نحوه نصب Wine در اوبونتو ۲۰٫۰۴

نحوه نصب Wine در اوبونتو ۲۰٫۰۴

سعیده مهاجری

Wine یک compatibility layer اپن سورس است که به شما امکان می دهد برنامه های ویندوز را روی سیستم عامل های مشابه یونیکس مانند Linux ، FreeBSD و macOS اجرا کنید. Wine مخفف “Wine Is An Emulator” نیست.calls سیستم ویندوز را به POSIX calls معادل استفاده شده توسط سیستم عامل های مبتنی بر یونیکس تبدیل می کند ، به شما امکان می دهد برنامه های ویندوز را به طور یکپارچه در desktop environment ادغام کنید.همه برنامه های ویندوز در Wine اجرا نخواهند شد و حتی اگر هم اجرا شوند ، ممکن است همان رفتاری را نداشته باشند که معمولاً انجام می دهند. Wine AppDB یک پایگاه داده است که شامل لیستی از برنامه هایی است که تحت Wine آزمایش و تأیید شده اند.Wine همیشه بهترین گزینه برای اجرای برنامه های ویندوز در Linux نیست. شما همچنین می توانید از یک ابزار مجازی سازی مانند VirtualBox یا VMware استفاده کنید ، اما آنها به منابع سیستم بیشتر و یک فایل نصب ویندوز نیاز دارند.در این مقاله نحوه نصب Wine در اوبونتو ۲۰٫۰۴ شرح خواهیم داد. ما به شما نحوه نصب پیش فرض distro نسخه ۵٫۰ و آخرین نسخه ۶٫x را از WineHQ به شما نشان خواهیم داد. همین دستورالعمل ها برای هر توزیع مبتنی بر اوبونتو ، از جمله سیستم عامل Zorin ، Linux Mint و Elementary OS اعمال می شوند.

نصب Wine 5.0 در اوبونتو :

Wine packages در پیش فرض اوبونتو گنجانده شده و به راحتی با apt package manager قابل نصب هستند. این ساده ترین راه برای نصب Wine در اوبونتو است. با این حال ، نسخه distro ممکن است بعد از آخرین نسخه Wine باشد.بیشتر برنامه های ویندوز برای معماری ۳۲ بیتی ساخته شده اند. اولین قدم فعال کردن چندرسانه ای است که به شما امکان می دهد packages 64 و ۳۲ بیتی را روی دستگاه نصب کنید:

sudo dpkg --add-architecture i386sudo apt update

نصب Wine :

sudo apt install wine64 wine32

پس از اتمام نصب ، با چاپ نسخه Wine آن را تأیید کنید:

wine --version

نسخه فعلی Wine موجود در اوبونتو ۲۰٫۰۴ ۵٫۰ است.

wine-5.0 (Ubuntu 5.0-3ubuntu1)

Wine روی دستگاه شما نصب شده است و شما می توانید از آن استفاده کنید.

نصب Wine 6.0 در اوبونتو :

در این بخش ، ما گام به گام دستورالعمل نحوه نصب Wine نسخه ۶ در اوبونتو ۲۰٫۰۴ را ارائه می دهیم.اگر از سیستم اوبونتو ۶۴ بیتی استفاده می کنید ، ۳۲-architecture بیتی را فعال کرده و لیست packages را به روز کنید:

sudo dpkg --add-architecture i386sudo apt update

دستور GPG WineHQ را وارد کنید:

wget -qO- https://dl.winehq.org/wine-builds/winehq.key | sudo apt-key add -

WineHQ را به سیستم خود اضافه کنید:

sudo apt-add-repository "deb http://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/ $(lsb_release -cs) main"

Wine را با اجرای دستور زیر نصب کنید:

sudo apt install --install-recommends winehq-stable

با این کار packages نصب می شود. پس از اتمام ، نصب Wine را با اجرای دستور زیر تأیید کنید:

wine --version

آخرین نسخه اصلی Wine نسخه ۶٫۰ است:

wine-6.0

Wine نصب شده و آماده استفاده شدن است.

کانفیگ Wine :

برای شروع کانفیگ Wine ، دستور winecfg را در terminal خود اجرا کنید. این دستور Mono و Gecko را نصب می کند و محیط Wine را تنظیم می کند:

winecfg

از شما سوال میشود که آیا می خواهید wine-mono package را نصب کنید:

نحوه نصب Wine در اوبونتو 20.04

بر روی دکمه ” Install ” کلیک کنید ، نصب شروع می شود. پس از اتمام ، از شما خواسته می شود Gecko را نصب کنید. دوباره روی دکمه ” Install ” کلیک کنید.پس از اتمام نصب ، می توانید تنظیمات مختلف Wine را کانفیگ کنید. تنظیمات پیش فرض باید در اکثر موارد کافی باشد.

نحوه نصب Wine در اوبونتو 20.04نصب Notepad ++ در اوبونتو :

اکنون که Wine نصب و کانفیگ شده است ، نحوه نصب برنامه های ویندوز در اوبونتو را توضیح خواهیم داد.در این آموزش ، ما به شما نحوه نصب Notepad ++ ، یکی از محبوب ترین ویرایشگرهای متن Windows را نشان خواهیم داد. مرورگر خود را راه اندازی کنید و فایل نصب را از صفحه دانلود ، ++ Notepad  را دانلود کنید.پس از اتمام دانلود، با کلیک راست روی فایل exe و انتخاب “Open With Wine Windows Program Loader” نصب را شروع کنید.

نحوه نصب Wine در اوبونتو 20.04

نصب wizard شروع می شود ، زبان را انتخاب کنید و Notepad ++ را به همان روشی که هر برنامه ای را روی رایانه ویندوز نصب می کنید ، نصب کنید.

نحوه نصب Wine در اوبونتو 20.04

برنامه های ویندوز در فهرست ~ / .wine / drive_c / نصب شده اند.برای شروع ویرایشگر Notepad ++ به فهرست. / .wine / drive_c / Program Files (x86) / Notepad ++ بروید و بر روی notepad ++. دوبار کلیک کنید.

نحوه نصب Wine در اوبونتو 20.04

همچنین می توانید برنامه را از نوار جستجوی Activities شروع کنید.

جمع بندی :

ما به شما نحوه نصب Wine در دسک تاپ اوبونتو ۲۰٫۰۴ و نحوه نصب برنامه های ویندوز را نشان دادیم.

امیدواریم مطالب مورد پسند بوده باشد.

ما را در شتابان هاست همراهی کنید.

 

 

برچسب ها: دستورات لینوکس