DNS Server چیست؟

DNS Server چیست؟

زهرا عزتی

DNS Server یک سرور کامپیوتری است که شامل یک بانک اطلاعاتی از آدرسهای IP عمومی و نام میزبان مربوط به آنهاست؛ سرورهای DNS نرم افزار خاصی را اجرا می کنند و با استفاده از پروتکل های خاص با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند؛ در ادامه با ما در شتابان هاست همراه باشید.

هدف DNS Server

به خاطر سپردن دامنه یا نام میزبان آسان تر از یادآوری آدرس IP سایت است. بنابراین وقتی به یک وب سایت دسترسی پیدا می کنید ، تنها چیزی که باید تایپ کنید URL https://www.example.com است.

با این حال ، کامپیوتر ها و دستگاه های شبکه هنگام تلاش برای یافتن یکدیگر در اینترنت ، با نام دامنه به خوبی کار نمی کنند. استفاده از آدرس IP بسیار کارآمدتر و دقیق تر است ، که نشان دهنده عدد سرور موجود در شبکه (اینترنت) وب سایت است.

چگونه DNS Server یک درخواست DNS را حل می کنند

وقتی آدرس وب سایت را در نوار آدرس مرورگرهای خود تایپ می کنید و Enter را فشار می دهید ، یک DNS Server برای یافتن آدرسی که می خواهید بازدید کنید کار می کند. این کار را با ارسال یک درخواست DNS به چندین سرور انجام می دهد ، که هر کدام قسمت دیگری از نام دامنه ای را که وارد کرده اید ترجمه می کند. سرورهای مختلف مورد پرسش عبارتند از:

A DNS Resolver: درخواست حل و فصل نام دامنه با آدرس IP را دریافت می کند.
A Root Server: سرور ریشه اولین درخواست را دریافت می کند و نتیجه ای را برمی گرداند تا به حل کننده DNS اطلاع دهد که آدرس سرور سطح بالا (TLD) که اطلاعات سایت را ذخیره می کند. دامنه سطح بالا معادل بخش .com یا .net نام دامنه ای است که در نوار آدرس وارد کرده اید.

A TLD Server: سپس برطرف کننده DNS این سرور را استعلام می کند ، که سرور نام معتبر را که سایت در آن واقعاً برگردانده می شود ، برمی گرداند.
سرور نامی معتبر: سرانجام ، حل کننده DNS از این سرور درخواست می کند تا آدرس IP واقعی وب سایتی را که می خواهید ارائه دهید بیاموزد.
پس از بازگرداندن آدرس IP ، وب سایتی که می خواستید بازدید کنید سپس در مرورگر وب شما نمایش داده می شود.

سرورهای اصلی و ثانویه DNS

در بیشتر موارد ، هنگام اتصال به ارائه دهنده خدمات اینترنت ، سرور اصلی و ثانویه DNS در روتر یا رایانه شما پیکربندی می شوند. در صورت خرابی یکی از آنها دو DNS Server وجود دارد که در این صورت از سرور دوم برای حل نام میزبان هایی که وارد می کنید استفاده می شود

چرا می توانید تنظیمات DNS Server خود را تغییر دهید
برخی از DNS Server می توانند زمان دسترسی سریع تری نسبت به بقیه ارائه دهند. این اغلب تابعی از نزدیک بودن شما با آن سرورها است. به عنوان مثال ، اگر سرورهای DNS ISP شما به Google نزدیکتر باشد ، ممکن است متوجه شوید که نام دامنه با استفاده از سرورهای پیش فرض ISP شما سریعتر از سرور خارجی حل می شود.

ما را در شتابان هاست دنبال کنید.

ارسال دیدگاه جدید