نحوه نصب Kvm در اوبونتو ۱۸٫۰۴

نحوه نصب Kvm در اوبونتو ۱۸٫۰۴

سعیده مهاجری

KVM یا (Kernel-based Virtual Machine) یک فناوری مجازی سازی اپن سورس است که در کرنل لینوکس تعبیه شده است. KVM به شما امکان می دهد چندین ماشین مجازی مهمان جداگانه را بر اساس Linux یا Windows اجرا کنید. هر مهمان  دارای سیستم عامل مخصوص خود و سخت افزار مجازی اختصاصی مانند CPU ، حافظه ، رابط های شبکه و فضای ذخیره سازی است. اگر بخواهیم به زبان ساده تر بیان کنیم ، دستگاه KVM یک دستگاه سخت‌افزاری است که به کاربر اجازه می‌دهد چندین کامپیوتر را با یک کیبورد، موس و مانیتور کنترل کند. با ما همراه باشید تا شما عزیزان را با نحوه نصب و کانفیگ KVM روی دسک تاپ اوبونتو ۱۸٫۰۴ آشنا کنیم و همچنین به شما نشان دهیم که چگونه ماشین های مجازی ایجاد کنید که بتوانند به عنوان محیط توسعه برای PHP ، Node.js ، Ruby و غیره استفاده شوند. همین دستورالعمل ها برای اوبونتو ۱۶٫۰۴ و هر توزیع دیگر مبتنی بر اوبونتو ، از جمله Linux Mint و Elementary OS اعمال می شود.

پیش نیاز ها :

برای اینکه بتوانید ماشین های میهمان را با بیش از ۲ گیگابایت رم اجرا کنید و هم میهمان ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی KVM را میزبانی کنید ، باید یک سیستم میزبان ۶۴ بیتی داشته باشید. قبل از ادامه نصب ، مطمئن شوید که دستگاه میزبان اوبونتو از مجازی سازی KVM پشتیبانی می کند. این سیستم باید دارای پردازنده Intel با VT-x (vmx) یا پردازنده AMD با پشتیبانی از فناوری AMD-V (svm) باشد. برای تایید اینکه پردازنده شما از مجازی سازی سخت افزار پشتیبانی می کند ، دستور grep زیر را اجرا کنید:

grep -Eoc '(vmx|svm)' /proc/cpuinfo

اگر CPU از مجازی سازی سخت افزاری پشتیبانی کند ، با این دستور عددی بزرگتر از صفر ایجاد می شود که تعداد هسته های CPU است. در غیر این صورت ، اگر خروجی ۰ باشد ، این بدان معناست که CPU از مجازی سازی سخت افزار پشتیبانی نمی کند. در بعضی از ماشین ها ، توسعه دهندگان فناوری های مجازی ممکن است در BIOS غیرفعال شوند. برای بررسی اینکه VT در BIOS فعال شده است ، از ابزار kvm-ok که در بسته cpu-checker وجود دارد ، استفاده کنید. برای نصب بسته ، دستورات زیر را به عنوان root یا کاربر با امتیاز sudo اجرا کنید:

sudo apt update sudo apt install cpu-checker
پس از اتمام نصب ، بررسی کنید که آیا سیستم شما می تواند ماشین های مجازی KVM را اجرا کند:
kvm-ok
اگر قابلیت مجازی سازی پردازنده در BIOS غیر فعال نباشد ، دستور زیر ایجاد می شود:
INFO: /dev/kvm exists
KVM acceleration can be used

در غیر این صورت ، دستور چاپ می شود و یک پیام شکست و به صورت اختیاری یک پیام کوتاه در مورد نحوه فعال کردن برنامه افزودنی است. روند فعال کردن فناوری AMD-V یا VT به نوع مادربرد و پردازنده شما بستگی دارد.

نصب KVM در اوبونتو ۱۸٫۰۴ :

برای نصب KVM و بسته های مدیریت مجازی سازی دستور زیر را اجرا کنید:

sudo apt install qemu-kvm libvirt-bin bridge-utils virtinst virt-manager
 • qemu-kvm – نرم افزاری که شبیه سازی سخت افزاری را برای hypervisor KVM فراهم می کند.
 • libvirt-bin – نرم افزاری برای مدیریت سیستم عامل های مجازی سازی میباشد.
 • Bridge-utils – مجموعه ای از ابزارهای خط فرمان برای پیکربندی پل های اترنت است.
 • virtinst – مجموعه ای از ابزارهای خط فرمان برای ایجاد ماشین های مجازی است.
 • virt-manager رابط کاربری آسان GUI و برنامه های پشتیبانی از خط فرمان برای مدیریت ماشین های مجازی از طریق libvirt را فراهم می کند.

