تفاوت هاست و سرور در چیست؟

تفاوت هاست و سرور در چیست؟

مرتضی حبیبی

شاید بعضی از شما همراهان عزیز تفاوت هاست و سرور را نمی دانید. ما در این مقاله به شما تفاوت هاست و سرور را آموزش می دهیم. ما را همراهی کنید.

هاست چیست؟

Host به Server و یا یک کامپیوتری می گویند که بتواند تمامی فایل هایی که در وب سایت ما قرار می گیرد را ذخیره سازی نماید، که این فایل ها می تواند شامل عکس، فایلهای css و یا هر نوع فایل دیگری که در وب سایت ما قرار دارد باشد. بطور کلی زمانی که قصد ایجاد یک وب سایت برای هدف های مختلف خود دارید که توسط دیگران قابل مشاهده باشد، باید اصطلاحا وب سایت شما روی یک سرویس دهنده میزبان قرار گیرد.

لازم به ذکر می باشد که حتی کامپیوتر های شخصی شما هم می تواند به صورت یک سرویس دهنده میزبانی راه اندازی گردد، اما باید به یک نکته توجه داشت که اگر قصد دارید سایت شما بازدید کننده بالایی داشته باشد، اینکار منطقی به نظر نمی رسد، زیرا برای اینکه وب سایت شما در اینترنت در دسترس باشد، لازم می باشد که کامپیوتر شما بطور مداوم روشن بماند و به اینترنت متصل باشد. در غیر اینصورت دیگر کسی قادر به دیدن وب سایت شما نمی باشد.

 

 

تفاوت هاست و سرور

 

دلیل دیگر آن این می باشد که اگر به نرم افزار هایی که به راه اندازی سرور مربوط می باشد آشنایی نداشته باشید، اینکار بسیار سخت و دشوار می باشد و همچنین نگهداری آن وقت و انرژی زیادی را صرف می کند.

به همین دلایل می باشد که افراد و سازمان هایی که به وب سایت نیاز دارند، به شرکت های ارائه دهنده میزبانی مراجعه می کنند. معمولا شرکت های ارائه دهنده خدمات میزبانی مجهزترین Datacenter ها را دارا می باشند و همچنین به صورت ۲۴ ساعته برق به سرور ها متصل می باشد و اینترنت اینطور شرکت ها قطعی ندارد، اگر چه میزبانی یا همان هاستی که تهیه می کنید هرچند فضای کمی داشته باشد ولی یک تیم متخصص بصورت ۲۴ ساعته تلاش بر این دارند که مشکلی بوجود نیاید.

 

تفاوت هاست و سرور

 

در اکثر موارد، یک سرور میزبان وب، فضای Hard خود را به فضاهای کوچک تری تقسیم کرده و آن را با هزینه کمتر در اختیار افراد مختلف قرار می دهد. در این حالت از چندین سایت تا چند صد سایت از سرور میزبان به صورت مشترک استفاده می کنند.

سرور چیست؟

سرور ها بطور کلی کامپیوتر های همیشه روشن هستند که به کامپیوترهای دیگر که تحت یک شبکه اند سرویس ارائه می دهد، که حتی سرور ها نقش کامپیوتر های دیگر را که تحت شبکه می باشند، مشخص می کند. بطور کلی دو دسته بندی وجود دارد:
سرور: کامپیوتری که سرویس می دهد.
کلاینت: کامپیوتری که سرویس می گیرد.

 

تفاوت هاست و سرور

 

زمانی که در اینترنت به جستجوی مطلبی می گردیم و یا از خدمات اینترنت استفاده می کنیم در واقع در نقش کلاینت یا همان سرویس گیرنده عمل می کنیم و کامپیوتری که در آن سوی دیگر شبکه به ما خدمات ارائه می دهد، سرویس دهنده و یا همان سرور می باشد.

از آنجایی که این سرویس دهنده ها یا همان سرور ها باید همیشه روشن باشد، محل هایی را برای نگهداری این سرورها ایجاد می کنند، که به آن Datacener می گویند، که با تمرکز بر روی کیفیت شبکه و پشتیبانی قطعات و نرم افزارهای مورد نیاز، بصورت تخصصی شرایط را برای میزبانی وب و استفاده از سرورها به دور از مشکلات و مسائل متعدد اطراف آن فراهم آورند.

 

 

بنابراین Datacener محلی است که صدها و یا هزاران سرور را در رک ها ( rack )، کیج ها ( Cage ) و اتاق های مختلف جای می دهد. ساختمان Datacener از بخش های مختلفی مانند اتاق کنترل، اتاق سرور، ژانراتورها، تاسیسات خنک سازی، انبار سخت افزار، اتاق UPS و Battery backup، اتاق نگه داری از وسایل اطفای حریق و اتاق مدیریت شبکه تشکیل می شود، هر چند که با توجه به نیازها، طراحی و امکانات و زیرساخت برای هر مرکز داده کاملا می تواند متفاوت باشد.

تفاوت هاست و سرور در چیست؟

بطور کلی هاست یک فضا از سرور می باشد که وب سایت شما در آن قرار دارد، اما نمی توان بطور یقین گفت که هاست زیر مجموعه سرور می باشد و یا سرور زیر مجموعه هاست می باشد. زیرا ممکن است یک هاستی مربوط به یک وب سایت داشته باشیم که نیازمند چندین سرور باشد، مانند شبکه های اجتماعی همچون facebook و یا چندین وب سایت داشته باشیم که همه از طریق یک سرور پشتیبانی بشوند.

امیدواریم که از این مطلب بهره لازم را برده و برای شما مفید بوده باشد. نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ما را در شتابان هاست دنبال کنید.

 

برچسب ها: host server تفاوت هاست و سرور در چیست سرور سرور اختصاصی سرور مجازی سرور و هاست با هم چه تفاوتی دارند هاست هاست و سرور چه تفاوتی با هم دارند

ارسال دیدگاه جدید