مزایای میزبانی سرور مجازی (VPS)

مزایای میزبانی سرور مجازی (VPS)

علی مرادی

وقتی در بازار میزبانی هستید ، می خواهید موارد زیادی را در نظر بگیرید. شما باید نوع میزبانی مناسب را انتخاب کنید ، طرحی که با نیاز وب سایت شما مطابقت داشته باشد و تعداد بیشماری از ویژگی های مختلف را از آن خود کنید. اما انتخاب نوع مناسب هاستینگ برای وب سایت شما احتمالاً مهمترین تصمیم است. یک نوع میزبانی که احتمالاً با آن روبرو شده اید ، میزبانی VPS است. این فرم منحصر به فرد میزبانی می تواند مزایای ملموس زیادی برای انواع خاصی از وب سایت ها ایجاد کند. هنگامی که از هاست اشتراکی خارج شده اید و به دنبال یک راه حل میزبانی انعطاف پذیر و قوی هستید ، ممکن است VPS مناسب برای نیازهای شما باشد.

در ادامه می خواهیم ببینیم که میزبانی سرور مجازی چیست ، تفاوت آن با سایر هاستینگ ها چیست و در آخر ما به مزایای آن سری می زنیم ، بنابراین می توانید تصمیم بگیرید که آیا این شکل میزبانی مناسب برای نیازهای شما است یا خیر.

برای آشنایی بیشتر میتوانید مقاله ما با موضوع وی پی اس چیست را بخوانید.

در ادامه با ما در شتابان هاست همراه باشید.

میزبانی سرور مجازی یا VPS چیست؟

VPS مخفف Virtual Private Server است. این ممکن است برای شما خیلی معنی نداشته باشد ، اما کمی منطقی خواهد بود.

ویژگی اصلی میزبانی سرور مجازی یا  VPS ، جنبه مجازی است. این فناوری به فناوری مجازی متکی است که سرور مجازی را در بالای سرور فیزیکی موجود ایجاد می کند. بنابراین ، شما یک سرور فیزیکی واحد دارید و این به چندین سرور مجازی تقسیم می شود.

این سرورهای مجازی کاملاً جدا از یکدیگر کار می کنند. همه آنها منابع سرور اختصاصی خود را دارند. بنابراین ، شما لازم نیست RAM ، CPU یا هارد خود را با سایر وب سایت ها به اشتراک بگذارید ، حتی اگر هنوز هم در همان سرور فیزیکی هستید.

این مورد را با هاست اشتراکی ، جایی که می توانید سرور فیزیکی با هزاران وب سایت دیگر به اشتراک بگذارید ، مقایسه کنید. بعلاوه ، این احتمال وجود دارد که هنگام استفاده از یک سرور مشترک ، وب سایت های دیگر بتوانند روی سایت شما تأثیر منفی بگذارند.

در اصل ، یک VPS شبیه به یک سرور اختصاصی عمل می کند. اما ، بسیار ارزان تر است ، و این باعث می شود آن را برای انواع مختلفی از صاحبان وب سایت قابل دسترسی تر کند.

شما می توانید میزبانی VPS را همانند زندگی در یک مجتمع آپارتمانی مرتفع تشبیه کنید.

ساختار کلی ساختمان بین هر آپارتمان در ساختمان مشترک است. اما ، هر آپارتمان کاملاً از یکدیگر جدا شده است. شما می توانید فضای خود را به هر حال که مناسب می بینید ، سفارشی کنید ، و با سایر آپارتمان ها که فضای شما را تحت تأثیر قرار می دهد ، مشکلی ندارید.

در این سناریو ، سرور فیزیکی که به اشتراک می گذارید ، ساختار فیزیکی ساختمان است در حالی که هر آپارتمان یک سرور VPS اختصاصی است.

میزبانی VPS چگونه کار می کند؟

با میزبانی VPS ، محیط سرور مجازی یک سرور فیزیکی سنتی را تقلید می کند. با استفاده از فناوری مجازی سازی سرور فیزیکی از طریق یک پارتیشن به چندین سرور مجازی تقسیم می شود.

هر یک از این پارتیشن ها به عنوان یک سرور مجازی عمل می کنند که به هر کاربر امکان می دهد سیستم عامل ، نرم افزار و موارد دیگر خود را نصب کند. دقیقاً همانطور که می خواهید یک سرور اختصاصی سنتی داشته باشید. این نوع از پارتیشن مشابه زمانی است که شما رایانه شخصی خود را برای اجرای چندین سیستم عامل مانند Windows و Mac برای پارتیشن تقسیم می کنید. هر سیستم عامل در یک ظرف جدا شده و کاملاً جدا از سیستم عامل دیگر عمل می کند.

