نحوه بازیابی فایلهای حذف شده با استفاده از دستور TestDisk در لینوکس

نحوه بازیابی فایلهای حذف شده با استفاده از دستور TestDisk در لینوکس

علی مرادی

TestDisk یک نرم افزار منبع باز رایگان است که در ابتدا برای بازیابی پارتیشن های حافظه و ساخت دیسک های غیر قابل بوت دوباره طراحی شده است. برای بازیابی اطلاعات از پارتیشن هایی که در اثر خطاهای انسانی یا ویروس ها ایجاد می شود ، مفید است. در این مقاله ، ما نحوه بازیابی فایلهای حذف شده در لینوکس را با استفاده از ابزار بازیابی داده های TestDisk به شما نشان خواهیم داد.

نحوه بازیابی فایلهای حذف شده با استفاده از دستور TestDisk در لینوکس:

مرحله ۱: ایجاد پرونده ثبت داده های TestDisk

برای بازیابی پرونده های حذف شده ، ابتدا باید یک فایل testdisk.log ایجاد کنید ، زیرا این اطلاعات ورود به سیستم ضروری است زیرا حاوی اطلاعات مفیدی برای بازیابی اطلاعات شما برای بعدا است.

testdisk

نحوه بازیابی فایلهای حذف شده با استفاده از دستور TestDisk در لینوکس

 

صفحه توصیف ابزار دارای سه گزینه است که در زیر به تفصیل ذکر شده است:

  • Create: این گزینه به شما امکان می دهد یک پرونده ورود به سیستم جدید ایجاد کنید.
  • Append: این گزینه به شما امکان می دهد تا از جلسات قبلی اطلاعات اضافی به گزارش اضافه کنید.
  • No log: وقتی نمی خواهید ورورد ها را برای استفاده بعدی ضبط کنید ، این گزینه را انتخاب کنید.

گزینه “Create” را انتخاب کنید ، زیرا ما نیاز به ایجاد یک پرونده ورود جدید داریم. بسته به امنیت سیستم ، رایانه ممکن است از رمز عبور sudo درخواست کند تا بازیابی را انجام دهد.

مرحله ۲: درایو بازیابی خود را انتخاب کنید

سپس Testdisk دیسک های متصل به سیستم شما را نشان می دهد. سیستم کل فضای ذخیره سازی درایو و فضای آزاد آن را نشان می دهد. درایو را که پرونده شما در آن ذخیره شده است انتخاب کرده و از کلیدهای جهت دار سمت راست و چپ برای حرکت و استفاده از گزینه “Proceed” استفاده کنید. بعد دکمه ENTER را بزنید. در این حالت ، درایو یک درایو فلش خارجی است که دارای برچسب /dev/sdb است.

 

نحوه بازیابی فایلهای حذف شده با استفاده از دستور TestDisk در لینوکس

 

بسته به مجوزهای امنیتی ، سیستم شما ممکن است برخی از درایوها را نشان ندهد. برای چنین مواردی ، بر روی “Sudo option” ، که در کنار گزینه های Proceed و Quit است ، کلیک کنید.

سودو را باز کرده و رمز عبور خود را وارد کنید. پس از تأیید رمز عبور موفقیت آمیز ، سیستم تمام درایوهای پیوست شده را با مشخصات خود نمایش می دهد.

مرحله ۳: انتخاب قسمت Partition Table Type

بعد از انتخاب درایو ، کار بعدی شناسایی جدول درست پارتیشن است. برای مبتدیان ، تشخیص نوع صحیح جدول پارتیشن دشوار است اما نیازی به نگرانی در این مورد نیست. این سیستم به طور خودکار بهترین انتخاب را پیش بینی و برجسته خواهد کرد.

 

نحوه بازیابی فایلهای حذف شده با استفاده از دستور TestDisk در لینوکس

 

برای ادامه ، روی ‘ENTER کلیک کنید.

