نحوه نوشتن معادلات ریاضی در وردپرس

نحوه نوشتن معادلات ریاضی در وردپرس

زهرا عزتی

آیا می خواهید معادلات ریاضی را در وردپرس بنویسید؟

نوشتن معادلات ریاضی در وردپرس کمی دشوار است زیرا ویرایشگر پیش فرض وردپرس با پشتیبانی کامل از معادلات ریاضی همراه نیست. در این مقاله ، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه با استفاده از ۳ روش مختلف معادلات ریاضی را به راحتی در وردپرس بنویسید؛ در ادامه با ما در شتابان هاست همراه باشید.

چرا نوشتن معادلات ریاضی در وردپرس دشوار است؟

روش کار وردپرس این است که محتوای وب سایت شما را به صورت پویا تولید می کند و خروجی HTML را برای نمایش آن به مرورگرهای کاربران می فرستد. نوشتن معادلات ریاضی و علمی در وردپرس به دلیل عدم پشتیبانی از کاراکترها در HTML دشوار است. در حال حاضر ، MathML و LaTeX به عنوان استانداردی برای نوشتن معادلات ریاضی و علمی در وب در نظر گرفته شده اند. متأسفانه ، هر دو برای مبتدیان ایده آل نیستند. هر دو از شما می خواهند نحو خود را بیاموزید که ممکن است برای معادلات طولانی تر و پیچیده تر باشد.

ما قبل از نشان دادن نحوه استفاده از MathML یا LaTeX در وردپرس ابتدا با یک راه حل آسان شروع خواهیم کرد.

روش ۱٫

نوشتن معادلات ریاضی با استفاده از نویسه های Unicode

این روش ساده تر است و برای کاربرانی که نیازی به نوشتن مداوم معادلات ریاضی ندارند توصیه می شود. برای این روش ، از نویسه های Unicode استفاده می کنیم و آنها را مستقیماً در ویرایشگر پست وارد می کنیم.

Unicode استاندارد رمزگذاری با هدف ارائه بکاپ از رمزگذاری کاراکتر برای همه زبانها است. این برنامه توسط همه سازندگان وب سایت ، سیستم عامل ها و دستگاه های تلفن همراه پشتیبانی می شود.

در اینجا نحوه افزودن نویسه های ریاضی در وردپرس با استفاده از Unicode آورده شده است.

۱)  اضافه کردن معادلات ریاضی Unicode در Mac

در رایانه های Mac ، می توانید عملگرها و کاراکترهای ریاضی را از نوار ابزار در بالا اضافه کنید. به سادگی بر روی ویرایش »شکلک ها و نمادها کلیک کنید یا کلیدهای Command + Control + Space را از صفحه کلید فشار دهید.

نحوه نوشتن معادلات ریاضی در وردپرس

با این کار برنامه “Character Viewer” در یک صفحه ظاهر می شود. از اینجا می توانید نمادها و نویسه هایی را که می خواهید درج کنید انتخاب کنید.

کافی است بر روی یک معادله و نماد دوبار کلیک کنید تا آن را در ویرایشگر پست وردپرس وارد کنید.

همچنین می توانید نویسه ها را در ویرایشگر پست با استفاده از گزینه های subscript و superscript در نوار ابزار پارامتر قالب بندی کنید.

نحوه نوشتن معادلات ریاضی در وردپرس

۲) افزودن نویسه های ریاضی Unicode در ویندوز:

کاربران ویندوز می توانند از یک برنامه مشابه برای درج عملگرهای ریاضی و کاراکترهای خاص در ویرایشگر پست وردپرس استفاده کنند.

به سادگی برنامه Character Map را با کلیک روی Start »Accessories Windows» Character Map باز کنید. با این کار می توانید نویسه هایی را که معمولاً روی صفحه استفاده می شوند نشان دهید.

نحوه نوشتن معادلات ریاضی در وردپرس

برنامه Character Map از رمزگذاری های مختلف از جمله Unicode پشتیبانی می کند. با انتخاب Unicode Subrange under Group می توانید عملگرهای ریاضی را پیدا کنید.

پس از تعیین محل کاراکتر ، باید برای انتخاب آن کلیک کنید و سپس آن را کپی کنید. اکنون به ویرایشگر محتوای وردپرس برگردید و نمادها را جایگذاری کنید.

