نحوه نصب Ruby در اوبونتو ۲۰٫۰۴

نحوه نصب Ruby در اوبونتو ۲۰٫۰۴

سعیده مهاجری

Ruby امروزه یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی است. Ruby یک نحو زیبا دارد و بر روی simplicity و productivity تمرکز دارد و زبان پشت چارچوب آن Ruby on Rails است. در این مقاله ما سه روش مختلف برای نصب Ruby در اوبونتو ۲۰٫۰۴ به شما عزیزان نشان خواهیم داد:

 • از مخازن استاندارد اوبونتو. این ساده ترین راه برای نصب Ruby در اوبونتو است و برای اکثر موارد استفاده کافی دارد. در زمان نگارش ، نسخه موجود در مخازن اوبونتو نسخه ۲٫۷٫۰ است.
 • با استفاده از Rbenv. اسکریپتی که به شما امکان می دهد چندین نسخه Ruby روی یک ماشین نصب کنید.
 • با استفاده از RVM. اسکریپت سنگین تر و دارای ویژگی های بیشتر که به شما امکان نصب ، مدیریت و کار با چندین نسخه ruby را می دهد.

روش نصب متناسب با محیط خود را انتخاب کنید. اگر در حال توسعه برنامه های Ruby هستید و در چندین محیط Ruby کار می کنید ، روش نصب Ruby با استفاده از Rbenv یا RVM مناسب تر است.

نصب Ruby از مخازن اوبونتو :

ساده ترین راه برای نصب روبی روی سیستم اوبونتو از طریق مدیر بسته apt است. در زمان نگارش ، نسخه موجود در مخازن اوبونتو ۲٫۷٫۰ است که ممکن است همیشه آخرین نسخه پایدار نباشد. نصب آن بسیار ساده است. برای به روزرسانی فهرست راهنمای بسته و نصب روبی ، دستورات زیر را به عنوان root یا user با امتیازات sudo اجرا کنید:

sudo apt updatesudo apt install ruby-full

پس از اتمام نصب ، با چاپ نسخه Ruby ، آن را تأیید کنید:

ruby --version

خروجی مانند دستور زیر خواهد بود:

ruby 2.7.0p0 (2019-12-25 revision 647ee6f091) [x86_64-linux-gnu]

نسخه روبی شما ممکن است با نسخه نشان داده شده در بالا متفاوت باشد. شما با موفقیت روبی را روی دستگاه اوبونتو خود نصب کرده اید و می توانید از آن استفاده کنید.

نصب Ruby با استفاده از Rbenv :

Rbenv یک ابزار سبک command-line است که به شما امکان می دهد نسخه های روبی را به راحتی تغییر دهید. به طور پیش فرض ، rbenv نصب روبی را کنترل نمی کند. برای نصب روبی از ruby-build استفاده خواهیم کرد. این برنامه به صورت یک برنامه مستقل و به عنوان یک افزونه برای rbenv در دسترس است. اسکریپت ruby-build Ruby را از source نصب می کند. برای نصب librarie ، Ruby ها و کامپایلرهای مورد نیاز را نصب کنید:

sudo apt update
sudo apt install git curl autoconf bison build-essential \  libssl-dev libyaml-dev libreadline6-dev zlib1g-dev \  libncurses5-dev libffi-dev libgdbm6 libgdbm-dev libdb-dev

ساده ترین راه برای نصب ابزار rbenv استفاده از اسکریپت shell نصب است. دستور زیر را برای دانلود و اجرای اسکریپت اجرا کنید:

curl -fsSL https://github.com/rbenv/rbenv-installer/raw/master/bin/rbenv-installer | bash

اسکریپت مخازن rbenv و ruby build را از GitHub به دایرکتوری ~ / .rbenv شبیه سازی می کند. خروجی اسکریپت مانند دستور زیر خواهد بود:

Running doctor script to verify installation...
Checking for `rbenv' in PATH: not found
 You seem to have rbenv installed in `/home/vagrant/.rbenv/bin', but that
 directory is not present in PATH. Please add it to PATH by configuring
 your `~/.bashrc', `~/.zshrc', or `~/.config/fish/config.fish'.

برای شروع استفاده از rbenv ، باید $ HOME / .rbenv / bin را به PATH خود اضافه کنید.

