نحوه نصب Elasticsearch در دبیان ۱۰

نحوه نصب Elasticsearch در دبیان ۱۰

سعیده مهاجری

 Elasticsearch یک موتور جستجوی اپن سورس با تجزیه و تحلیل کامل است که به زبان جاوا توسعه یافته است. این برنامه از عملیات RESTful پشتیبانی می کند و به شما امکان می دهد حجم زیادی از داده را در زمان واقعی ذخیره ، جستجو و تجزیه و تحلیل کنید. Elasticsearch یکی از محبوب ترین موتورهای جستجو است که با رابط کاربری وب (HTTP) و الگوی استاندارد JSON برای انتقال داده ها کار میکند. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما عزیزان را با نحوه نصب Elasticsearch در دبیان ۱۰ آشنا کنیم.

نصب جاوا :

Elasticsearch یک برنامه جاوا است ، بنابراین اولین قدم نصب جاوا است. دستور زیر را به عنوان root یا user با دستور sudo privileges برای نصب بسته OpenJDK اجرا کنید:

sudo apt install default-jdk

با چاپ نسخه جاوا ، نصب جاوا را تأیید کنید:

java -version

خروجی باید چیزی شبیه دستور زیر باشد:

openjdk version "11.0.6" 2020-01-14
OpenJDK Runtime Environment (build 11.0.6+10-post-Debian-1deb10u1)
OpenJDK 64-Bit Server VM (build 11.0.6+10-post-Debian-1deb10u1, mixed mode, sharing)

نصب Elasticsearch :

Elasticsearch در مخازن استاندارد دبیان ۱۰ در دسترس نیست. ما آن را از مخزن Elasticsearch APT نصب خواهیم کرد. کلید عمومی مخزن را با استفاده از دستور wget زیر وارد کنید:

wget -qO - https://artifacts.elastic.co/GPG-KEY-elasticsearch | sudo apt-key add -

دستور بالا باید خروجی OK داشته باشد ، به این معنی که کلید با موفقیت وارد شده است و بسته های این مخزن معتبر در نظر گرفته می شوند. با اجرای دستور زیر ، مخزن Elasticsearch را به سیستم اضافه کنید:

sudo sh -c 'echo "deb https://artifacts.elastic.co/packages/7.x/apt stable main" > /etc/apt/sources.list.d/elastic-7.x.list'

در زمان نگارش این مقاله ، آخرین نسخه Elasticsearch 7.6 است. اگر می خواهید نسخه قبلی Elasticsearch را نصب کنید ، در دستور بالا با نسخه موردنظر ۷٫x را تغییر دهید. فهرست راهنما بسته ها را به روز کنید و Elasticsearch را نصب کنید:

sudo apt updatesudo apt install elasticsearch

پس از اتمام مراحل نصب ، سرویس را شروع کرده و فعال کنید:

sudo systemctl enable elasticsearch.service --now

برای بررسی اینکه Elasticsearch در حال اجراست ، از curl برای ارسال درخواست HTTP به پورت ۹۲۰۰ در localhost استفاده کنید:

curl -X GET "localhost:9200/"

خروجی چیزی شبیه به دستور زیر خواهد بود:

{
 "name" : "debian10.localdomain",
 "cluster_name" : "elasticsearch",
 "cluster_uuid" : "yCOOHdvYR8mHRs5mNXQdDQ",
 "version" : {
  "number" : "7.6.1",
  "build_flavor" : "default",
  "build_type" : "deb",
  "build_hash" : "aa751e09be0a5072e8570670309b1f12348f023b",
  "build_date" : "2020-02-29T00:15:25.529771Z",
  "build_snapshot" : false,
  "lucene_version" : "8.4.0",
  "minimum_wire_compatibility_version" : "6.8.0",
  "minimum_index_compatibility_version" : "6.0.0-beta1"
 },
 "tagline" : "You Know, for Search"
}

ممکن است ۵-۱۰ ثانیه طول بکشد تا سرویس شروع شود. اگر curl را مشاهده کردید: اتصال به پورت localhost 9200 انجام نشد: اتصال رد شد ، چند ثانیه صبر کنید و دوباره امتحان کنید. برای مشاهده پیام های ثبت شده توسط سرویس Elasticsearch ، از دستور زیر استفاده کنید:

sudo journalctl -u elasticsearch

Elasticsearch در سرور Debian شما نصب شده است.

کانفیگ Elasticsearch :

داده های Elasticsearch در دایرکتوری / var / lib / elasticsearch ذخیره می شوند. فایل های کانفیگ در / etc / elasticsearch قرار دارند و گزینه های راه اندازی جاوا را می توان در فایل / etc / default / elasticsearch کانفیگ کرد. به طور پیش فرض ، Elasticsearch به گونه ای کانفیگ شده است که فقط در localhost گوش دهد. اگر سرویس گیرنده متصل به پایگاه داده نیز در همان host در حال اجرا است و شما در حال راه اندازی یک node cluster واحد هستید ، نیازی به تغییر فایل کانفیگ پیش فرض نیست.

دسترسی از راه دور :

خارج از جعبه Elasticsearch ، احراز هویت را اجرا نمی کند ، بنابراین توسط هر کسی که بتواند به HTTP API دسترسی پیدا کند ، دسترسی پیدا می کند. اگر می خواهید اجازه دسترسی از راه دور به سرور Elasticsearch خود را داشته باشید ، باید فایروال خود را کانفیگ کنید و اجازه دسترسی به پورت Elasticsearch 9200 را فقط از طریق سرویس گیرنده های معتبر فراهم کنید. به عنوان مثال ، اگر از UFW استفاده می کنید و می خواهید فقط به پورت ۱۹۲٫۱۶۸٫۱۲۱٫۸۰ اجازه اتصال دهید ، دستور زیر را اجرا کنید:

sudo ufw allow from 192.168.100.20 to any port 9200

فراموش نکنید که ۱۹۲٫۱۶۸٫۱۰۰٫۲۰ را با آدرس IP از راه دور خود تغییر دهید. پس از کانفیگ فایروال ، مرحله بعدی ویرایش کانفیگ Elasticsearch و اجازه دادن به Elasticsearch برای گوش دادن به اتصالات خارجی است. برای انجام این کار ، فایل کانفیگ elasticsearch.yml را باز کنید:

sudo nano /etc/elasticsearch/elasticsearch.yml

دستوری را که شامل network.host است جستجو کنید ، آن را حذف کنید و مقدار آن را به ۰٫۰٫۰٫۰ تغییر دهید:

network.host: 0.0.0.0

اگر چندین رابط شبکه بر روی دستگاه خود دارید ، آدرس IP رابط را مشخص کنید تا Elasticsearch را مجبور کند فقط به رابط داده شده گوش دهد. سرویس Elasticsearch را مجدداً راه اندازی کنید تا تغییرات اعمال شود:

sudo systemctl restart elasticsearch

اکنون می توانید از مکان از راه دور به سرور Elasticsearch متصل شوید.

جمع بندی :

ما به شما نحوه نصب Elasticsearch را در Debian 10 نشان دادیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد Elasticsearch ، به صفحه اسناد رسمی Elasticsearch مراجعه کنید.
امیدواریم مطالب مورد پسند بوده و از آن بهره لازم را برده باشید. خوشحال میشویم نظرات و سوالات خود را در قسمت دیدگاه به اشتراک بگذارید و ما را در شتابان هاست همراهی کنید.😊

برچسب ها: دستورات لینوکس