زبان برنامه نویسی java چیست

زبان برنامه نویسی java چیست

علی مرادی

java یک زبان برنامه نویسی کامپیوتری است. این برنامه نویسان را قادر می سازد به جای اینکه در کدهای عددی بنویسند ، دستورالعمل های کامپیوتر را با استفاده از دستورات انگلیسی مستقر کنند. این زبان به عنوان یک زبان سطح بالا شناخته می شود زیرا توسط انسان به راحتی قابل خواندن و نوشتن است.

مانند زبان انگلیسی ، java مجموعه ای از قوانین دارد که نحوه نوشتن دستورالعمل ها را تعیین می کند. این قوانین به عنوان نحو آن شناخته شده اند. پس از نوشتن یک برنامه ، دستورالعمل های سطح بالا به کدهای عددی ترجمه می شوند که کامپیوترها می توانند آن را درک و اجرا کنند.

چه کسی java را ایجاد کرد؟

در اوایل دهه ۹۰ ، java که در ابتدا با نام Oak و سپس Green بشناخته می شد ، توسط تیمی به سرپرستی جیمز گاسلینگ برای Sun Microsystems ساخته شد ، شرکتی که هم اکنون متعلق به اوراکل است.

در ابتدا java برای استفاده در دستگاه های موبایل دیجیتال مانند تلفن های همراه طراحی شده بود. با این حال ، هنگامی که java 1.0 در سال ۱۹۹۶ به بازارهای عمومی عرضه شد ، تمرکز اصلی آن برای استفاده در اینترنت تغییر کرده است ، و با ایجاد راهی برای تولید صفحات وب متحرک ، تعامل با کاربران ایجاد کرده است.

با این حال ، از نسخه ۱٫۰ مانند J2SE 1.3 در سال ۲۰۰۰ ، J2SE 5.0 در سال ۲۰۰۴ ، Java SE 8 در سال ۲۰۱۴ و Java SE 10 در سال ۲۰۱۸ به روزرسانی های بسیاری شده است.

با گذشت سالها ، java به عنوان یک زبان موفق برای استفاده در داخل و خارج از اینترنت تکامل یافته است.

چرا java را انتخاب کنیم؟

java با چند اصل مهم طراحی شده است:

  • سهولت استفاده: اصول جاوا از یک زبان برنامه نویسی به نام C ++ گرفته شده است. اگرچه C ++ یک زبان قدرتمند است ، اما در نحو آن پیچیده است و برای برخی از نیازهای جاوا ناکافی است. جاوا ایده های C ++ را ایجاد و بهبود بخشید تا زبانی برنامه نویسی را ارائه دهد که از آن قدرتمند و ساده تر باشد.
  • قابلیت اطمینان: برای کاهش احتمال خطاهای مهلک از اشتباهات برنامه نویس ، جاوا لازم است. با این حساب ، برنامه نویسی شی گرا معرفی شد. هنگامی که داده ها و دستکاری های آن در یک مکان با هم جمع شدند ، جاوا قوی بود.
  • امنیت: از آنجا که در ابتدا جاوا دستگاههای تلفن همراه را تبادل می کرد که می توانند داده ها را از طریق شبکه ها مبادله کنند ، ساخته شده است تا از امنیت بالایی برخوردار باشد. جاوا احتمالاً امن ترین زبان برنامه نویسی تا به امروز است.
  • استقلال بستر های نرم افزاری: برنامه ها بدون در نظر گرفتن دستگاه هایی که روی آنها اجرا می شوند باید کار کنند. جاوا به زبانی قابل حمل و کراس پلتفرم نوشته شده بود که به سیستم عامل ، سخت افزار یا دستگاه های در حال اجرا اهمیتی نمی دهد.

این تیم در Sun Microsystems در ترکیب این اصول کلیدی موفق بود و از محبوبیت جاوا می توان به زبان برنامه نویسی قوی ، ایمن ، آسان و قابل حمل اشاره کرد.

امیدواریم از این مقاله بهره لازم را برده و برای شما مفید بوده باشد. نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ما را در شتابان هاست دنبال کنید.

برچسب ها: java برنامه نویسی