حتی اگر یک سرور VPS مجازی است ، با همان روشی که یک سرور فیزیکی دارد ، کار می کند. بنابراین ، لازم نیست که درباره سایر سایتهایی که وب سایت شما را تحت تأثیر قرار داده اند نگران باشید.

میزبانی وب سایت خود در VPS به شما امکان دسترسی به سطح تضمین شده از منابع سرور را می دهد که هرگز مجبور نیستید بین سایر کاربران تقسیم کنید.

VPS در مقابل هاست اشتراکی و اختصاصی:

قبل از اینکه مزایای میزبانی VPS را پوشش دهیم ، بیایید ببینیم که چگونه آن را با دیگر اشکال میزبانی مقایسه می کند:

هاست اشتراکی:

با هاست اشتراکی ، هزینه سرور را با صدها کاربر دیگر تقسیم می کنید. استفاده از این فرم میزبانی بسیار آسان است و از نظر مبتدیان بسیار مناسب است ، اما اشکالاتی نیز وجود دارد.

به عنوان مثال ، این احتمال وجود دارد که سایت دیگری در همان سرور بتواند بیش از سهم خود از منابع سرور ، از مشکالت سایت شما استفاده کند. میزبانی مشترک نیز می تواند از سایتی و حجم مشخصی از ترافیک سایت شما پشتیبانی کند.

هاست اختصاصی:

با داشتن هاست اختصاصی ، شما به یک سرور فیزیکی کامل دسترسی دارید. می توانید یک وب سایت واحد در این سرور میزبان باشید ، یا از آن برای چندین ویژگی که مدیریت می کنید استفاده کنید. میزبانی اختصاصی سطح باورنکردنی قدرت ، کارایی ، ذخیره سازی و امنیت را در اختیار شما قرار می دهد.

با این حال ، میزبانی اختصاصی همچنین گرانترین شکل میزبانی است ، زیرا هزینه های سرور را تقسیم نمی کنید. همچنین به سطح فنی بالاتری نیز نیاز دارد ، زیرا شما مسئولیت مدیریت سرور خود را نیز بر عهده خواهید داشت.

۷ تا از مزایای میزبانی سرور مجازی یا VPS:

ما قبلاً به برخی از مزایای میزبانی VPS اشاره کردیم.

در اینجا مهمترین مزایایی که میزبان VPS ارائه می دهد وجود دارد:

۱) عملکرد بهبود یافته:

با بزرگ شدن سایت شما و سطح ترافیک شما همچنان در حال صعود است ، شما به یک میزبان نیاز دارید که از وب سایت شما پشتیبانی کند. شما می خواهید سرعت دانلود سریع را داشته باشید ، مهم نیست که چه میزان ترافیک سایت شما دریافت می کند.

اگر سطح ترافیک سایت شما رو به افزایش است ، اول از همه ، تبریک می گویم! ثانیا ، زمان آن رسیده است که یک برنامه میزبانی را انتخاب کنید که مناسب وب سایت شما در مرحله فعلی و آینده باشد.

یک برنامه VPS دقیقاً همان چیزی است که شما به دنبال آن هستید. با میزبانی VPS ، منابع سرور بیشتری در اختیار خواهید داشت ، بنابراین می توانید ضمن حفظ وب سایت سریع ، از سطح رو به رشد ترافیک نیز پشتیبانی کنید.

۲) ذخیره بزرگتر و پهنای باند:

با میزبانی VPS به سطوح بسیار بالایی از فضای ذخیره و پهنای باند دسترسی خواهید داشت. این به بهبود هر دو عملکرد (ذکر شده در بالا) و قابلیت اطمینان (ذکر شده در ادامه) کمک خواهد کرد.

اگر از یک برنامه هاست اشتراکی استفاده می کنید ، به دلیل فضای سرور موجود ، منفجر می شوید. پهنای باند نیز می تواند حجم زیادی از ترافیک را بدون هیچ مشکلی پشتیبانی کند.

این فضا و پهنای باند اضافه شده می تواند از سایتهایی با صدها پست وبلاگ ، سایتهای چندرسانه ای غنی از رسانه و موارد دیگر پشتیبانی کند.

