دامنه یا Domain چیست

دامنه یا Domain چیست

مرتضی حبیبی

شاید بیشتر شما در اینترنت با عبارت دامنه یا Doamin مواجه شدید ولی معنا و مفهوم آن را نمی دانید. ما در این مطلب قصد داریم به شما همراهان عزیز شتابان هاست دامنه را معرفی کنیم. ما را همراهی کنید.

دامنه یا Domain چیست:

شما برای اینکه بتوانید یک سایت ایجاد کنید به Domain نیاز دارید. حال سوال مهم اینکه دامنه چیست؟ دامنه یک نوع آدرس اختصاصی سایت شما است که با استفاده از آن کاربران می توانند به سایت شما مراجعه کنند. Domain همانند کد ملی شما است یعنی یک بار می توان آن را ثبت کرد و کس دیگری نمی تواند از آدرس سایت شما استفاده کند. به عنوان مثال ShetabanHost.com یک بار ثبت شده و کس دیگری نمی تواند آدرس Domain با همین نام ثبت کند. البته این را هم بگوییم که اگر shetabanHost.net یا هر پسوند دیگری خالی باشد می توان آن را ذخیره کرد.

شما با وارد کردن آدرس Domain می توانید وارد سایت مورد نظر خود شوید. مثلا: Digikala.com یا google.com و… با وارد کردن این آدرس ها می توانید وارد سایت شوید.

دامنه چند نوع است :

  1. نام دامنه: این اسم سایت شما می باشد مثلا : Shetabanhost و بهتر است که متناسب با کار سایت خودتان انتخاب کنید.
  2. پسوند: پسوند های بسیاری وجود دارد که در اینترنت از آن ها استفاده می شود. مثلا : com. یا ir. یا net. و … به این ها پسوند گقته می شود که هر کدام مخفف کلماتی هستند مثلا: ir مخفف کلمه iran است .

URL چه تفاوتی با Domain دارد:

دامنه یا Domain در واقع آدرس صفحه اصلی وب سایت شما است علامت اضافی در انتهای پسوند آن قرار نمی گیرد ولی URL به تمام صفحات سایت گفته می شود. به عنوان مثال:

https://shetabanhost.com یک Domain است ولی https://shetabanhost.com/hosting/cpanel یکی از URL سایت شتابان هاست است. بهتر است این را هم بدانید که هر صفحه دارای یک URL خاص و مخصوص است.

امیدواریم توانسته باشیم دامنه را به خوبی به شما معرفی کنیم.

ما را در شتابان هاست دنبال کنید.

  • […] که قبلاً ثبت شده اند و اکنون با قیمت بالایی نسبت به دامنه معمولی فروخته می شوند. برخی از افراد حتی نام دامنه را به طور […]

  • ارسال دیدگاه جدید