کاربرد دستور alias در لینوکس چیست

کاربرد دستور alias در لینوکس چیست

مرتضی حبیبی

شاید برخی از شما کاربرد دستور alias در لینوکس را نمی دانید و می خواهید که با کاربرد دستور alias در لینوکس بیشتر آشنا شوید. ما در این مقاله به شما همراهان عزیز کاربرد دستور alias در لینوکس را آموزش می دهیم. ما را همراهی کنید.

برای کاربرد دستور alias در لینوکس مقاله زیر را مطالعه کنید:

کاربرد دستور alias در لینوکس:

با استفاده از این دستور می توانید نام مورد نظر خود را در دستورات یا sequence دستورات وارد کنید. با استفاده از این دستور می توانید که نام کوتاه وارد کنید یا مخفف دستورات را به دستورات کامل تبدیل کنید. شکل این دستور به شکل زیر است:

alias cls=clear

دستور بالا CLear را به cls تبدیل می کند و شما می توانید به جای دستور clear دستور cls را وارد کنید. بعد از وارد کردن دستور بالا بعد از وارد کردن cls نوشته صفحه را پاک می کند. این دستور فقط چند حرف را ذخیره می کند و اگر شما بخواهید از دستورات بلند استفاده کنید قبول نمی کند.

شاید برخی از نام مستعاری که شما برای دستورات استفاده می کنید بسیار پیچیده تر از خود دستور باشد پس در انتخاب نام برای دستورات دقت بیشتری داشته باشید.

به عنوان مثال:

alias pf =”ps -e | grep $1″

دستور ps را به pf تغییر دادیم. اگر می خواهید که shutter process را بیابید می توانید از دستور pf استفاده کنید:

pf shutter

pf shutter به شما در یافتن اجرای فرایند Shutter کمک می کند. از آن جایی که اگر برنامه را ببندید این تغییرات از بین خواهد رفت آن ها را در پوشه bash_aliases. ذخیره کنید.

امیدواریم از این مقاله بهره لازم را برده و برای شما مفید بوده باشد. نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ما را در شتابان هاست دنبال کنید.

برچسب ها: shutter process آموزش لینوکس دستورات لینوکس

ارسال دیدگاه جدید