چگونه یک نام به عنوان دامنه انتخاب کنیم

چگونه یک نام به عنوان دامنه انتخاب کنیم

مرتضی حبیبی

با سلام خدمت شما همراهان عزیز شتابان هاست. ما در این مطلب به موضوع انتخاب نام دامنه مناسب پرداختیم.

انتخاب دامنه مناسب:

زمانی که شما می‌خواهید شروع به طراحی یک وب‌سایت کنید یا یک ایده کسب و کار اینترنتی دارد، یکی از مسائلی که ممکن است خیلی ذهنتان را درگیر کند این است که چگونه یک نام دامنه مناسب انتخاب کنیم.

 دامنه به زبان ساده نشانی وب سایت شما است، که دارای دو بخش است :

  1. اسمی که برای وب‌سایت خود در نظر گرفتید مثل shetabanhost
  2. پسوند وبسایت مثل com.

که در نهایت آدرس وب سایت شما shetabanhost.com می‌شود. اما آیا می‌دانید چگونه یک نام دامنه مناسب انتخاب کنیم.
زمانی که شما می‌خواهید شروع به ساخت یک وبسایت کنید، مسائل زیادی ممکن است ذهن شما را درگیر کند، یکی از آن مسائل انتخاب دامنه مناسب برای وب سایت است.

چگونه نام دامنه مناسب انتخاب کنیم:

شما اگر دامنه‌ی مناسبی را برای وب سایت خود در نظر بگیرید حتی آن دامنه می‌تواند باعث رشد شما در گوگل، برندسازی، جذب کاربر و غیره شود.
در این مطلب ۸ نکته به شما خواهیم گفت که با رعایت کردن این نکات می‌توانید متوجه شوید که چگونه یک نام دامنه مناسب انتخاب کنید.

نکته ۱: تایپ کردن نام دامنه وب سایت آسان باشد:

استفاده از اسم راحت برای دامنه باعث می‌شود که کاربر اسم دامنه وب سایت شما را به خاطر داشته‌ باشد و بتواند به راحتی اسم دامنه وب سایت شما را تایپ کند.
ممکن است برای شما هم اتفاق‌ افتاده باشد که تایپ آدرس یک وب سایت آنقدر مشکل بود که اگر می‌خواستید به وب سایت مراجعه کنید لینک وب سایت را از جایی کپی می‌کردید و به وب سایت دسترسی پیدا می‌کردید.

دقت کنید که نام دامنه شما کوتاه باشد، در واقع انتخاب اینگونه نام دامنه در انتخاب دامنه مناسب به شما کمک می‌کند.

کوتاه بودن نام دامنه باعث می‌شود تایپ کردن دامنه بسیار راحت‌تر شود.

نکته ۲: از کلمات‌کلیدی و مهم استفاده کنید:

استفاده از کلمات‌ کلیدی می‌تواند در انتخاب دامنه مناسب به شما کمک کند.
شما می‌توانید با استفاده از کلمات کلیدی در دامنه خود، کسب و کار خود را تعریف کنید. در واقع این گزینه یکی از موارد مهم در پاسخ به سوال چگونه یک نام دامنه مناسب انتخاب کنیم است.

فرض کنید موضوع وب‌سایت شما اخبار ورزشی است، شما می‌توانید از کلمات کلیدی استفاده کنید و موضوع وب سایت خود را در اسم دامنه خود بیان کنید، برای مثال sportnews.com
استفاده از کلمات کلیدی حتی به شما در بالارفتن رتبه گوگل کمک بسزایی می‌کند.

امروزه با توجه به اینکه در تمامی حوزه‌ها وب‌سایتی ساخته شده است استفاده از کلمات کلیدی مانند sport news بسیار دشوار شده است، پس شما باید خلاق باشید و بدانید که چطور کلمات کلیدی را کنار هم بگذراید که قبلا از آن استفاده نشده باشد.

