هارد NVME + مزایای این هارد چیست

هارد NVME + مزایای این هارد چیست

مرتضی حبیبی

با سلام امروز قصد داریم به شما هارد NVME را معرفی کنیم ما را همراهی کنید.

هارد NVME چیست:

NVME مخفف NVM EXPRESS استاندارد جدید برای دسترسی به حافظه های SSD فوق سریع که استفاده از آن به معنی کاهش تاخیر، افزایش تعداد اعمال ورودی و خروجی در ثانیه و نیز کاهش مصرف انرژی است. NVMe مشخصه های Boss ارتباطی جدیدی برای دسترسی سریع تر به Driver های SSD متصل شده از طریق PCI Express است. NON-VOLATILE MEMORY یا حافظه ی غیر فرار به حافظه ای گفته می شود که داده های موجود با قطعی جریان الکتریکی ،از بین نمی روند و در واقع فرار نیستند. NVMe نوعی دیگر از NVM است که تاخیر پایین تر و ارتباط موازی تر دارد. بنابراین NVM EXPRESS سرعت عمل SSD ها را افزایش می دهد. دقت کنید که NVM EXPRESS استاندارد هایی برای تسریع عملکرد Driver های مبتنی بر کانکتور M.2 SATA Express و همین طور SSD هایی به شکل کارت های PCI Express است و پورتی جدید محسوب نمی شود.

 

هارد NVME

مزایای هارد NVME چیست؟

  1. NVME فوق سریع است که استفاده از آن به معنی کاهش تاخیر، افزایش تعداد اعمال ورودی و خروجی در ثانیه و نیز کاهش مصرف انرژی است.
  2. NVME قابلیت موازی سازی را چند برابر میکند.
  3. یک  HDD در حداکثر سرعت های خود به نرخ ۵۰-۱۸۰ مگابایت در ثانیه می رسد .

در نتیجه طراحی پروتکل های جدید در آن زمان بی فایده بود . جهان سخت افزار به سخت افزار های جدید  نیاز داشت که SSD ها پا به میدان گذاشتند.

SSD ها نیازمند سازگاری با سیستم های قدیمی تر بودند در نتیجه نسل اول آن ها که در مدل های ۵/۲ اینچی معرفی شده بود ، همگی به InterFace SATA مجهز شدند.

 

هارد NVME

 

پروتکل NVME دارای برخی ملزومات می باشد که مهمترین رکن آن ،استفاده از مسیر PCI-E  است. اما عمده ترین hsip مورد استفاده برای NVME مسیر PCI-E 3.0 X4.0 است. این مسیر با حداکثر ۳٫۹۳۸ گیگابابت در ثانیه بهترین راه ارتباطی می باشد. البته تنها ذخیره سازها (هارد, فلش و…) نیستند که از این مسیر استفاده می کنند حتی می توان برای اتصال کارت WI_FI نیز از آن ها استفاده کرد.

در حال حاضر میتوان به جرات گفت که اکثر اسلات ها M.2 که بر اساس پروتکل NVME  هستند از مسیر PCI-E 3.0 X4  استفاده میکنند اما NVME یک مزیت بزرگ به همراه دارد. مسیر های PCI به طور مستقیم به پردازشگر ها متصل هستند، در نتیجه چرخش پروسه بازخوانی ، صف بندی و اختصاصی وقفه و… در آنها به حداقل رسیده و چند مرحله از این پروسه به خودی خود حذف گشته است. سالید های NVME از مسیر هایی بهره می برند که به طور مستقیم آن ها را به پردازنده و سپس خروجی متصل میکند.

امیدواریم که از این مطلب بهره لازم را برده و برای شما مفید بوده باشد. نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ما را در شتابان هاست دنبال کنید.

برچسب ها: NVME NVME چیست what is nvme سریع ترین هارد کدام هارد سریع است هارد NVME هارد NVME چیست

ارسال دیدگاه جدید