تفاوت پروتکل های TCP و UDP

تفاوت پروتکل های TCP و UDP

علی مرادی

مقاله زیر TCP و UDP خلاصه ای از مقایسه بین هر دو را ارائه می دهد. TCP و UDP برای ارائه داده ها از یک انتها به انتهای دیگر استفاده می شوند ، اما با این وجود تفاوت کمی در ساختار آنها وجود دارد. در این مقاله ، ما در مورد آن اختلافات صحبت خواهیم کرد.

TCP مخفف پروتکل کنترل انتقال است. TCP یک پروتکل اتصال محور است یعنی فرآیندی برای پردازش ارتباطات فراهم می کند. پروتکل کنترل انتقال برای نشان دادن ارتباط بین پروتکل های دیگر در پروتکل TCP / IP استفاده می شود. این برنامه به عنوان واسطه بین برنامه برنامه و عملیات شبکه عمل می کند زیرا بین لایه برنامه و لایه شبکه قرار دارد. TCP داده ها یا پیام ها را به صورت بسته ارسال می کند. TCP ویژگی های متفاوتی مانند شماره دنباله ، کنترل جریان ، کنترل خطا ، شماره تأیید ، کنترل احتقان و غیره را فراهم می کند تا اطمینان حاصل شود که بسته ای که تحویل می شود نمی تواند بر فعالیت های دیگر تأثیر بگذارد.

UDP مخفف پروتکل User Datagram است. برای ارسال پیام کوچک از میزبان به میزبان دیگر استفاده می شود. این یک پروتکل بدون اتصال است یعنی انتقال داده از یک انتها به انتهای دیگر ، نیازی به ایجاد اتصال نیست. UDP همچنین بین لایه برنامه و لایه شبکه قرار دارد. همچنین داده ها یا اطلاعاتی را به صورت بسته ها ارائه می دهد ، این بسته ها به عنوان داده های کاربر نامیده می شوند. UDP از multiplexing برای اداره داده های کاربر کاربر در حال خروج از چندین پردازش و demultiplexing برای اداره داده های کاربر ورودی که به همان فرآیند های مختلف در همان میزبان مراجعه می کنند ، استفاده می کند.

در ادامه با ما در شتابان هاست همراه باشید.

تفاوت اصلی بین TCP و UDP:

بگذارید برخی از تفاوت های مهم کلیدی بین TCP و UDP را مورد بحث قرار دهیم:

  • یکی از اصلی ترین تفاوت های مهم بین TCP و UDP این است که TCP محور اتصال است و UDP بدون اتصال است. برای انتقال داده ها ، TCP باید با میزبان های دیگر ارتباط برقرار کند.
  • TCP در هنگام انتقال داده از شماره های دنباله ای برای شماره گذاری بسته ها استفاده می کند. به گونه ای که در سایت گیرنده می توان داده ها را با استفاده از اعداد دنباله جمع آوری کرد. در حالی که UDP از شماره های دنباله ای برای شماره گذاری بسته ها استفاده نمی کند ، بنابراین مشکل است
  • TCP خدمات کنترل جریان را برای رسیدگی به سرریز داده های دریافت کننده فراهم می کند ، در حالی که UDP سرویس کنترل جریان را ارائه نمی دهد.
  • TCP خدمات قابل اطمینان را ارائه می دهد ، در حالی که UDP خدمات قابل اطمینان را ارائه نمی دهد.
  • در TCP ، انتقال مجدد از طریق مکانیسم پنجره رخ می دهد. از آنجا که هیچ مکانیسم پنجره ای در UDP وجود ندارد ، از انتقال مجدد داده ها پشتیبانی نمی کند.
  • در TCP ، شماره تأیید به بخش داده می شود ، در حالی که در UDP ، شماره تأیید برای داده ها استفاده نمی شود.

در ادامه:

  • TCP پیوند دارد ، در حالی که UDP بدون اتصال است. این بدان معناست که TCP تمام دادههای منتقل شده نیاز به تأیید در هر بایت را دارد. UDP معمولاً در پروتکل هایی مورد استفاده قرار می گیرد که برخی از داده های از دست رفته مهم نیستند. از هیچ گونه اعتباربخشی استفاده نمی کند. TCP یک پروتکل انتقال اطلاعات امن به دلیل تأییدیه های آن است. این تضمین می کند که هیچ اطلاعاتی در لایه بالا که به ترتیب ، کپی یا فاقد قطعات نیست ، به برنامه ارسال می شود.
  • TCP خدماتی از قبیل پردازش ارتباطات ، سرویس تحویل جریان ، کنترل جریان ، کنترل خطا ، کنترل تراکم ، ارتباطات کامل duplex ، multiplexing ، demultiplexing ، شماره تأیید ، شماره سیستم ، شماره دنباله و شماره بایت را ارائه می دهد در حالی که UDP دارای ویژگی هایی مانند پردازش است. ارتباطات فرآيندي ، چند برابري ، و demultiplexing به همراه Encapsulation ، decapsulation.
  • TCP دارای ویژگی هایی از قبیل کنترل جریان با استفاده از پنجره های کشویی ، اکتشافی تنظیم سمت های پنجره و همچنین الگوریتم های جلوگیری از احتقان برای مدیریت جریان داده است. در حالی که UDP ویژگی هایی را برای مدیریت جریان داده فراهم نمی کند.
  • پایداری کیفیت داده در TCP در مقایسه با UDP بسیار عالی است زیرا می تواند داده های کوچک و بسیار بزرگ را مدیریت کند در حالی که UDP می تواند داده های کوچک و متوسط ​​را مدیریت کند.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

ما را در شتابان هاست دنبال کنید.

برچسب ها: پروتکل

ارسال دیدگاه جدید