نکته ۳: از هدف خود در نام دامنه استفاده کنید:

اگر کسب و کار شما برای یک محل خاصی در نظر گرفته شده است، استفاده از نام آن محل در انتخاب دامنه مناسب می‌تواند کمک بسزایی در شناختن شما توسط افراد آن منطقه انجام دهد.

فرض کنید که شما شرکت فرهنگی هنری در تهران تاسیس کرده‌اید، شما به این دلیل که شرکت شما به مردم تهران خدمت‌رسانی می‌کند، می‌توانید از نام تهران در اسم دامنه خود استفاده کنید که مردم تهران مطلع شوند که وب سایت شما به آن ها خدمت‌رسانی می‌کند، برای مثال tehranplan

نکته ۴: از اعداد و خطوط در نام دامنه خود استفاده نکنید:

از موارد دیگری که باید در پاسخ به سوال چگونه یک نام دامنه مناسب انتخاب کنیم این است که سعی کنید که در انتخاب نام دامنه از اعداد و خط فاصله یا همان – استفاده نکنید.
ممکن است که همین استفاده از اعداد و خطوط کاربر را به اشتباه بیندازد، یک مثال ساده :

برای مثال شما دارای یک وب سایت هستید و به افرادی وب سایت خود را معرفی می‌کنید و نام وب سایت شما yourname532.com است، بعدها که آن افراد می‌خواهند وارد وب سایت شما شوند، ممکن است عدد ۵۳۲ را فراموش کرده باشند و برای مثال عدد۲۳۵  را وارد کنند و همین باعث شد که یک فرد نتواند به وب سایت شما دسترسی پیدا کند، حتی ممکن است فرد دیگری از نام دامنه yourname235.com استفاده کرده باشد و زمانی که کاربر به اشتباه از ۲۳۵ استفاده میکند وارد یک وب سایت دیگر شود.

 

چگونه یک نام به عنوان دامنه انتخاب کنیم

نکته ۵: اسم منحصر به فردی را انتخاب کنید:

شما با استفاده از انتخاب یک اسم منحصر به فرد می‌ توانید خود را برای همیشه در ذهن کاربر جا دهید، اما این دلیل نمی‌شود که شما نتوانید از اسم‌هایی که اکثرا استفاده می‌کنند و تقریبا حالت عمومی دارند استفاده نکنید اما شما با استفاده از یک اسم خاص می‌توانید به برند شدن نزدیک شوید.

برای مثال: یک وب سایت فروشگاهی را در نظر بگیرید که از نام دامنه bestshop.com استفاده می‌کند و یک وب سایت فروشگاهی دیگر از amazon.com استفاده می‌کند اگر خوب دقت کرده باشید وب سایتی که از amazon استفاده کرده خیلی بیشتر از bestshop توی ذهن کاربر قرار می‌گیرد و تقریبا کاربر دید یک برند را به این وب سایت پیدا می‌کند.

نکته ۶: راجب نام‌ دامنه تحقیق کنید:

اگر اسم دامنه‌ایی را انتخاب کردید قبل از آنکه آن را ثبت کنید، راجب اسمی انتخاب کردید شروع به تحقیق کنید.
ببینید که آیا کسب و کار قبلا با این اسم ساخته نشده است. آیا این اسم به عنوان علامت ‌تجاری ثبت نشده است و یا اینکه آیا با اسم کسب و کار دیگری شباهت زیادی ندارد؟؟!
یک اسم مشابه یا تطبیقی باعث سردرگمی می‌شود حتی ممکن است مشکلات قانونی به وجود بیاورد که کسب و کار شما به خطر نزدیک شود.
ممکن است که شما به علت استفاده از یک علامت تجاری حتی مجبور به پرداخت جریمه بشوید پس خوب درباره اسمی که انتخاب کرده‌اید، تحقیق کنید.

