سرور چیست؟

سرور چیست؟

علی مرادی

سرور کامپیوتری است که برای پردازش درخواست ها و تحویل داده ها به کامپیوتری دیگر از طریق اینترنت یا شبکه لوکال طراحی شده است. یک سرور شناخته شده یک سرور وب است که در آن می توان به صفحات وب از طریق مشتری مانند مرورگر وب از طریق اینترنت دسترسی پیدا کرد. با این حال ، انواع مختلفی از سرورها وجود دارد ، از جمله سرورهای لوکال مانند فایلهای سرور که داده ها را در یک شبکه اینترانت ذخیره می کنند.

در ادامه با ما در شتابان هاست همراه باشید.

سرور در یک شبکه کامپیوتری چه کاری انجام می دهد؟

اگرچه هر کامپیوتری که نرم افزار لازم را اجرا کند ، می تواند به عنوان یک سرور عمل کند ، اما معمولی ترین کاربرد این کلمه به دستگاه های عظیم و پر قدرت که داده ها را از اینترنت ارسال و دریافت می کنند، استفاده می کنند ، ارجاع می دهد.

اکثر شبکه های کامپیوتری از یک یا چند سرور پشتیبانی می کنند که وظایف تخصصی را بر عهده دارند. به عنوان یک قاعده ، هرچه شبکه از نظر مشتریانی که به آن متصل می شوند یا مقدار داده ای که به آن وصل می شود ، بزرگتر باشد ، احتمالاً وجود دارد که چندین سرور نقش بازی کنند ، هر کدام اختصاص به یک هدف خاص دارند.

سرور نرم افزاری است که وظیفه خاصی را بر عهده دارد. با این حال ، سخت افزار قدرتمندی که از این نرم افزار پشتیبانی می کند ، سرور نیز نامیده می شود. این امر به این دلیل است که نرم افزار سرور که شبکه ای از صدها یا هزاران مشتری را هماهنگ می کند ، به سخت افزاری مستحکم تر از کامپیوتر ها برای مصرف کننده نیاز دارد.

انواع متداول سرورها:

در حالی که برخی از dedicated server ها روی یک عملکرد مانند print server یا database server متمرکز هستند ، برخی از پیاده سازی ها از یک server برای مقاصد مختلف استفاده می کنند.

یک شبکه بزرگ و عمومی که از یک شرکت متوسط پشتیبانی می کند ، انواع مختلفی از سرورها را مستقر می کند ، از جمله:

  • Web server: وب سرور صفحات را نشان می دهد و برنامه ها را از طریق مرورگرهای وب اجرا می کند. سروری که مرورگر شما به آن وصل شده است ، یک web server است که این صفحه و تصاویر موجود در آن را ارائه می دهد. برنامه مشتری ، در این حالت ، مرورگری مانند Internet Explorer ، Chrome ، Firefox ، Opera یا Safari است. سرورهای وب علاوه بر ارسال متن و تصاویر ساده ، مانند بارگذاری و تهیه نسخه پشتیبان از فایل ها بصورت آنلاین از طریق سرویس ذخیره سازی ابری یا سرویس پشتیبان گیری آنلاین ، برای بسیاری از کارها استفاده می شوند.
  • Email server: سرورهای ایمیل پیامهای ایمیل ارسال و دریافت می کنند. اگر یک مشتری ایمیل در کامپیوتر خود دارید ، این نرم افزار به یک سرور IMAP یا POP متصل می شود تا پیام های خود را روی کامپیوتر خود دانلود کنید و یک سرور SMTP برای ارسال پیام از طریق سرور ایمیل.
  • FTP server: سرورهای FTP پرونده ها را از طریق ابزار انتقال پروتکل File انتقال می دهند. سرورهای FTP از راه دور با استفاده از برنامه های سرویس گیرنده FTP قابل دسترسی هستند ، که از طریق قابلیت های FTP داخلی سرور یا با یک برنامه اختصاصی FTP سرور به سهم فایل روی سرور متصل می شوند.
  • Identity Server: سرورهای هویت از ورود و نقش های امنیتی برای کاربران مجاز پشتیبانی می کنند.

صدها نوع سرور تخصصی از شبکه های کامپیوتری پشتیبانی می کنند. جدای از انواع رایج شرکتها ، کاربران خانگی اغلب با سرورهای بازی آنلاین ، سرورهای چت و سرورهای پخش جریان صوتی و تصویری ارتباط برقرار می کنند.

برخی از سرورها برای یک هدف خاص وجود دارند اما لزوماً به هیچ وجه باهم ارتباط برقرار نمی شوند. سرورهای DNS و سرورهای پروکسی برخی از مثالها هستند.

امیدوارم این مقاله براتون مفید بوده باشه.

ما رو تو شتابان هاست دنبال کنید. 🙂

  • فتح الله دهقان گفت:

    یافتن بهترین سرور برای YouTube 🇺🇸

  • ارسال دیدگاه جدید