پس از نصب بسته ها ، libvirt daemon به طور خودکار شروع می شود. با اجرای آن می توانید آن را تأیید کنید:

sudo systemctl is-active libvirtd
active

برای ایجاد و مدیریت ماشین های مجازی ، باید کاربر خود را به گروه های “libvirt” و “kvm” اضافه کنید. برای انجام این کار ، دستور زیر را اجرا کنید:

sudo usermod -aG libvirt $USER
sudo usermod -aG kvm $USER

$ USER یک متغیر محیطی است که نام کاربر فعلی وارد شده را در خود نگه می دارد. از سیستم خارج شوید و مجددا وارد سیستم شوید تا عضویت گروه رفرش شود.

تنظیم شبکه :

دستگاه bridge به نام “virbr0” به طور پیش فرض در طی مراحل نصب libvirt ایجاد می شود. این دستگاه از NAT برای اتصال ماشین های میهمان به اینترنت استفاده می کند. می توانید از ابزار brctl برای لیست bridge های فعلی و رابط هایی که به آنها متصل هستند استفاده کنید:

brctl show
bridge name	bridge id		   STP enabled	interfaces
virbr0		 ۸۰۰۰٫۵۲۵۴۰۰۰۳f59e	yes		   virbr0-nic

virbr0” bridge“ هیچ رابط فیزیکی اضافه نمیکند. “virbr0-nic” یک شبکه مجازی است که هیچ ترافیکی از طریق آن عبور نمی کند. تنها هدف این دستگاه جلوگیری از تغییر آدرس MAC در virbr0” bridge“ است. این تنظیمات شبکه برای اکثر کاربران دسک تاپ اوبونتو مناسب است اما محدودیت هایی دارد. اگر می خواهید از خارج از شبکه local به ماشین های میهمان دسترسی پیدا کنید ، باید یک bridge جدید ایجاد کنید و آن را کانفیگ کنید تا ماشین های های مهمان بتوانند از طریق رابط فیزیکی میزبان به اینترنت  متصل شوند.

ایجاد ماشین های مجازی :

اکنون که KVM روی دسک تاپ اوبونتو نصب شده است ، میتوانید اولین VM را ایجاد کنید. این کار را می توان از طریق خط فرمان یا با استفاده از برنامه virt-manager انجام داد. ISO سیستم عامل مورد نظر خود را دانلود کنید و مراحل زیر را برای ایجاد ماشین مجازی خود دنبال کنید:

۱_در نوار جستجوی فعالیت ها ، «Virtual Machine Manager» را تایپ کنید و برای راه اندازی برنامه ، روی آیکون کلیک کنید.

۲_ پس از شروع برنامه ، از منوی بالا روی “File” -> “New Virtual Machine” کلیک کنید:

نحوه نصب Kvm در اوبونتو 18.04

۳_ یک پنجره جدید ظاهر خواهد شد. “Local install media” را انتخاب کنید و روی دکمه “Forward” کلیک کنید.

۴_ مسیر ISO خود را ارائه دهید و بر روی دکمه Forward کلیک کنید.

۵_ در صفحه بعدی ، VM’s memory و CPU settings را انتخاب کنید. و بر روی دکمه Forward کلیک کنید.

۶_ سپس ، “Create a disk image for the virtual machine” را انتخاب کنید و اندازه فضای دیسک VM را انتخاب کنید. روی Forward کنید.

۷_ نامی برای نام ماشین مجازی خود وارد کنید و “Finish” را کلیک کنید.

۸_ VM راه اندازی می شود و یک پنجره جدید باز خواهد شد:

نحوه نصب Kvm در اوبونتو 18.04

از اینجا ، می توانید دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید تا نصب سیستم عامل تکمیل شود. پس از نصب سیستم عامل ، می توانید از طریق برنامه virt-manager  با SSH یا با استفاده از رابط Serial Console به دستگاه مجازی دسترسی داشته باشید.

جمع بندی :

ما به شما نحوه نصب KVM را در سیستم های اوبونتو ۱۸٫۰۴ نشان دادیم. اکنون می توانید ماشینهای مهمان Windows یا Linux خود را ایجاد کنید.

امیدواریم مطالب مورد پسند بوده و از آن بهره لازم را برده باشید. خوشحال میشویم نظرات و سوالات خود را در قسمت دیدگاه به اشتراک بگذارید و ما را در شتابان هاست همراهی کنید.😊

برچسب ها: دستورات لینوکس