افزودن دستی کاراکترهای خاص و عملگرهای ریاضی بدون دردسر است ، اما اگر فقط هر چند وقت یک بار این موارد را اضافه کنید ، کار می کند.

با این حال ، اگر مرتباً نیاز دارید معادلات ریاضی را در سایت خود بنویسید ، بهتر است یاد بگیرید که از هر دو روش شرح داده شده در زیر استفاده کنید.

روش ۲٫

نوشتن معادلات ریاضی در وردپرس با استفاده از LaTeX

LaTeX یک استاندارد حروف چینی است که به طور خاص برای نوشتن اسناد فنی و علمی طراحی شده است. این مورد به طور گسترده در محافل دانشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد و استاندارد نوشتن معادلات و سایر اسناد علمی در نظر گرفته می شود.

ابتدا باید افزونه WP QuickLaTeX را نصب و فعال کنید. برای جزئیات بیشتر ، به راهنمای گام به گام نحوه نصب افزونه وردپرس مراجعه کنید.

پس از فعال سازی ، باید پست یا صفحه ای را که می خواهید معادله ریاضی در آن قرار دهید ویرایش کنید. در صفحه ویرایش پست ، روی دکمه افزودن BLOCK جدید (+) کلیک کنید و  block کد کوتاه را به محتوای خود وارد کنید.

نحوه نوشتن معادلات ریاضی در وردپرس

در داخل کد کوتاه ، شما باید کد کوتاه [latexpage] و به دنبال آن کد LaTeX خود را اضافه کنید.

نحوه نوشتن معادلات ریاضی در وردپرس

اکنون می توانید پست خود را ذخیره کرده و پیش نمایش آن را ببینید تا معادله ریاضی خود را با قالب بندی مشاهده کنید.

نحوه نوشتن معادلات ریاضی در وردپرس

یک روش ساده برای تولید کدی که باید جایگذاری کنید ، استفاده از یک برنامه LaTeX آفلاین برای سیستم عامل شما یا یک محیط LaTeX تحت وب مانند Overleaf است.

نحوه نوشتن معادلات ریاضی در وردپرس

سپس می توانید معادلات خود را در block کد کوتاه در وردپرس کپی و جایگذاری کنید

روش۳٫

نوشتن معادلات ریاضی در وردپرس با استفاده از MathML

MathML یک زبان نشانه گذاری است که برای انتشار آسان معادلات ریاضی در وب طراحی شده است. از مارک XML معنایی مشابه HTML استفاده می کند.

وردپرس از MathML خارج از جعبه بکاپ نمی کند و اگر کد MathML را در ویرایشگر پست اضافه کنید ، به درستی ارائه نمی شود.

خوشبختانه افزونه ای وجود دارد که این مشکل را برطرف می کند. به سادگی افزونه MathML Block را نصب و فعال کنید.

پس از فعال سازی ، به سادگی پست یا صفحه ای را که می خواهید ویرایش کنید ویرایش کنید تا معادله ریاضی را اضافه کنید. در صفحه ویرایش پست ، روی دکمه افزودن  block جدید (+) کلیک کنید و block HTML را به محتوای خود اضافه کنید.

نحوه نوشتن معادلات ریاضی در وردپرس

اکنون می توانید کد MathML خود را در داخل  block HTML سفارشی قرار دهید.

 

نحوه نوشتن معادلات ریاضی در وردپرس

پس از آن ، می توانید پست یا صفحه خود را ذخیره کرده و در یک برگه جدید مشاهده کنید تا MathML را به زیبایی در وب سایت خود تغییر دهید.

 

نحوه نوشتن معادلات ریاضی در وردپرس

block MathML از موتور JavaScript MathJax برای تبدیل نشانه گذاری شما به معادلات ریاضی خواندنی استفاده می کند. همچنین از دستورات LaTeX پشتیبانی می کند.

برای افزودن کد LaTeX خود ، کافی است block MathML را به ویرایشگر محتوای خود اضافه کنید.

نحوه نوشتن معادلات ریاضی در وردپرس

در قسمت متن  block MathML ، می توانید کد LaTeX خود را اینگونه جای گذاری کنید:

\[ your equation goes here\]

اکنون می توانید پست خود را ذخیره کرده و پیش نمایش کنید تا در پست یا صفحه وبلاگ شما به زیبایی نمایش داده شود.

نحوه نوشتن معادلات ریاضی در وردپرس

 

ارسال دیدگاه جدید