پس از نشان دادن درایو صحیح و نوع پارتیشن ، پنجره صفحه بعدی لیستی از گزینه های بازیابی را نشان می دهد. بسته به تنظیمات برگزیده خود ، می توانید هر یک از گزینه ها را از روی صفحه انتخاب کنید. از آنجا که ما در حال بازیابی پرونده حذف شده هستیم ، گزینه “Advanced” را انتخاب خواهیم کرد.

 

نحوه بازیابی فایلهای حذف شده با استفاده از دستور TestDisk در لینوکس

مرحله ۴: پارتیشن حذف شده فایل منبع درایو را انتخاب کنید

گزینه خود را انتخاب کنید و برای ادامه ، دکمه ‘ENTER hit را بزنید. در این حالت ، من از یک فلش مموری قابل حمل با تنها ۱ پارتیشن FAT32 استفاده می کنم.

 

نحوه بازیابی فایلهای حذف شده با استفاده از دستور TestDisk در لینوکس

مرحله ۵: فهرست حذف پرونده منبع را بررسی کنید

بعد از اینکه برنامه فهرستهای سیستم برای همه پارتیشن ها را نشان داد ، به پوشه خاصی که پرونده خود را گم کرده اید یا حذف کرده اید ، بروید. به عنوان مثال ، اگر پرونده شما در پرونده “Documents” ذخیره شد ، به برگه Documents بروید.

 

نحوه بازیابی فایلهای حذف شده با استفاده از دستور لینوکس

 

نکته: برای حرکت به جایی که پرونده های خود را گم کرده اید ، از جهت “back” استفاده کنید.

پس از پیمایش به فهرست منبع ، فایلهای حذف شده با رنگ قرمز برجسته را پیدا خواهید کرد. پرونده خود را از لیست کشویی مرور کرده و آن را برجسته یا بررسی کنید.

مرحله ۶: بازیابی فایل حذف شده در لینوکس

با فشار دادن حرف c روی صفحه کلید ، پرونده مورد نظر برای بازیابی را کپی کنید. در تصویر قبلی ، پرونده حذف شده ای که می خواهم بازیابی کنم ، به نام Best Password Practices.docx نامگذاری شده است.

برای کپی کردن پرونده ، کافیست حرف c را در صفحه کلید فشار دهید.

مرحله ۷: پرونده بازیابی شده را در فهرست قرار دهید

ابزار Testdisk سپس لیستی از مکانهایی را نشان می دهد که می توانید پرونده کپی شده خود را برای بازیابی آن بچسبانید. باز هم ، با پیمایش و مانند قبل ، مقصد را انتخاب کنید ، C را فشار دهید تا در آن جای بگیرد. در این حالت ، پرونده در فهرست عمومی کپی می شود.

 

نحوه بازیابی فایلهای حذف شده با استفاده از دستور لینوکس

 

اگر همه موارد خوب پیش رفتند ، باید اعلان زیر دریافت کنید که پرونده ها با موفقیت کپی شده اند.

 

 

برای خروج از ابزار Testdisk ، Quit را انتخاب کنید و ENTER را فشار دهید. با این کار شما به صفحه قبلی باز خواهید گشت. Quit را انتخاب کرده و ENTER را فشار دهید. باز هم ، این شما را به عقب می اندازد و درست مانند گذشته ، Quit را انتخاب کرده و ENTER را فشار دهید تا کاملاً از TestDisk خارج شوید.

و اینگونه است که می توانید یک فایل حذف شده در لینوکس را با استفاده از ابزار ابزار testdisk بازیابی کنید. اگر به طور اتفاقی پرونده ای را روی سیستم خود حذف کنید ، وحشت نکنید ، testdisk به داد شما می رسد.

امیدواریم از این مقاله بهره لازم را برده و برای شما مفید بوده باشد. نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

برچسب ها: TestDisk آموزش لینوکس دستورات لینوکس لینوکس

ارسال دیدگاه جدید