نحوه شمارش تعداد فایل های یک دایرکتوری در لینوکس

نحوه شمارش تعداد فایل های یک دایرکتوری در لینوکس

علی مرادی
مواقعی وجود دارد که باید تعداد فایل های موجود در یک دایرکتوری مشخص را پیدا کنید. به عنوان مثال ، اگر در سیستم لینوکس خود کمبود inode دارید ، باید پیدا کنید که کدام دایرکتوری شامل هزاران یا میلیون ها فایل است. در این مقاله با ما همراه باشید تا شما عزیزان را با چندین روش مختلف برای یافتن تعداد فایل های موجود در یک دایرکتوری در لینوکس آشنا کنیم.

شمارش فایل های یک دایرکتوری :

ساده ترین راه برای شمارش فایل ها در یک دایرکتوری این است که یک فایل در هر خط با ls لیست کنید و خروجی را برای شمارش خطوط به wc تغییر دهید:

ls -1U DIR_NAME | wc -l

دستور بالا به شما مجموعه ای از کلیه فایل ها ، از جمله دایرکتوری ها و لینک ها را می دهد. گزینه -۱ به این معنی است که یک فایل در هر خط لیست کنید و -U به ls می گوید خروجی را مرتب نکنید که اجرای دستور را سریعتر می کند. دستور ls -1U فایل های مخفی یا (dotfiles) را حساب نمی کند. اگر می خواهید فقط فایل ها را شمارش کنید و دایرکتوری ها را شامل نشوند از دستور زیر استفاده کنید:

ls -1Up DIR_NAME | grep -v / | wc -l

گزینه -p ls را مجبور می کند تا نشانگر اسلش (/) را به دایرکتوری ها اضافه کند. خروجی به دستور grep -v منتقل می شود که دایرکتوری ها را حذف نمی کند. برای اینکه کنترل بیشتری بر روی فایل های لیست شده داشته باشید ، از دستور find به جای ls استفاده کنید:

find DIR_NAME -maxdepth 1 -type f | wc -l

گزینه -type f به find دستور میدهد که فقط فایل ها (از جمله dotfiles) را لیست کنید و -maxdepth 1 جستجو را در دایرکتوری سطح اول محدود کنید.

شمارش فایل ها به صورت بازگشتی  در دایرکتوری :

برای شمارش بازگشتی فایل ها در دایرکتوری ، دستور find را به صورت زیر اجرا کنید:

find DIR_NAME -type f | wc -l

دستور دیگری که می توان برای شمارش فایل ها استفاده کرد ، دستور tree است که محتویات دایرکتوری ها را در قالب درختی لیست می کند:

tree DIR_NAME

آخرین خط خروجی تعداد کل فایل ها و دایرکتوری های لیست شده را نشان می دهد:

۱۵۱۴۴ directories, 91311 files

جمع بندی :

ما نحوه شمارش فایل ها در دایرکتوری ها را با استفاده از دستورات ls ، find و tree به شما نشان داده ایم.

امیدواریم مطالب مورد پسند بوده و از آن بهره لازم را برده باشید. خوشحال میشویم نظرات و سوالات خود را در قسمت دیدگاه به اشتراک بگذارید و ما را در شتابان هاست همراهی کنید.😊

برچسب ها: دستورات لینوکس

ارسال دیدگاه جدید