 • اگر از Bash استفاده می کنید:
echo 'export PATH="$HOME/.rbenv/bin:$PATH"' >> ~/.bashrcecho 'eval "$(rbenv init -)"' >> ~/.bashrcsource ~/.bashrc
 • اگر از Zsh استفاده می کنید:
echo 'export PATH="$HOME/.rbenv/bin:$PATH"' >> ~/.zshrcecho 'eval "$(rbenv init -)"' >> ~/.zshrcsource ~/.zshrc

برای اطمینان از موفقیت آمیز بودن نصب rbenv -v را اجرا کنید:

rbenv -v
rbenv 1.1.2-30-gc879cb0

برای دریافت لیستی از تمام نسخه های روبی قابل نصب با rbenv وارد شوید:

rbenv install -l

به عنوان مثال ، برای نصب روبی نسخه ۲٫۷٫۱ و تنظیم آن به عنوان یک نسخه پیش فرض ، دستور زیر را تایپ کنید:

rbenv install 2.7.1rbenv global 2.7.1

Rbenv با قرار دادن یک دایرکتوری به نام shims در قسمت جلوی PATH کار می کند. این دایرکتوری شامل اسکریپت (shims) است که وظیفه آنها رهگیری دستورات روبی و اجرای باینریهای مربوطه است. Rbenv به شما امکان می دهد نسخه روبی local ، shell و global را تنظیم کنید:

 • نسخه shell در shell فعلی استفاده می شود و بیشترین اولویت را دارد. با تنظیم متغیر محیط RBENV VERSION با استفاده از دستور rbenv shell <ruby-version> می توان آن را تعریف کرد.
 • نسخه local بر اساس هر دایرکتوری تنظیم می شود. این نسخه در فایل ruby-version نوشته شده است. هنگامی که یک اسکریپت Ruby را اجرا می کنید ، rbenv فایل را در دایرکتوری فعلی جستجو می کند. از نسخه روبی ذخیره شده در اولین فایل پیدا شده استفاده می کند. برای تنظیم نسخه local ، به دایرکتوری مراجعه کرده و دستور rbenv local <ruby-version> را اجرا کنید.
 • وقتی نسخه shell یا local تنظیم نشده باشد ، از نسخه global در همه shell ها استفاده می شود. برای تنظیم نسخه global از <ruby-version> rbenv global استفاده کنید.

وقتی Ruby با rbenv مدیریت می شود از sudo برای نصب gems استفاده نکنید. هر نسخه Ruby در دایرکتوری ~ / .rbenv / نسخه ها نصب شده و توسط کاربر قابل نوشتن است.

نصب Ruby با استفاده از RVM :

RVM یک ابزار command-line است که می توانید برای نصب ، مدیریت و کار با چندین محیط Ruby از آن استفاده کنید. پیش نیازهای لازم برای نصب روبی از source را نصب کنید:

sudo apt update
sudo apt install curl g++ gcc autoconf automake bison libc6-dev \    libffi-dev libgdbm-dev libncurses5-dev libsqlite3-dev libtool \    libyaml-dev make pkg-config sqlite3 zlib1g-dev libgmp-dev \    libreadline-dev libssl-dev

دستورات زیر را برای اضافه کردن کلید GPG و نصب RVM اجرا کنید:

gpg --keyserver hkp://keys.gnupg.net --recv-keys 409B6B1796C275462A1703113804BB82D39DC0E3 7D2BAF1CF37B13E2069D6956105BD0E739499BDBcurl -sSL https://get.rvm.io | bash -s stable

برای شروع استفاده از RVM ، متغیرهای محیط اسکریپت را با استفاده از دستور source آپلود کنید:

source ~/.rvm/scripts/rvm

برای دریافت لیستی از تمام نسخه های روبی قابل نصب با این ابزار ، دستور زیر را تایپ کنید:

rvm list known

آخرین نسخه پایدار روبی را با RVM نصب کنید و آن را به عنوان نسخه پیش فرض تنظیم کنید:

rvm install rubyrvm --default use ruby

با چاپ شماره نسخه تأیید کنید که روبی به درستی نصب شده است:

ruby -v
ruby 2.7.0p0 (2019-12-25 revision 647ee6f091) [x86_64-linux]

اگر می خواهید نسخه خاصی از روبی را نصب کنید ، دستورات زیر را وارد کنید. نسخه x.x.x را با نسخه روبی که می خواهید نصب کنید جایگزین کنید:

rvm install ruby-x.x.xrvm --default use ruby-x.x.x

برای تغییر به نسخه دیگری بدون تنظیم آن به عنوان روبی پیش فرض ،دستور زیر را وارد کنید:

rvm use ruby-x.x.x

جمع بندی :

ما سه روش مختلف برای نصب Ruby در اوبونتو ۲۰٫۰۴ به شما نشان دادیم. روشی که انتخاب می کنید به نیازها و تنظیمات شما بستگی دارد. حتی اگر نصب نسخه بسته بندی شده از مخزن اوبونتو راحت تر باشد ، اسکریپت های Rbenv و RVM انعطاف پذیری بیشتری در استفاده از نسخه های مختلف Ruby به ازای هر کاربر به شما می دهند.

امیدواریم مطالب مورد پسند بوده باشد.
ما را در شتابان هاست همراهی کنید.

برچسب ها: دستورات لینوکس