اکسترکت کردن فایل های .gz و tar.gz در لینوکس

اکسترکت کردن فایل های .gz و tar.gz در لینوکس

علی مرادی

ما امروز در شتابان هاست قصد داریم تا شما عزیزان و همراهان را با نحوه اکسترکت کردن فایل های .gz و tar.gz در لینوکس آشنا کنیم. بیاید اول نگاهی فایل های .gz و tar.gz بیاندازیم و بطور مختصر با آن ها آشنا شویم.

در ادامه با ما در شتابان هاست همراه باشید.

فایل .gz چیست؟

یک فایل GZ یک پرونده بایگانی است که توسط الگوریتم فشرده سازی zip gnu یا (gzip) استاندارد فشرده شده است. این مجموعه شامل یک یا چند فایل فشرده شده است و معمولاً در سیستم عامل های یونیکس برای فشرده سازی فایل مورد استفاده قرار می گیرد.

Gzip بطور استاندارد در اکثر سیستم عامل های یونیکس نصب شده است و توسط اکثر ابزارهای رفع فشار برای Mac ، Windows و Unix شناخته می شود. فشرده سازی Gzip ، در حالی که مشابه پرونده های .ZIP است ، نباید با فشرده سازی ZIP اشتباه گرفته شود.

فایل tar.gz چیست؟

قالب فایل .tar.gz ترکیبی از بسته بندی TAR است که به دنبال آن فشرده سازی GNU zip یا (gzip) است. معمولاً در سیستم عاملهای مبتنی بر یونیکس مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع فایلها می توانند شامل چندین فایل باشند و بیشتر آنها به صورت فایلهای بسته ، برنامه ها یا نصب کننده ها قرار می گیرند. در پلتفرم MS-DOS از .tgz به عنوان tar Tarz استفاده می شود زیرا MS-DOS نمی تواند یک نوع پرونده حاوی دو نقطه و بیش از سه کاراکتر را بعد از نقطه تشخیص دهد. همانطور که پرونده های .tar و .gz را شامل می شوند ، باید آنها را فشرده و بعداً با یک ابزار TAR گسترش دهند. WinZip یکی از پرکاربردترین ابزار برای از بین بردن پرونده های tar.gz است.

چگونه می توانیم یک فایل gz اکسترکت کنیم؟

از دستور guzip به شرح زیر استفاده کنید:

gunzip file.gz

یا

gzip -d file.gz

برای دیدن فایل جدید ، دستور زیر وارد کنید:

ls -l

چگونه می توانیم پرونده tar.gz یا .tgz را اکسترکت کنیم؟

فایل هایی با پسوند tar.gz یا .tgz فایل های تار هستند که با gzip فشرده شده اند. روی سیستم یونیکس آنها را با دستور زیر استخراج کنید:

gunzip < file.tar.gz | tar xvf – $ gunzip < file.tgz | tar xvf –

اگر تار GNU (سیستم لینوکس) دارید می توانید مستقیماً از گزینه z استفاده کنید:

tar xvzf file.tar.gz
tar xvzf file.tgz

امیدوارم این مقاله براتون مفید بوده باشه.

ما رو تو شتابان هاست دنبال کنید. 🙂

برچسب ها: Command SSh

ارسال دیدگاه جدید