نحوه نصب Ruby در اوبونتو ۲۰٫۰۴

نحوه نصب Ruby در اوبونتو ۲۰٫۰۴

سعیده مهاجری

Ruby یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی امروزی است. این زبان یک نحو زیبا دارد و بر simplicity و productivity تمرکز دارد. زبان پشت چارچوب آن Ruby on Rails است. در این آموزش ما سه روش مختلف برای نصب Ruby در اوبونتو ۲۰٫۰۴ را به شما عزیزان نشان خواهیم داد:

 • از مخازن استاندارد اوبونتو. این ساده ترین راه برای نصب Ruby در اوبونتو است و برای اکثر موارد استفاده کافی دارد. ورژن موجود در مخازن اوبونتو، ورژن ۲٫۷٫۰ است.
 • با استفاده از Rbenv. اسکریپتی که به شما امکان می دهد چندین ورژن Ruby را روی یک دستگاه نصب کنید.
 • با استفاده از RVM. یک اسکریپت سنگین تر و پر از ویژگی که به شما امکان نصب، مدیریت و کار با چندین ورژن Ruby را می دهد.

روش نصب متناسب با محیط خود را انتخاب کنید. اگر برنامه‌های Ruby را توسعه می‌دهید و در چندین محیط Ruby کار می‌کنید، روش نصب Ruby با استفاده از Rbenv یا RVM مناسب تر است. اگر مطمئن نیستید که کدام ورژن Ruby را نصب کنید، به مستندات برنامه ای که قرار است اجرا کنید، مراجعه کنید.

نصب Ruby از مخازن اوبونتو :

ساده ترین روش برای نصب Ruby در اوبونتو استفاده از مدیر بسته apt است. در زمان نگارش، ورژن موجود در مخازن اوبونتو، ورژن ۲٫۷٫۰ است که ممکن است همیشه آخرین ورژن پایدار نباشد. نصب بسیار ساده است. دستورات زیر را به عنوان root یا کاربر با امتیازات sudo برای به روز رسانی دایرکتوری بسته و نصب Ruby اجرا کنید:

sudo apt updatesudo apt install ruby-full

پس از اتمام، نصب را با نمایش ورژن Ruby تأیید کنید:

ruby --version

خروجی چیزی شبیه به دستور زیر خواهد بود:

ruby 2.7.0p0 (2019-12-25 revision 647ee6f091) [x86_64-linux-gnu]

ورژن Ruby شما ممکن است با ورژن نشان داده شده در بالا متفاوت باشد. شما با موفقیت Ruby را روی دستگاه اوبونتو خود نصب کرده اید و می توانید شروع به استفاده از آن کنید.

نصب Ruby با استفاده از Rbenv :

Rbenv یک ابزار خط فرمان سبک است که به شما امکان می دهد ورژن های Ruby را به راحتی تغییر دهید. به طور پیش فرض، rbenv نصب Ruby را انجام نمی دهد. ما ازافزونه ruby-build برای نصب Ruby استفاده می کنیم. این به عنوان یک برنامه مستقل و به عنوان یک پلاگین برای rbenv در دسترس است. اسکریپت ruby-build Ruby را از source نصب می کند. برای اینکه بتوانید Ruby بسازید، کتابخانه ها و کامپایلرهای مورد نیاز را نصب کنید:

sudo apt update
sudo apt install git curl autoconf bison build-essential \  libssl-dev libyaml-dev libreadline6-dev zlib1g-dev \  libncurses5-dev libffi-dev libgdbm6 libgdbm-dev libdb-dev

ساده ترین راه برای نصب ابزار rbenv، استفاده از اسکریپت shell نصب است. برای دانلود و اجرای اسکریپت، curl زیر را اجرا کنید:

curl -fsSL https://github.com/rbenv/rbenv-installer/raw/master/bin/rbenv-installer | bash

این اسکریپت مخازن rbenv و ruby-build را از GitHub به دایرکتوری ~/.rbenv شبیه سازی می کند. اسکریپت نصب کننده اسکریپت دیگری را نیز فراخوانی می کند که نصب را تأیید می کند. خروجی اسکریپت چیزی شبیه به دستور زیر خواهد بود:

Running doctor script to verify installation...
Checking for `rbenv' in PATH: not found
 You seem to have rbenv installed in `/home/vagrant/.rbenv/bin', but that
 directory is not present in PATH. Please add it to PATH by configuring
 your `~/.bashrc', `~/.zshrc', or `~/.config/fish/config.fish'.

برای شروع استفاده از rbenv، باید $HOME/.rbenv/bin را به PATH خود اضافه کنید.

