نحوه نصب Python 3.9 بر روی Debian 10

نحوه نصب Python 3.9 بر روی Debian 10

سعیده مهاجری

پایتون یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در جهان است. این یک زبان همه کاره است که برای ساخت انواع برنامه ها ، از اسکریپت های ساده گرفته تا الگوریتم های پیچیده یادگیری ماشین استفاده می شود. پایتون با نحو ساده و آسان برای یادگیری ، یک انتخاب محبوب برای مبتدیان و توسعه دهندگان با تجربه است. پایتون ۳٫۹ جدیدترین ورژن اصلی انتشار زبان پایتون است. این شامل بسیاری از ویژگی های جدید مانند اپراتورهای جدید dict ، توابع جدید str ، پشتیبانی از منطقه زمانی IANA و موارد دیگر است. Debian 10 با پایتون ۳٫۷ ارسال می شود که می توان آن را با استفاده از ابزار apt نصب یا به روز کرد. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما عزیزان را با نحوه نصب Python 3.9 را بر روی Debian 10 آشنا کنیم.

نصب پایتون ۳٫۹ بر روی دبیان ۱۰ :

کامپایل کردن پایتون از منبع به شما امکان می دهد جدیدترین ورژن پایتون را نصب کرده و گزینه های ساخت را شخصی سازی کنید. با این حال ، شما نمی توانید نصب Python خود را از طریق apt حفظ کنید. ساخت پایتون ۳٫۹ بر روی دبیان یک روند نسبتاً ساده است و فقط چند دقیقه طول می کشد.

مرحله اول: پیش نیازهای لازم برای ساخت پایتون را نصب کنید:

sudo apt updatesudo apt install build-essential zlib1g-dev libncurses5-dev libgdbm-dev libnss3-dev libssl-dev libsqlite3-dev libreadline-dev libffi-dev curl libbz2-dev

مرحله دوم: کد منبع آخرین ورژن را با wget از صفحه دانلود پایتون ، دانلود کنید:

wget https://www.python.org/ftp/python/3.9.1/Python-3.9.1.tgz

مرحله سوم: پس از اتمام دانلود ، بایگانی gzipped را اکسترکت کنید:

tar -xf Python-3.9.1.tgz
مرحله چهارم: به دایرکتوری منبع پایتون بروید و اسکریپت کانفیگ را اجرا کنید:
./configure --enable-optimizations
گزینه –enable-optimizations با اجرای چندین آزمایش ، باینری پایتون را بهینه می کند. این روند ساخت را کندتر می کند. این اسکریپت برای اطمینان از وجود تمام پیش نیازها به سیستم شما ، چندین بررسی را انجام می دهد:
مرحله پنجم: مراحل ساخت Python 3.9 را شروع کنید:
make -j 2
برای زمان ساخت سریعتر ، -j را مطابق با تعداد هسته های پردازنده خود تغییر دهید. با تایپ nproc می توانید شماره را بیابید.

مرحله ششم: پس از اتمام مراحل ساخت ، باینری های پایتون را با تایپ کردن نصب کنید:

sudo make altinstall

ما به جای install از altinstall استفاده می کنیم زیرا بعداً سیستم پیش فرض باینری python3  بازنویسی می شود. Python 3.9 نصب شده و آماده استفاده است. برای تأیید آن ، دستور زیر را تایپ کنید:

python3.9 --version
خروجی باید ورژن پایتون را نشان دهد:
Python 3.9.1

جمع بندی :

ما به شما نحوه نصب پایتون ۳٫۹ را در سیستم Debian 10 نشان دادیم. اکنون می توانید یک فضای مجازی ایجاد کرده و توسعه پروژه های پایتون خود را آغاز کنید.

امیدواریم مطالب مورد پسند بوده و از آن بهره لازم را برده باشید. خوشحال میشویم نظرات و سوالات خود را در قسمت دیدگاه به اشتراک بگذارید و ما را در شتابان هاست همراهی کنید.😊

برچسب ها: دستورات لینوکس

ارسال دیدگاه جدید