نحوه نصب TensorFlow در CentOS 8

نحوه نصب TensorFlow در CentOS 8

سعیده مهاجری

TensorFlow یک کتابخانه رایگان و اپن سورس برای محاسبات عددی و یادگیری ماشین در مقیاس بزرگ است که توسط Google ساخته شده است. این دستگاه می تواند با CPU یا GPU در دستگاه های مختلف اجرا شود و توسط تعدادی از سازمان ها از جمله Twitter ، PayPal ، Intel ، Lenovo و Airbus استفاده می شود. TensorFlow را می توان در سطح سیستم ، در یک محیط مجازی Python ، به عنوان Docker container یا با Anaconda نصب کرد. TensorFlow از Python 2 و ۳ پشتیبانی می کند. ما از Python 3 استفاده خواهیم کرد و TensorFlow را در یک محیط مجازی نصب خواهیم کرد. یک محیط مجازی به شما امکان می دهد چندین محیط جداگانه مختلف Python را روی یک رایانه داشته باشید و نسخه خاصی از ماژول را بر اساس هر پروژه نصب کنید ، بدون اینکه نگران باشید این امر روی سایر پروژه های شما تأثیر می گذارد. در این آموزش با ما همراه باشید تا شما عزیزان و همراهان را با نحوه نصب TensorFlow در CentOS 8 آشنا کنیم.

نصب TensorFlow در CentOS :

برخلاف سایر توزیع های لینوکس ، پایتون به طور پیش فرض روی CentOS 8 نصب نشده است. برای نصب پایتون ۳ در CentOS 8 ، دستور زیر را به عنوان کاربر root یا sudo در ترمینال خود اجرا کنید:

sudo dnf install python3

دستور فوق Python 3.6 و pip را نصب خواهد کرد. برای اجرای پایتون ۳ ، باید python3 را صریحاً تایپ کنید و pip3 را اجرا کنید. از پایتون ۳٫۶ شروع می کنیم ، روش پیشنهادی برای ایجاد یک فضای مجازی ، استفاده از ماژول venv است. به پوشه ای بروید که می خواهید پروژه TensorFlow خود را در آن ذخیره کنید. این می تواند دایرکتوری home شما یا هر دایرکتوری دیگری باشد که کاربر مجوز خواندن و نوشتن آن را داشته باشد. برای پروژه TensorFlow یک دایرکتوری جدید ایجاد کنید و وارد آن شوید:

mkdir tensorflow_project cd tensorflow_project

در داخل دایرکتوری ، دستور زیر را برای ایجاد محیط مجازی اجرا کنید:

python3 -m venv venv

دستور بالا یک دایرکتوری به نام venv ایجاد می کند ، که حاوی یک نسخه از باینری پایتون است ، به کتابخانه استاندارد پایتون و سایر فایلهای پشتیبان پیوند می زند. می توانید از هر نامی که می خواهید برای محیط مجازی استفاده کنید. برای شروع استفاده از محیط مجازی ، آن را با تایپ کردن دستور زیر فعال کنید:

source venv/bin/activate

پس از فعال شدن ، پوشه bin محیط مجازی در ابتدای متغیر $ PATH اضافه می شود. همچنین ، shell شما تغییر خواهد کرد و نام محیط مجازی را که در حال حاضر از آن استفاده می کنید نشان می دهد. در این مثال ، نام آن venv است. نصب TensorFlow به نسخه ۱۹ یا بالاتر pip نیاز دارد. برای به روزرسانی pip به آخرین نسخه ، دستور زیر را اجرا کنید:

pip install --upgrade pip

اکنون که محیط مجازی ایجاد و فعال شده است ، کتابخانه TensorFlow را با استفاده از دستور زیر نصب کنید:

pip install --upgrade tensorflow

اگر پردازنده گرافیکی اختصاصی NVIDIA دارید و می خواهید از قدرت پردازش آن استفاده کنید ، به جای tensorflow ، بسته tensorflow-gpu را که شامل پشتیبانی GPU است ، نصب کنید. در محیط مجازی ، می توانید از دستور pip به جای pip3 و python به جای python3 استفاده کنید. برای تأیید نصب ، دستور زیر را اجرا کنید ، که نسخه TensorFlow را چاپ می کند:

python -c 'import tensorflow as tf; print(tf.__version__)'

در زمان نگارش این مقاله ، آخرین نسخه پایدار TensorFlow 2.1.0 است:

۲٫۱٫۰

نسخه TensorFlow شما ممکن است با نسخه نشان داده شده در اینجا متفاوت باشد. اگر تازه وارد TensorFlow هستید ، به صفحه شروع با TensorFlow مراجعه کنید و بیاموزید که چگونه اولین برنامه ML خود را بسازید. همچنین می توانید مخازن TensorFlow Models یا مخازن TensorFlow-Examples را از Github شبیه سازی کرده و نمونه های TensorFlow را کاوش و آزمایش کنید. پس از اتمام کار ، با تایپ کردن deactivate ، محیط را deactivate کنید و به shell طبیعی خود باز خواهید گشت:

deactivate

شما TensorFlow را با موفقیت نصب کرده اید و می توانید از آن استفاده کنید.

جمع بندی :

ما به شما نشان دادیم که چگونه TensorFlow را در یک محیط مجازی در CentOS 8 نصب کنید.

امیدواریم مطالب مورد پسند بوده و از آن بهره لازم را برده باشید. خوشحال میشویم نظرات و سوالات خود را در قسمت دیدگاه به اشتراک بگذارید و ما را در شتابان هاست همراهی کنید.😊

برچسب ها: دستورات لینوکس