دستور Modprobe در لینوکس

دستور Modprobe در لینوکس

علی مرادی

لینوکس kernel جزء اصلی سیستم عامل لینوکس است. این منابع سیستم را مدیریت می کند ، و پلی بین سخت افزار و نرم افزار رایانه شما است. لینوکس kernel از طراحی ماژولار برخوردار است. ماژول kernel یا اغلب از آن به عنوان راننده یاد می شود ، قطعه ای از کد است که عملکرد هسته را گسترش می دهد. ماژول ها یا به صورت ماژول های قابل آپلود وارد می شوند یا درون kernel ساخته می شوند. به طور کلی ، ماژول ها توسط تقاضا توسط udev (مدیر دستگاه) دانلود می شوند. با این حال ، گاهی اوقات ممکن است لازم باشد که نحوه دانلود ماژول ها را به صورت دقیق تنظیم کنید. به عنوان مثال ، ممکن است شما نیاز به آپلود یک ماژول با پارامترهای اضافی یا جلوگیری از دانلود خودکار یک ماژول داشته باشید. با استفاده از دستور modprobe می توانید بصورت دستی یک ماژول را در هسته آپلود کنید و یا با استفاده از پرونده های / etc / modules یا /etc/modules-load.d/*.conf به طور خودکار در زمان بوت قرار دهید.

در این مقاله ، ما نحوه استفاده از دستور modprobe را برای اضافه کردن و حذف ماژول ها از هسته Linux توضیح خواهیم داد. modprobe بخشی از kmod است ، باینری که چندین برنامه برای مدیریت ماژول های هسته هسته لینوکس را پیاده سازی می کند.

در ادامه با ما در شتابان هاست همراه باشید.

افزودن ماژول های kernel:

ماژول های kernel در دایرکتوری / lib / modules / <kernel_version> ذخیره می شوند. اگر می خواهید نسخه kernel در حال اجرا را پیدا کنید ، از دستور uname -r استفاده کنید:

فقط کاربران دارای امتیاز sudo می توانند ماژول های kernel را مدیریت کنند.

برای nhkg,n یک ماژول ، از دستور modprobe به دنبال نام ماژول استفاده کنید:

modprobe module_name

دستور modprobe ماژول داده شده و هرگونه وابستگی اضافی ماژول را آپلود می کند. فقط می توان یک ماژول را در خط فرمان مشخص کرد.

برای تأیید آپلود ماژول از دستور lsmod استفاده کنید:

lsmod | grep module_name

برای آپلود یک ماژول با پارامترهای اضافی ، از پارامتر = syntax مقدار استفاده کنید:

modprobe module_name parameter=value

این دستور چند پارامتر = جفت ارزش را که با فضا جدا می شوند ، می پذیرد.

به طور کلی ، شما نیاز به آپلود ماژول در طول بوت سیستم دارید. می توانید با مشخص کردن ماژول و پارامترهای آن در یک پرونده درون فهرست /etc/modules-load.d این کار را انجام دهید. پرونده ها باید با .conf تمام شوند و هر نامی نیز دارند:

option module_name parameter=value

تنظیمات مشخص شده در این پرونده ها توسط udev خوانده می شود که ماژول ها را در هنگام راه اندازی سیستم با استفاده از modprobe آپلود می کند.

حذف ماژول های kernel:

برای حذف یک ماژول ، دستور modprobe را با گزینه -r دنبال کنید و نام ماژول را تایپ کنید:

modprobe -r module_name

modprobe همچنین وابستگی های ماژول استفاده نشده را حذف می کند.

با استفاده از -r ، دستور چندین ماژول را به عنوان آرگومان می پذیرد:

modprobe -r module_name1 module_name2

اگر می خواهید از دانلود ماژول kernel در زمان بوت جلوگیری کنید ، یک پرونده .conf را با هر نامی در داخل /etc/modprobe.d ایجاد کنید. نحو این است:

blacklist module_name

اگر می خواهید ماژول های اضافی را وارد لیست سیاه کنید ، ماژول ها را در یک خط جدید مشخص کنید یا یک پرونده .conf جدید ایجاد کنید.

جمع بندی:

دستور modprobe به شما امکان می دهد ماژول های لینوکس kernel را اضافه و حذف کنید.

در صورت داشتن هرگونه سؤال راحت باشید.

امیدوارم این مقاله براتون مفید بوده باشه.

ما رو تو شتابان هاست دنبال کنید. 🙂

برچسب ها: دستورات لینوکس

ارسال دیدگاه جدید