RSS و RSS Feed چیست و چه کاربردی دارد

RSS و RSS Feed چیست و چه کاربردی دارد

علی مرادی

RSS یا RSS Feed مخفف “Really Simple Syndication” است. این روشی برای توزیع آسان لیستی از عناوین ، اعلامیه های به روزرسانی و گاهی محتوا برای تعداد زیادی از افراد است. این توسط برنامه های رایانه ای استفاده می شود که آن عناوین و اعلامیه ها را برای خواندن آسان سازماندهی می کند.

RSS چه مشکلی را حل می کند؟

بیشتر افراد به بسیاری از وب سایتهایی که محتوای آنها در یک برنامه غیرقابل پیش بینی تغییر می کند علاقه مند هستند. نمونه هایی از اینگونه وب سایتها عبارتند از سایتهای خبری ، صفحات اطلاعاتی سازمانهای مذهبی و اجتماعی ، صفحات اطلاعات مربوط به محصول ، وب سایتهای پزشکی و وبلاگها. بررسی مجدد هر وب سایت برای دیدن اینکه آیا محتوای جدید وجود دارد می تواند بسیار خسته کننده باشد.

اطلاع رسانی ایمیل از تغییرات ، راه حل اولیه برای این مشکل بود. متأسفانه ، هنگامی که اعلان های ایمیل را از چندین وب سایت دریافت می کنید ، آنها معمولاً بی نظم هستند و بسیار زیاد می شوند و اغلب در مورد اسپم اشتباه می گیرند.

RSS Feed روشی بهتر برای اطلاع رسانی به مطالب جدید و تغییر یافته است. اعلان های مربوط به تغییرات در چندین وب سایت به راحتی کنترل می شوند و نتایج به دست آمده به خوبی سازمان یافته و متمایز از ایمیل ارائه می شوند

RSS چگونه کار می کند؟

RSS با داشتن نویسنده وب سایت لیستی از اعلان ها در وب سایت خود را به روشی استاندارد حفظ می کند. به این لیست اعلان ها “RSS Feed” گفته می شود. افرادی که علاقه مند به پیدا کردن آخرین عناوین یا تغییرات هستند می توانند این لیست را بررسی کنند. برنامه های رایانه ای ویژه ای با نام “RSS aggregators” تهیه شده اند که بطور خودکار به RSS Feed وب سایتهای مورد نظر از طرف شما دسترسی پیدا کرده و نتایج را برای شما سازماندهی می کنند. (RSS Feed و جمع كننده ها نیز بعضاً “کانالهای RSS” و “RSS Readers” خوانده می شوند.)

تولید RSS Feed بسیار ساده است و هم اکنون صدها هزار وب سایت این ویژگی را از جمله سازمانهای مهم خبری مانند نیویورک تایمز ، بی بی سی و رویترز و همچنین بسیاری از وبلاگها ارائه می دهند.

RSS چه اطلاعاتی را ارائه می دهد؟

RSS اطلاعات بسیار اساسی را برای انجام اعلان خود ارائه می دهد. از لیستی از موارد ارائه شده به ترتیب از جدیدترین تا قدیمی تر ساخته شده است. هر آیتم معمولاً از یک عنوان ساده تشکیل می شود که مورد را به همراه توضیحات کامل تر و پیوند به یک صفحه وب که اطلاعات واقعی در آن شرح داده می شود ، توصیف می کند. بعضی اوقات این توضیحات اطلاعات کاملی است که می خواهید بخوانید (مانند محتوای یک پست وبلاگ) و بعضی اوقات فقط خلاصه است.

اطلاعات RSS در یک وب سایت به روشی مشابه صفحات وب عادی در یک فایل واحد قرار می گیرد. با این حال ، این اطلاعات به زبان رایانه ای XML برای استفاده توسط یک برنامه (جمع کننده RSS) و نه توسط شخصی مانند یک صفحه وب معمولی کدگذاری شده است.

چگونه می توان فهمید که آیا وب سایت دارای RSS Feed است؟

برای وب سایت ها RSS Feed بیشتر رواج دارد. آنها معمولاً وجود صفحه را در صفحه اصلی یا صفحه اصلی اخبار با لینک به “RSS” یا گاهی با نمایش دادن یک دکمه نارنجی با حروف “XML” یا “RSS” نشان می دهند. RSS Feed اغلب از طریق لینک “Syndicate This” یافت می شوند. لینک های “RSS” گاهی اوقات (تغییرات زیادی وجود دارد) به صفحه وب توضیح می دهند که ماهیت RSS Feed ارائه شده و نحوه یافتن آنها را توضیح می دهد. این دکمه ها معمولاً مستقیماً به خود پرونده خوراک RSS مرتبط می شوند.

هنگامی که URL یک RSS Feed را می دانید ، می توانید آن آدرس را به یک برنامه جمع آوری RSS ارائه دهید و به این جمع کننده اجازه دهید تا فید را برای شما کنترل کند. بسیاری از جمع کننده های RSS با لیستی تهیه شده اند تا URL های URL RSS Feed را برای وب سایت های معروف خبری انتخاب کنند.

امیدواریم از این مقاله بهره لازم را برده و برای شما مفید بوده باشد. نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ما را در شتابان هاست دنبال کنید.

برچسب ها: RSS RSS feed

ارسال دیدگاه جدید