نحوه افزودن و حذف کاربران در CentOS 8

نحوه افزودن و حذف کاربران در CentOS 8

سعیده مهاجری

یکی از اولین کارها هنگام تهیه سرور لینوکس جدید ، اضافه کردن و حذف کاربران است. هر کاربر می تواند سطح مجوزهای مختلف و تنظیمات خاص برای برنامه های مختلف، خط فرمان و رابط کاربری گرافیکی داشته باشد. با ما همراه باشید تا شما عزیزان را با نحوه افزودن و حذف کاربران در سیستم های CentOS 8 آشنا کنیم.

پبش نیاز ها :

برای اینکه بتوانید کاربران را ایجاد و حذف کنید ، باید به عنوان root یا user با امتیازات sudo وارد شوید.

نحوه افزودن کاربر در CentOS 8 :

در CentOS می توانید با استفاده از دستور useradd یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید و به دنبال آن نام کاربری که می خواهید ایجاد کنید. به عنوان مثال ، برای ایجاد یک حساب کاربری جدید با نام “linuxize” دستور زیر را اجرا کنید:

sudo adduser linuxize

این دستور هیچ خروجی ایجاد نمی کند. کاربر و دایرکتوری خانه کاربر ( / home / linuxize ) را ایجاد کرده و فایل ها را از دایرکتوری / etc / skel  فهرست خانه کاربر کپی می کند. در فهرست خانه ، کاربر می تواند فایل ها و دایرکتوری ها را بنویسد ، ویرایش و حذف کند. در مرحله بعدی ، باید برای کاربر جدید یک رمز عبور تعیین کنید تا کاربر بتواند وارد سیستم شود. برای این کار ، دستور passwd را به دنبال نام کاربری فراخوانی کنید:

sudo passwd linuxize

از شما خواسته می شود گذرواژه را وارد و تأیید کنید:

Changing password for user linuxize.
New password: 
Retype new password: 
passwd: all authentication tokens updated successfully.

اطمینان حاصل کنید که از یک رمز عبور قوی استفاده می کنید که شامل حروف بزرگ و کوچک ، اعداد و حروف خاص است.

اعطای امتیازات Sudo :

به طور پیش فرض در CentOS ، به اعضای گروه دسترسی sudo اعطا می شود. اگر می خواهید کاربر تازه ایجاد شده دارای دسترسی administrative باشد ، کاربر را به گروه اضافه کنید:

sudo usermod -aG wheel linuxize

می توانید با تغییر فایل sudoers ، دسترسی کاربر sudo را کانفیگ کنید.

نحوه حذف کاربر در CentOS :

برای حذف حساب کاربری دیگر نیازی نیست ، دستور userdel و به دنبال آن نام کاربر را فراخوانی کنید. به عنوان مثال ، برای حذف حساب کاربری با نام “linuxize” دستور زیر را اجرا کنید:

sudo userdel linuxize

این دستور هیچ خروجی ایجاد نمی کند. دستور فوق بدون حذف فایل های کاربر، کاربر را حذف می کند. کاربر همچنین از هر گروهی که به آن تعلق دارد حذف می شود. برای حذف یک کاربر و حذف دایرکتوری اصلی آن و spool mail ، گزینه -r را به userdel اضافه کنید:

sudo userdel -r linuxize

جمع بندی :

ما به شما نحوه افزودن و حذف کاربران در CentOS 8 را نشان دادیم. برای هر توزیع دیگر لینوکس ، همین دستورات اعمال می شوند. CentOS ، و همچنین سایر توزیع های لینوکس ، یک سیستم عامل چند کاربره است. دانستن نحوه افزودن و حذف کاربران یکی از مهارتهای اساسی است که هر کاربر لینوکس باید بداند.
امیدواریم مطالب مورد پسند بوده و از آن بهره لازم را برده باشید. خوشحال میشویم نظرات و سوالات خود را در قسمت دیدگاه به اشتراک بگذارید و ما را در شتابان هاست همراهی کنید.😊

برچسب ها: دستورات لینوکس