سایبری از زمان های طولانی همیشه از نظر جنبه های مختلف برای مهاجمین بسیار سودآور بوده است. با گذشت هر روز ، تکنیک جدیدی از حمله به سیستم متعلق به سازمان ها یا شرکت ها برای دستیابی به شهرت یا کسب سود پولی پیدا می شود. یک طرف که هک شدن آن برای مهاجمین بسیار مفید است ، خطرات زیادی به همراه دارد و کاربر مخرب باید در مورد آن آگاهی داشته باشد تا این امر با موفقیت انجام شود. در اینجا در این مقاله ، به یک موضوع جالب خواهیم پرداخت که معمولاً توسط هکر برای به خطر انداختن امنیت هر سیستم ترجیح داده می شود. ما چیزهایی در مورد ویروس Trojan Horse یا اسب تروجان ، چگونگی نفوذ مهاجمان به آن و پیامدهای آن خواهیم دید. بیایید شروع کنیم!

در ادامه با ما در شتابان هاست همراه باشید.

ویروس Trojan Horse چیست؟

 • ویروس Trojan Horse یا اسب تروجان همچنین trojan نامیده می شود بدافزارهایی هستند که به نظر می رسد نرم افزار قانونی یا مناسب است و توسط مهاجمین برای به خطر انداختن امنیت سیستم تعریف می شود. چندین کار وجود دارد که یک تروجان می تواند انجام دهد و یکی از ویژگی های مهم آن ، این است که به طور مخفیانه در سیستم کاربر باقی می ماند و اجازه نمی دهد آنها را پیدا کنند.
 • تا زمان اقامت در سیستم ، می تواند کل دسترسی سیستم به کاربر مخرب یا هکر را بدست آورد و آنها قادر به انجام همه کارهایی هستند که یک کاربر قانونی می تواند انجام دهد. خواندن پرونده های مهم ، ارسال آنها به سیستم های دیگر ، دسترسی به اطلاعات محرمانه و مواردی از این دست موارد معدودی از مواردی است که می توان پس از نصب ویروس Trojan Horse در سازمان یا سیستم سازمانی انجام داد.
 • ویروس های اسب تروجان همچنین می تواند به عنوان نوعی نرم افزار مخرب در نظر گرفته شود که می تواند فعالیت های مختلفی را در سیستم کاربران مشروع انجام دهد که می تواند به هر طریقی به آنها آسیب برساند. بعضی از Trojans برای سرقت اطلاعات بانکی طراحی شده است ، بعضی دیگر برای کار با بارگیری و نصب سایر نرم افزارهای مخرب در حالی که برخی برای نصب نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم و غیره طراحی شده اند.
 • برای راه اندازی حمله Trojan ، کاربران برای نصب ویروس تروجان از طریق مهندسی اجتماعی فریب می خورند و پس از نصب آن ، یک Backdoor برای هکر ایجاد می کند تا بارها و بارها به سیستم دسترسی پیدا کند. مدیران سیستم قرار است برای بررسی اینکه آیا سیستمی از حمله تروجان آلوده است ، مرتباً چک را انجام دهند.