 • اگر از Bash استفاده می کنید:
echo 'export PATH="$HOME/.rbenv/bin:$PATH"' >> ~/.bashrcecho 'eval "$(rbenv init -)"' >> ~/.bashrcsource ~/.bashrc
 • اگر از Zsh استفاده می کنید:
echo 'export PATH="$HOME/.rbenv/bin:$PATH"' >> ~/.zshrcecho 'eval "$(rbenv init -)"' >> ~/.zshrcsource ~/.zshrc

برای اطمینان از موفقیت آمیز بودن نصب، دستور rbenv -v را اجرا کنید:

rbenv -v
rbenv 1.1.2-30-gc879cb0

برای دریافت لیستی از تمام ورژن های Ruby که می توان با rbenv نصب کرد، باید دستور زیر را وارد کنید:

rbenv install -l

به عنوان مثال، برای نصب Ruby ورژن ۲٫۷٫۱ و تنظیم آن به عنوان ورژن جهانی، باید دستورزیر را اجرا کنید:

rbenv install 2.7.1rbenv global 2.7.1

Rbenv با قرار دادن دایرکتوری به نام shims در جلوی PATH کار می کند. این دایرکتوری حاوی اسکریپت هایی (shims) است که وظیفه آنها رهگیری دستورات Ruby و اجرای باینری های مربوطه است. Rbenv به شما امکان می دهد ورژن local ،shell و Ruby global را تنظیم کنید:

 • ورژن shell در shell فعلی استفاده می شود و بالاترین اولویت را دارد. می توان آن را با تنظیم متغیر محیطی RBENV VERSION با استفاده از دستور rbenv shell <ruby-version> تعریف کرد.
 • ورژن local بر اساس هر دایرکتوری تنظیم شده است. این ورژن در فایل .ruby-version نوشته شده است. هنگامی که یک اسکریپت Ruby را اجرا می کنید، rbenv فایل را در دایرکتوری های فعلی و همه منابع جستجو می کند. از ورژن Ruby ذخیره شده در اولین فایل یافت شده استفاده می کند. برای تنظیم ورژن local، به دایرکتوری بروید و دستور rbenv local <ruby-version> را اجرا کنید.
 • زمانی که shell یا ورژن local تنظیم نشده باشد، ورژن جهانی در همه shellها استفاده می شود. از rbenv global <ruby-version> برای تنظیم ورژن جهانی استفاده کنید.

هنگامی که Ruby با rbenv مدیریت می شود، از sudo برای نصب gems استفاده نکنید. هر ورژن Ruby در دایرکتوری ~/.rbenv/versions نصب شده و توسط کاربر قابل نوشتن است.

نصب Ruby با استفاده از RVM :

RVM یک ابزار خط فرمان است که می توانید از آن برای نصب، مدیریت و کار با چندین محیط Ruby استفاده کنید. پیش نیازهای مورد نیاز برای ساخت Ruby را از source نصب کنید:

sudo apt update
sudo apt install curl g++ gcc autoconf automake bison libc6-dev \    libffi-dev libgdbm-dev libncurses5-dev libsqlite3-dev libtool \    libyaml-dev make pkg-config sqlite3 zlib1g-dev libgmp-dev \    libreadline-dev libssl-dev

برای افزودن کلید GPG و نصب RVM دستورات زیر را اجرا کنید:

gpg --keyserver hkp://keys.gnupg.net --recv-keys 409B6B1796C275462A1703113804BB82D39DC0E3 7D2BAF1CF37B13E2069D6956105BD0E739499BDBcurl -sSL https://get.rvm.io | bash -s stable

برای شروع استفاده از RVM، باید دستور source زیر را اجرا کنید:

source ~/.rvm/scripts/rvm

برای دریافت لیستی از تمامی ورژن های Ruby که می توان با این ابزار نصب کرد، باید دستور زیر را تایپ کنید:

rvm list known

آخرین ورژن پایدار Ruby را با RVM نصب کنید و آن را به عنوان ورژن پیش فرض تنظیم کنید:

rvm install rubyrvm --default use ruby

با نمایش شماره ورژن بررسی کنید که Ruby به درستی نصب شده است:

ruby -v
ruby 2.7.0p0 (2019-12-25 revision 647ee6f091) [x86_64-linux]

اگر می خواهید ورژن خاصی از Ruby را نصب کنید، دستورات زیر را وارد کنید. x.x.x را با ورژن Ruby که می خواهید نصب کنید جایگزین کنید:

rvm install ruby-x.x.xrvm --default use ruby-x.x.x

برای جابه‌جایی به ورژن دیگری بدون تنظیم آن به عنوان Ruby پیش‌فرض، دستور زیر را وارد کنید:

rvm use ruby-x.x.x

برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه مدیریت نصب های Ruby خود با RVM، صفحه مستندات آنها را بررسی کنید.

جمع بندی :

ما سه راه مختلف برای نصب Ruby در اوبونتو ۲۰٫۰۴ به شما نشان دادیم. حتی اگر نصب ورژن بسته بندی شده از مخزن اوبونتو راحت تر باشد، اسکریپت های Rbenv و RVM انعطاف پذیری بیشتری در استفاده از ورژن های مختلف Ruby به ازای هر کاربر به شما می دهند.

امیدواریم مطالب مورد پسند بوده و از آن بهره لازم را برده باشید. خوشحال میشویم نظرات و سوالات خود را در قسمت دیدگاه به اشتراک بگذارید و ما را در شتابان هاست همراهی کنید.😊

برچسب ها: دستورات لینوکس

ارسال دیدگاه جدید