آیا جوملا هنوز هم خوب است؟

آیا جوملا هنوز هم خوب است؟

علی مرادی

جوملا از زمان آغاز به کار در سال ۲۰۰۵ سهم خود را از روزهای خوب دیده است. در یک بازه زمانی جوملا به عنوان انتخاب اول CMS برای بسیاری از توسعه دهندگان در نظر گرفته شد. اما این مورد متعلق به چند سال پش بود. امروزه کمتر کسی راجع به جوملا و انتخاب کردن آن صحبت می کند و این نشان می دهد علاقه به جوملا بشدت در حال کاهش است. برا درک این موضوع فقط کافیست Google Trends را بررسی کنید.

قبل از اینکه بخواهیم این مقاله را شروع کنیم بد نیست به مقاله ما راجع به CMS نگاهی بیاندازید و با دانش کافی این مقاله را بخوانید.

امروز در شتابان هاست قصد داریم نگاهی به CMS جوملا بی اندازیم. هدف ما در این مقاله انتقاد از جوملا نیست بلکه بررسی آن است.

چرا جوملا خوب است؟

در حال حاضر بیش از ۵۰ میلیون بار دانلود شده است ، در ۶ سال گذشته یکی از رایج ترین CMS ها تبدیل شده بود. و در حال حاضر دومین CMS محبوب پس از وردپرس است.

یكی از مهمترین مزایای جوملا این است كه از زبان برنامه نویسی شی گرا (object-oriented) پشتیبانی می كند ، در نتیجه راحتی را برای توسعه دهندگان فراهم می كند تا برنامه های خود را بدون هیچ زحمتی كد كنند.

جوملا در حال حاضر ۳٫۰٪ از کل وب سایتها را در اختیار دارد. به دلیل چارچوب کاربر پسند و پاسخگویی به موبایل ، هنوز هم افرادی به جوملا تکیه کرده اند. با توجه به نمونه کارها در وب سایت رسمی ، شرکت ها و سازمان هایی مانند IKEA ، Peugeot ، Barnes & Noble ، موزه گوگنهایم و غیره به جوملا اعتماد دارند. علاوه بر این ، بیشتر دولتها از سراسر جهان از جوملا برای وب سایتهای خود استفاده می کنند.

محیط کاربری admin که جوملا ارائه می دهد بسیار جذاب است. این محیط کاربری تجربه کاملی از ناوبری قوی و عملکرد بی دردسر را به شما می دهد. این دو قالب ، Protostar و Beez3 نیز با برخی ویژگی های جدید تعبیه شده اند که چارچوبی زیبا را برای کار در اختیار شما قرار می دهند. در صورت استفاده صحیح ، یک چارچوب ساخت وب سایت بسیار قدرتمند است.

خبر خوب دیگر این است که جوملا با انتشار نسخه جدید ، پیشرفتهای بسیار خوبی در چارچوب امنیتی ایجاد کرده است و امکان استفاده از صفحه و پسورد را در اختیار کاربران ، سازگاری چند زبانه ، برنامه جدید RSS feed و مستندات میکرودیتا با MediaWiki قرار می دهد تا در پس زمینه کارآمد باشد.

چرا جوملا چندان خوب نیست؟

همیشه یک نیمه دیگر نیز وجود دارد. ما قسمت خوب را در پاراگراف بالا توضیح دادیم. اکنون زمان آن رسیده است که موارد بد را برجسته کنیم – نقاط ضعف جوملا. دلایل زیادی وجود دارد که می توان متوجه شد که جوملا در بعضی از جبهه های اصلی از WordPress و سایر CMS عقب مانده است.

بهینه سازی موتور جستجو (SEO) یکی از این زمینه هاست که جوملا نسبت به سایر CMS ها ، به ویژه وردپرس ، عملکرد بسیار ضعیفی دارد. اگرچه تیم توسعه دهنده جوملا سخت کار می کند ، اما فضای زیادی برای بهبود وجود دارد.

نکته دیگر پلاگین ها و اکستنشن ها است. اگرچه بیش از ۷،۷۰۰ اکستنشن در دسترس است اما عملکرد آنها محدود شده و بسیاری از آنها قدیمی هستند. به علاوه ، تقریباً به اندازه موارد موجود در وردپرس محبوب نیست. عدم وجود پلاگین ها که به طور مرتب به روز شود ، عملکرد کلی سیستم مدیریت محتوا را سخت کرده است. توسعه دهندگان برای افزایش تعداد اکستنشن های کاربر پسند باید بطور گسترده کار کنند.

یک برداشت مشترک در بین کاربران رایج این است که نصب جوملا یک فرایند دست و پا گیر است و کار بر روی آن حتی سخت تر است.

بزرگترین ایرادی که مانع ایستادن فعلی جوملا در بین سایر نرم افزارهای CMS است این است که هیچ چیز جدیدی را برای کاربران ایجاد نمی کند. عملکرد اصلی شکننده است و هنوز هم بر اساس معناشناسی سنتی قدیمی است. در کل ، همانطور که انتظار می رفت تحولی نداشت ، جایی که می توانست برتری وردپرس یا دروپال و غیره را به چالش بکشد ، تکامل نیافت.

آیا CMS جوملا هنوز هم خوب است؟

در عکس بالا میزان جستجو شدن کلمه وردپرس در مقایسه با جوملا را از سال ۲۰۰۴ مشاهده می کنید.

در آینده چه خواهد شد؟

روند رو به پایین در سهم بازار ممکن است سناریوی بدترین مورد را برای جوملا به عنوان CMS نشان دهد ، اما هنوز هم به عنوان یک بستر برنامه کاربردی امیدی دارد.

خوب ، به آینده فکر کنید که جوملا به عنوان یک سیستم عامل کاربردی ، به جای یک سیستم مدیریت محتوا کامل است. نسخه جدید جوملا باید بر بازاریابی به عنوان یک پلت فرم کاربردی تأکید کند ، با برخی ویژگی های جدید ، هر کدام مستقل از کد اصلی جوملا. این کار زیرساخت های بسیار تمیز و کاربر پسندی را برای کار برای دوستداران محترم جوملا فراهم می کند. توسعه دهندگان نقش اساسی در این رابطه دارند.

جمع بندی:

با بیان اینکه تهدیدهای جدی پیش روی جوملا وجود دارد. توسعه دهندگان موظف هستند عملکردهای کد نویسی را بررسی کرده و بهبود بخشند ، بنابراین استفاده از آنها برای کاربر آسان خواهد بود. اکستنشن ها نیاز به یک تعمیرات اساسی کامل دارد. در همین حال ، تکنیک های بهینه سازی موتور جستجو یا همان سئو نیز باید بهبود یابد.

جوملا باید روی مهلت توسعه خود تمرکز کند. اگر اصلاحات در برنامه های توسعه وجود داشته باشد ، آنها باید آن را به انجمن ارتباط دهند. به این ترتیب ، مردم در مورد آخرین تحولات مطلع خواهند شد.

در کل ، اگر این CMS با مرگ کندی از دنیا برود یعنی با همین روند تا نابودی پیش برود، برای جامعه وب خوب نخواهد بود همچنین باعث از بین رفتن بخش مهمی از دنیای وب خواهد بود. این CMS عالی با یک تیم توسعه بسیار پرشور و جامعه مشتاق است.

در پایان ، همه را به مناظره ای که در اینجا ایجاد کردم دعوت می کنم. بخش نظرات منتظر نظر شماست.

امیدوارم این مقاله براتون مفید بوده باشه.

ما رو تو شتابان هاست دنبال کنید. 🙂

برچسب ها: CMS

ارسال دیدگاه جدید