ویروس Trojan Horse چگونه کار می کند؟

 • ویروس های Trojan Horse یا اسب تروجان معمولاً وظیفه دارند اجازه دهند هکر به سیستم مورد نظر دسترسی پیدا کند تا بتواند به این روش آسیب برساند ، از این روش استفاده کند. بر اساس نوع ویروس ، این دستگاه قادر به انجام کارهای غیر اخلاقی زیادی است که به طور مستقیم منجر به نقض امنیت می شود. برای درک نحوه کارکردن ، نمونه ای از چگونگی ایجاد یک backdoor برای هکر را در نظر خواهیم گرفت.
 • این همه با داشتن کاربر مشروط برای نصب تروجان در سیستم خود شروع می شود. هنگامی که کاربر فریب داده شد و ویروس در سیستم خود بارگیری شد ، شروع به کار می کند. اگر trojan یک ویروس trojan backdoor باشد ، این امر منجر به دستیابی به سیستم کاربر به مهاجم می شود.
 • مهاجم قادر خواهد بود در هر پرونده تغییراتی ایجاد کند ، داده های محرمانه را بارگیری و ارسال کند ، قادر به حذف پرونده ها خواهد بود و می تواند تمام کارهایی را انجام دهد که کاربر مشروع می تواند انجام دهد. هکر ممکن است بتواند براساس سیستم عامل سیستم آسیب دیده به ترمینال یا فرمان سریع دسترسی پیدا کند. این ویروس تا زمانی که در سیستم کاربر ساکن باشد ، کار خواهد کرد. پس از شناسایی توسط سرپرست ، می توان آن را حذف کرد تا هکر اعمال نفوذ آن متوقف شود.

انواع ویروس Trojan Horse:

بسته به هدف ، ویروس Trojan Horse به چندین نوع تقسیم می شود. در زیر تعدادی از انواع متداول ویروس اسب تروجان وجود دارد.

 • ویروس Backdoor trojan – تروجان backdoor ویروس مخرب است که باعث می شود هکرها بدون اطلاع آنها به سیستم کاربران مجاز دسترسی پیدا کنند. هنگامی که کاربر برای نصب تروجان در سیستم خود فریب خورد ، هکر قادر به انجام تمام فعالیت هایی است که کاربر می تواند انجام دهد. هکر می تواند داده ها را بخواند ، پرونده ها را حذف کرده و اسناد محرمانه را با استفاده از تروجان backdoor بفرستد.
 • ویروس Rootkit trojan – ویروس تروجان rootkit نوع دیگری از بدافزارها است که فعالیتهای مختلفی را در سیستم پنهان می کند تا از شناسایی بدافزارها محافظت شود. هدف اصلی توسعه trojan rootkit این است که بدافزارها زندگی بیشتری را در سیستم کاربر مشروعیت به دست آورند تا هکر و اهرم بدافزار برای مدت طولانی.
 • Trojan-Downloader – Trojan-Downloader ممکن است به عنوان نوع خاصی از ویروس trojan تعریف شود که به طور خودکار انواع تروجان ها و ابزارهای تبلیغاتی مزاحم را بارگیری می کند. همچنین این بدافزار موجود در سیستم را ارتقا می دهد. به مهاجم کمک می کند تا همه چیز را در سیستم آسیب دیده بدست آورد که بتواند از آن سود ببرد
 • Trojan-Banker – Trojan-Banker ممکن است به عنوان نوع دیگری از ویروس اسب تروجان تعریف شود که می تواند اطلاعات بانکی کاربر مورد استفاده برای دسترسی به حساب بانکی خود را از سیستم تحت تأثیر سرقت کند. داده های مربوط به شماره های بانکی مانند شماره حساب بانکی ، شماره CVV ، جزئیات کارت بدهی ، جزئیات کارت اعتباری و غیره داده های سودآور هستند.

پیشگیری و نتیجه گیری:

 • ویروس اسب تروجان توسط هکرها برای به خطر انداختن امنیت سیستم استفاده می شود. می توان با نصب برنامه های ضد بدافزار در سیستم پیشگیری کرد.
 • تعداد زیادی نرم افزار ضد بدافزار رایگان و پولی موجود در بازار وجود دارد که باعث می شود سیستم از اثر تروجان یا هر بدافزار دیگری در امان بماند.
 • بسیار مهم است که سیستم را به روز کنید تا هکر نتواند سیستم را برای نصب تروجان از طریق آسیب پذیری های موجود خراب کند. همچنین نسخه پرداخت شده نرم افزار ضد بدافزار همراه با مزایایی است که نسخه رایگان فاقد آن است. بنابراین همیشه ترجیح داده می شود با نسخه پولی پیش بروید زیرا امنیت سیستم یا سازمان ها را تضمین می کند.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

ما را در شتابان هاست دنبال کنید.