نکته ۷: از پسوند مناسب استفاده کنید:

از موارد دیگری که باید در پاسخ به این سوال در نظر بگیریم، پسوند دامنه است.
در خصوص انتخاب پسوند آدرس وب سایت خود دقت کنید، به این دلیل که ممکن است این نام دامنه‌ایی که انتخاب کردید زیاد به حوزه تخصصی وب سایت شما مربوط نباشد.

اگر برای مثال ما یک وب سایت شخصی داشته باشیم می‌توانیم از پسوند me. استفاده کنیم، چون که این پسوند برای اینطور وب سایت‌هایی در نظر گرفته ‌‌شده است.

پسوند‌های مختلف دامنه‌ها به چه دلیلی به ایجاد شده اند؟

  • پسوند com. : این پسوند مخفف commercial است و از رایج‌ترین نوع پسوندهاست، اکثرا بعد از طراحی وبسایت خود از این پسوند برای آدرس وبسایت خود استفاده می‌کنند، دامنه com. برای تمامی اشخاص‌ حقیقی و حقوقی قابل ثبت کردن است.
  • پسوند co. : این پسوند بیش‌تر برای شرکت‌ها و سایت‌های تجاری در نظر گرفته می‌شود.
  • پسوند info. : این پسوند مخفف information به معنی اطلاعات است، از پسوند info بیش‌تر برای سایت‌های اطلاع‌رسانی عمومی استفاده می‌شود.
  • پسوند net. : این پسوند مخفف network به معنی شبکه است، از پسوند net. بیش‌تر برای سایت‌هایی که در حوزه شبکه فعالیت دارند و یا خود یک شبکه اجتماعی هستند، استفاده می‌شود، اما هر کسی می‌تواند از دامنه net. استفاده کند.
  • پسوند org. : این پسوند مخفف organization است، بیش‌تر سازمان‌ها و ارگان‌های غیر‌دولتی از این پسوند استفاده می‌کنند، اما هر کسی می‌تواند از این دامنه استفاده کند.
  • پسوند biz. : این پسوند مخفف business است، این پسوند استفاده تجاری دارد و بیش‌تر سایت‌هایی که در حوزه تجارت فعالیت می‌کنند از نوع پسوند استفاده می‌کنند، مانند سایت‌های تجارت ‌الکترونیک.
  • پسوند ir. : این پسوند مخفف iran است، ir. و تمام زیر مجموعه‌هایش متعلق به کشور ایران است.

پسوندهای بسیار زیادی وجود دارند اما اینجا چند تا از بهترین و معروف‌ترین پسوندهای موجود را نام برده ایم.
به انتخاب پسوند دقت کنید و ببینید کدام یک از پسوند های موجود به کار شما بیش‌تر مربوط است.

نکته ۸: سریع اقدام به ثبت کنید:

اگر ایده‌ی انتخاب دامنه مناسب و خاصی به ذهنتان رسید، سریع اقدام به ثبت کردن آن دامنه کنید.
هر روز هزاران نفر در سرتاسر دنیا اقدام به ثبت دامنه می‌کنند، اگر فرد دیگری هم مثل شما همان اسم در ذهنش آمده باشد و او زودتر از شما آن دامنه را ثبت کند، شما را کمی عقب می‌اندازد و دوباره باید شروع به فکر کردن کنید.

برای اینکه بتوانید نام مورد نظر خود را بررسی کنید که قبلا موجود بوده یا خیر، سرویس‌های مختلفی در ایران و خارج از ایران موجود است. می‌توانید نام دامنه مورد نظر را وارد کنید و ببینید چه دامنه‌هایی از آن ثبت شده. به عنوان نمونه وب سایت Name.com گزینه خوبی برای بررسی دامنه‌هاست.

امیدواریم که از این مطلب بهره لازم را برده و برای شما مفید بوده باشد. نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ما را در شتابان هاست دنبال کنید.

برچسب ها: آموزش دامنه