خطای ۵۰۳ Service Unavailable چیست؟

خطای ۵۰۳ Service Unavailable چیست؟

سعیده مهاجری

یکی از رایج ترین خطاهایی که هنگام مرور وب رخ می دهد ، “۵۰۳ Service Unavailable Error” است. این پیام نشان می دهد که سرور وب دارای مشکلات فنی است و قادر به رسیدگی به درخواست نیست. در این مقاله با ما همراه باشید تا معنای خطای ۵۰۳ ، دلیل دریافت کد HTTP 503 و نحوه عیب یابی این خطاها را به شما عزیزان توضیح دهیم.

خطای HTTP 503 چیست؟

هنگام باز کردن یک صفحه وب ، مرورگر شما درخواستی را به سرور میزبان سایت می فرستد ، که داده ها و کد پاسخ درخواستی را برمی گرداند. کد وضعیت پاسخ HTTP توسط سرور بازگردانده می شود و به مشتری می گوید که آیا درخواست موفقیت آمیز بوده است یا خیر. کدهای پاسخ در پنج کلاس طبقه بندی می شوند. کدهای محدوده ۵۰۰ تا ۵۹۹ نشانگر خطای سرور است. کد وضعیت HTTP 503 یک پاسخ خطای عمومی است که وقتی سرور نمی تواند درخواست را کنترل کند ، برمی گردد. دلایل زیادی وجود دارد که چرا یک سرور برای تکمیل درخواست و بازگرداندن خطای ۵۰۳ آماده نیست. HTTP Error 503 به این معنی است که یک خطا در سرور وجود دارد و مانع اجرای درخواست کاربر می شود و کاربر به طور موقت به سرور دسترسی ندارد.

خطای 503 Service Unavailable چیست؟

اگر صفحه ای که از آن بازدید می کنید خطای ۵۰۳ ایجاد کند ، دیگر کاری نمی توانید انجام دهید زیرا مرورگر یا اتصال به اینترنت باعث خطا نمی شود. اگر خطا از سمت سرور باشد ، می توانید برخی از گزینه های زیر را امتحان کنید:

  • مرورگر خود را دوباره باز کنید یا سعی کنید صفحه را با صفحه دیگری باز کنید. احتمال باز شدن صفحه هنگام باز کردن مرورگر کم است ، اما با این وجود ارزش آن را دارد امتحان کنید.
  • سعی کنید حافظه پنهان مرورگر خود را پاک کنید. اگر صفحه ای که خطای ۵۰۳ را نشان می دهد ، پنهان شده است ، پس از پاک شدن حافظه پنهان ، مرورگر نسخه جدیدی از صفحه را درخواست می کند.
  • ممکن است مدیر وب در این بین مسئله سرور وب را برطرف کند.
  •  آخرین گزینه باقیمانده ، تماس با پشتیبان وب سایت است. اگر مشکل رفع نشد با پشتیبان وب سایت تماس بگیرید.

عیب یابی خطای ۵۰۰ :

چندین دلیل مختلف می تواند باعث خطای ۵۰۳ Internal Server شود. متداول ترین آن ها موارد زیر است:

  • DDoS attack .Distributed Denial of service (DDoS) attack تلاشی از طرف یک گروه مخرب برای پهنای باند یا منابع سیستم شما و آپلود بیش از حد آن است. وقتی سیستم بیش از حد آپلود شود ، قادر به ارائه درخواست نیست.
  • Automated Maintenance. ممکن است سرور بدون اطلاع شما ، سرویس یا نرم افزار را به طور منظم نگهداری کند. به عنوان مثال ، اگر سایت وردپرسی دارید ، هر زمان نسخه جدیدی وجود داشته باشد ، به طور خودکار به جدیدترین نسخه به روز می شود. در طی فرآیند به روزرسانی ، وردپرس خطای ۵۰۳ Service Unavailable را برمی گرداند.
  • Firewall settings. غالباً یک فایروال با کانفیگ اشتباه می تواند خطای ۵۰۳ ایجاد کند. این خطا معمولاً هنگامی اتفاق می افتد که برنامه از شبکه تحویل محتوا (CDN) استفاده می کند. فایروال سرور ممکن است درخواست های CDN را به عنوان بد افزار تشخیص داده و آنها را مسدود کند و در نتیجه خطای ۵۰۳ رخ دهد.
  • Hacked site. سایت هک شده یک کد مخرب است ، که به وب سایت شما تزریق می شود ممکن است منجر به خطای ۵۰۳ شود.
  • Issues with plugins and themes. اگر از وردپرس یا CMS مشابه استفاده می کنید ، خطای ۵۰۳ پس از به روزرسانی یا اصلاح یک پلاگین / موضوع ظاهر می شود.
  • Node.js server. اگر سایت مبتنی بر Node.js دارید ، بررسی کنید که آیا سرور Node.js خراب است یا فقط کار نمی کند.

بهترین راه برای تعیین علت وقوع خطای ۵۰۳ بررسی فایل های ورود به سیستم سرور است. مکان فایل های ورود به سیستم توزیع لینوکس و سرور وب بستگی دارد. متداول ترین مکان ها برای Apache و Nginx به شرح زیر است:

/var/log/apache2/error.log
/var/log/httpd/error_log
/var/log/nginx/error_log

اگر برنامه شما روی Node.js ساخته شده است ، گزارش های Node.js را بررسی کنید. به طور معمول ، گزارش سرور حاوی اطلاعات دقیق مربوط به خطا است که به شما کمک می کند خطا را شناسایی و برطرف کنید.

جمع بندی :

۵۰۳ Internal Server Error یک کد وضعیت HTTP است به این معنی که مشکلی در وب سرور میزبان سایتی که بازدید می کنید رخ داده است.

امیدواریم مطالب مورد پسند بوده و از آن بهره لازم را برده باشید. خوشحال میشویم نظرات و سوالات خود را در قسمت دیدگاه به اشتراک بگذارید و ما را در شتابان هاست همراهی کنید.😊