تفاوت بین لینوکس و GNU/Linux

تفاوت بین لینوکس و GNU/Linux

علی مرادی

اکثر مردم ، حتی افرادی که با لینوکس سر و کار دارند ، تفاوت بین لینوکس ، GNU/Linux و ابزار GNU را درک نمی کنند ، اما وقتی در مورد انواع خاصی از وابستگی های نرم افزاری فکر می کنید ، تفاوت ها مهم هستند.

در ادامه با ما در شتابان هاست همراه باشید.

لینوکس و GNU:

لینوکس از زنجیره ای از توسعه که با یونیکس شروع شده است پیروی می کند. به این ترتیب ، بسیاری از لینوکس مانند آن طراحی شده است و حتی ممکن است دارای کد یونیکس باشند.

GNU ، با این حال ، توسط خالق آن ، ریچارد استالمن ، در نظر گرفته شده است که یک سیستم عامل کاملاً رایگان و مستقل می باشد و از هیچ یک از همان پایه های کد یا هنجارهای مجوز مانند یونیکس یا لینوکس استفاده نمی کند. این دو پروژه جداگانه هستند.

GNU/Linux:

با این حال ، چالش پروژه GNU این است که هسته آن – نرم افزار اصلی که با سخت افزار در تعامل است و همه برنامه های دیگر را هماهنگ می کند – هنوز آماده تولید نیست. هسته GNU Hurd ، که در سال پیش تولید در سال ۲۰۱۵ منتشر شد ، هنوز برای زمان نخست آماده نیست.

راه حل؟ لینوکس. هسته لینوکس به شکل Linux-Libre بخشی از پروژه GNU شد. بنابراین ، GNU هسته لینوکس یا GNU/Linux را اجرا می کند.

راهنمای ابزار GNU:

توزیع GNU به طور معمول یک هسته لینوکس را اجرا می کند ، اگرچه GNU Hurd برای آزمایش های مهم و بدون نقص در دسترس است. با این وجود ، آنچه توزیع GNU را از هر توزیع دیگر لینوکس جدا می کند ، ادغام مجموعه ابزارهای GNU است ، مجموعه ای از چند صد برنامه که بصورت رایگان و منبع باز هستند و از توسعه نرم افزارهای جدید و رایگان پشتیبانی می کنند.

عناصر رایج در ابزار GNU شامل GNU Make ، کتابخانه GNU C ، Debugger GNU و سیستم ساخت GNU است.

سایر بسته های GNU:

برنامه های کاربردی ، از جمله برنامه های گرافیکی برای تعامل با کاربر ، ممکن است بخشی از چتر GNU در صورت پیروی از دستورالعمل های فلسفی تعیین شده توسط استالمن باشد. برنامه های متداول GNU شامل موارد زیر است:

  • TexInfo: یک زبان و یک برنامه برای نمایش اسناد فنی.
  • GNU Emacs: یک سیستم پردازش اسناد.
  • GNOME: یک مدیر دسکتاپ که نگاه و احساس اصلی رابط کاربری گرافیکی را فراهم می کند.
  • GNU Octave: محیطی است که پس از Matlab مدل شده است.
  • GNU Health: یک پرونده الکترونیکی بهداشتی برای پزشکان و بیمارستان ها.
  • GnuCash: یک سیستم مالی شخصی.

امیدوارم این مقاله براتون مفید بوده باشه.

ما رو تو شتابان هاست دنبال کنید. 🙂

برچسب ها: توزیع های لینوکس

ارسال دیدگاه جدید