زبان برنامه نویسی Elixir چیست؟

زبان برنامه نویسی Elixir چیست؟

علی مرادی

Elixir ، به قول سازندگانش ، “یک زبان برنامه نویسی کاربردی و پویا است که برای ساخت برنامه های کاربردی مقیاس پذیر و پایدار طراحی شده است.” از آنجا که این یک زبان نسبتاً جدید است ، برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ ظاهر شد ، بسیاری از مردم هنوز درباره Elixir نشنیده اند یا تمایلی به استفاده از آن ندارند.

خبر خوب این است که اکسیر در Erlang ساخته شده است ، یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی کاربردی است که بیش از ۳ دهه است که در آن وجود دارد. Elixir قادر است هر کتابخانه Erlang را اهرم کند ، به این معنی که توسعه دهندگان با وجود جدید بودن زبان ، باید کارهای زیادی با آنها انجام دهند.

در ادامه با ما در شتابان هاست همراه باشید.

Elixir چیست؟

Elixir توسط José Valim ، توسعه دهنده برزیلی ایجاد شده است که قبلاً با زبان برنامه نویسی Ruby کار می کرد. یکی از مزایای Ruby این است که ژنراتورها و قالبهایی برای ایجاد سریع اسکلت پروژه خود دارند تا بتوانید سریع بلند شوید و کار کنید. با این حال ، Ruby تلاش می کند تا زیر بار زیاد عملکرد خوبی داشته باشد. Elixir با استفاده از دروس آموخته شده از زبانهایی مانند Ruby با ویژگی های زمان اجرا Erlang متولد شد.

۶ چیز که باید در مورد Elixir بدانید:

Elixir به عنوان یک زبان برنامه نویسی کاربردی به شما امکان می دهد به سرعت کدی با کیفیت بالا بنویسید که به راحتی در مقیاس ، مقابله با حداقل ، شکست و به صورت خودکار بازیابی کنید. در زیر ، ما در مورد برخی از ویژگیهای برجسته Elixir بحث خواهیم کرد.

۱) استدلال لوکال کد:

در زبان های برنامه نویسی مانند جاوا ، داده ها قابل تغییر هستند. متغیرهایی که در داخل برنامه منتقل می شوند در مکان های مختلف قابل تغییر هستند و این امر اشکالات را دشوارتر می کند. با این حال این مسئله برای Elixir مسئله ای نیست زیرا زبان کاربردی است و داده ها تغییر ناپذیر است.

۲) مختصر بودن و قابلیت آزمایش بودن:

زبان های برنامه نویسی عملکردی مانند Elixir بر عملکردهای کوچک و مختصر با یک هدف مشخص تأکید می کنند. هنگامی که داده ها را از طریق یک عملکرد منتقل می کنید ، درک این موارد که می توانید وارد کنید و از چه چیزی خارج می شوید ، آسان است. این قابلیت آزمایش را تسهیل می کند و به شما امکان می دهد سریعتر تغییرات اساسی را انجام دهید.

۳) Refactoring سریع و مطمئن:

اصلاح مجدد – ایجاد تغییرات اساسی در پایه کد موجود ، گاهی اوقات بدون تغییر رفتار بیرونی کد – غالباً بخشی “خطرناک” برای توسعه است زیرا شکستن چیزی بسیار ساده است. در زبان های کاربردی ، غیرقابل تغییر مانند Elixir ، اصلاح و آزمایش مجدد بسیار ساده تر است. شما می توانید بدون ترس از بدتر شدن اتفاقات ، تغییرات گسترده ای ایجاد کنید.

ما توسعه تست محور (TDD) را تمرین می کنیم. تمام تست ها قبل از نوشتن تک خط کد نوشته شده است. هنگامی که این تست ها (از انتظار) شکست خورد ، شما کدی را می نویسید که باعث می شود آنها پاس شوند. این فرایند تضمین می کند که تست هایی را برای کد خود انجام دهید ، که باعث می شود refactoring آسان و سریع انجام شود.

۴) زبان مبتنی بر فرآیند:

توانایی موازی کردن بارهای کاری و استفاده از چندین فرآیند ، بومی Elixir است ، صفتی که از Erlang به ارث می برد.

به طور معمول ، کدهایی که به صورت تک رشته ای در زبانهایی مانند جاوا وجود دارند و به معنای تحمل بارهای زیاد نیستند ، باید مجدداً بازنویسی شوند و شروع به کار در مقیاس کند. در Elixir ، باید در اینجا و آنجا چند تغییر ایجاد کنید ، اما بسیار کمتر از سایر زبان های برنامه نویسی.

Elixir از فریم ورک Phoenix استفاده می کند ، یک فریم ورک وب که برای توسعه دهندگان Elixir در Elixir نوشته شده است. با ققنوس ، به هر درخواستی فرآیند خاص خود داده می شود که خیلی سریع با یک اثر کم حافظه. این به شما امکان می دهد تا هزاران فرآیند را بدون ایجاد نگرانی در مورد تأثیر آنها بر عملکرد ، به سرعت ایجاد کنید.

۵) موازی در مقابل همزمانی:

سیستم های موازی می توانند دارای تأخیر و پاسخگویی باشند زیرا یک کار واحد به قدرت محاسبات زیادی نیاز دارد. با این حال ، در الیکسیر ، برنامه ریز فرآیند به طور پیش فرض کنترل را به یک فرآیند متفاوت تغییر می دهد. حتی هنگامی که برنامه شما تحت فشار شدید قرار دارد ، یک روند کند و آهسته نمی تواند کل سیستم را مختل کند.

در نتیجه ، Elixir تقریباً تأخیر کمتری را برای درخواست شما تضمین می کند. این برای برنامه های وب مدرن که نیاز به ارائه تجربه ای مداوم به همه بازدید کنندگان دارند بسیار مهم است.

۶) Fault-Tolerance:

با وجود بسیاری از زبان های برنامه نویسی ، اشکال در یک فرآیند باعث خرابی و عدم موفقیت کل برنامه شما می شود. در Elixir ، با این حال ، شکست به یک فرآیند واحد محدود می شود. اگر یک کاربر در یک برنامه وب با یک اشکال در آن درخواستی ایجاد کند ، آن فرآیند خراب می شود اما تمام کاربران دیگر متصل می شوند. Elixir شما را قادر می سازد هنگام شکستن فرآیند ، شعاع انفجار را محدود کنید.

امیدوارم این مقاله براتون مفید بوده باشه.

ما رو تو شتابان هاست دنبال کنید. 🙂

برچسب ها: برنامه نویسی

ارسال دیدگاه جدید