نحوه نصب CouchDB در دبیان ۱۰

نحوه نصب CouchDB در دبیان ۱۰

سعیده مهاجری

Apache CouchDB یک پایگاه داده رایگان و اپن سورس NoSQL است که توسط بنیاد نرم افزار Apache ساخته شده است. سرور CouchDB داده های خود را در پایگاه داده های نامگذاری شده ، که حاوی اسنادی با ساختار JSON است ، ذخیره می کند. هر سند از تعدادی قسمت و پیوست تشکیل شده است. زمینه ها می توانند شامل متن ، اعداد ، لیست ها ، booleans و موارد دیگر باشند. این سرور شامل RESTful HTTP API است که به شما امکان می دهد اسناد پایگاه داده را بخوانید ، ایجاد ، ویرایش و حذف کنید. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما عزیزان را با نحوه نصب CouchDB در Debian 10 آشنا کنیم.

فعال کردن مخزن CouchDB :

ساده ترین راه برای نصب CouchDB در دبیان ۱۰ فعال کردن مخزن vendor و نصب بسته های باینری است. برای فعال کردن مخزن این سرور و وارد کردن کلید GPG ، دستورات زیر را به عنوان root یا user اجرا کنید:

echo "deb https://apache.bintray.com/couchdb-deb buster main" | sudo tee -a /etc/apt/sources.listcurl -L https://couchdb.apache.org/repo/bintray-pubkey.asc | sudo apt-key add -

نصب CouchDB در دبیان :

پس از فعال شدن مخزن ، لیست بسته ها را به روز کنید و سرور را با اجرای دستور زیر نصب کنید:

sudo apt updatesudo apt install couchdb

ابتدا نصب کننده از شما سوال می کند که آیا می خواهید CouchDB را در حالت مستقل یا clustered نصب کنید. سرور را در حالت مستقل تک سرور نصب خواهیم کرد.

نحوه نصب CouchDB در دبیان 10

در مرحله بعدی ، به شما گزینه ای برای تعیین آدرس IP رابط شبکه داده می شود که سرور به آن متصل خواهد شد. برای نصب تک سرور ، پیش فرض ۱۲۷٫۰٫۰٫۱ را ترک کنید. اگر در حال کانفیگ یک cluster هستید ، آدرس IP رابط را وارد کنید یا ۰٫۰٫۰٫۰ را تایپ کنید ، که به سرور می گوید به همه رابط های شبکه متصل شود.

نحوه نصب CouchDB در دبیان 10

در درخواست بعدی ، گذرواژه admin را تنظیم کنید. توصیه می شود گذرواژه را تنظیم کرده و CouchDB را از حالت ناامن “admin party” خارج کنید. اگر این قسمت را خالی بگذارید ، admin user ایجاد نمی شود.

نحوه نصب CouchDB در دبیان 10

رمز ورود را تأیید کنید ، نصب ادامه خواهد یافت.

نحوه نصب CouchDB در دبیان 10

تایید نصب CouchDB :

برای تأیید موفقیت نصب و در حال اجرا بودن سرویس ، دستور curl زیر را اجرا کنید که اطلاعات مربوط به پایگاه داده CouchDB را در قالب JSON چاپ می کند:

curl http://127.0.0.1:5984/

خروجی به صورت دستور زیر است:

{
  "couchdb":"Welcome",
  "version":"3.0.0",
  "git_sha":"03a77db6c",
  "uuid":"adab3f42ce6a06245d2955c1d6832266",
  "features":[
   "access-ready",
   "partitioned",
   "pluggable-storage-engines",
   "reshard",
   "scheduler"
  ],
  "vendor":{
   "name":"The Apache Software Foundation"
  }
}

اگر رابط کاربری گرافیکی را ترجیح می دهید ، می توانید به رابط وب مبتنی بر CouchDB در Fauxton دسترسی پیدا کنید:

http://127.0.0.1:5984/_utils/

 

نحوه نصب CouchDB در دبیان 10

جمع بندی :

ما به شما نحوه نصب CouchDB در Debian 10 را نشان دادیم. می توانید اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع را در مستندات Apache CouchDB بیابید.

امیدواریم مطالب مورد پسند بوده و از آن بهره لازم را برده باشید. خوشحال میشویم نظرات و سوالات خود را در قسمت دیدگاه به اشتراک بگذارید و ما را در شتابان هاست همراهی کنید.😊

برچسب ها: دستورات لینوکس