۳) سطح اطمینان بالاتر:

هنگامی که تازه کار هستید ، هاست اشتراکی می تواند عالی باشد. اما ، به دلیل حجم زیاد وب سایت هایی که روی یک سرور مشترک بسته شده اند ، ممکن است در نهایت با مشکل آپتایم مواجه شوید.

اگرچه هاست های اشتراکی امروزه بسیاری از مسائل گذشته را حذف نکرده اند. اگر به دنبال آپتایم و کارایی بالا هستید ، هنوز بهترین انتخاب نیست.

با یک VPS ، شما تنها وب سایت هستید که از منابع سرور استفاده می کنید. بنابراین ، تنها موارد به موقع مورد نظر شما انتخاب یک ارائه دهنده هاستینگ با کیفیت پایین یا بیش از منابع فعلی برنامه شما خواهد بود.

۴) کنترل و سفارشی سازی سرور بزرگتر:

بیشتر برنامه های میزبانی VPS سطح بالاتری از کنترل و سفارشی سازی سرور را به شما پیشنهاد می دهند. بنابراین ، اگر به یک سیستم عامل منحصر به فرد یا تنظیم سرور نیاز دارید که در یک برنامه هاست اشتراکی پشتیبانی نمی شود ، VPS می تواند مناسب باشد.

شما همچنین دسترسی root به سرور (مشابه میزبانی اختصاصی) دریافت می کنید ، بنابراین در اصل با یک صفحه خالی شروع می کنید و می توانید سرور خود را با مشخصات دقیق وب سایت خود تنظیم کنید.

این یک مورد ضروری برای وب سایت های خاصی است که به یک نرم افزار یا راه اندازی سرور بی نظیر نیاز دارند.

بعضی از انواع وب سایت ها ، مانند سایت های تجارت الکترونیک ، از داشتن میزبانی VPS از همان ابتدا ممکن است بهره مند شوند. بسیاری از سایت های تجارت الکترونیکی از نرم افزار استفاده می کنند یا به پروتکل های امنیتی دقیق تری احتیاج دارند که ممکن است با برنامه های هاست اشتراکی سازگار نباشد.

میزبانی VPS اطمینان حاصل می کند که شما می توانید تنظیمات میزبان خود را به گونه ای کامل تنظیم کنید که با نیازهای منحصر به فرد وب سایت شما مطابقت داشته باشد.

۵) امکان تنظیم مقیاس سرور شما:

میزبانی VPS نیز بسیار مقیاس پذیر است. بنابراین ، اگر میزان ترافیک سایت شما به سمت بالا گرایش داشته باشد ، می توانید به هاست VPS اعتماد کنید تا بتوانید با خود رشد پیدا کنید.

این را با سایر اشکال هاستینگ ، مانند هاست اشتراکی ، مقایسه کنید ، جایی که پس از رسیدن به محدوده برنامه خود ، مجبورید به طور کامل به نوع دیگری از هاست ارتقا دهید.

با میزبانی VPS کافی است کلیک یک دکمه را برای اضافه کردن منابع بیشتر به سرور خود داشته باشید. بعلاوه ، مقیاس بندی منابع سرور شما آسانتر و پایین تر ساده تر است. بنابراین ، می توانید هنگام ارتقاء ، یا در طول فصل تعطیلات شلوغ ، مرتب سازی کنید و وقتی سطح ترافیک به حالت عادی برگردد ، پایین بیاید.

اگر سطح ترافیک متغیر دارید ، از سایتی که ترافیک آن همچنان رو به رشد است ، ممکن است میزبانی VPS بهترین برای شما باشد.

۶) ارزان تر در مقایسه با میزبانی اختصاصی:

میزبانی اختصاصی به طور معمول از گرانترین هاست ها در سراسر دنیا است ، که باعث می شود آن را برای بسیاری از صاحبان وب سایت غیر قابل دسترسی باشد. اما ، میزبانی VPS بدون سرمایه گذاری قابل توجه مالی می تواند همان ویژگی را در اختیار شما قرار دهد.

ممکن است شما به اندازه یک سرور بزرگ نباشید ، اما برای بیشتر صاحبان وب سایت ، این بیش از حد کافی خواهد بود.

با میزبانی اختصاصی ، مهم نیست که چه درصد از منابع سرور را که اکنون استفاده می کنید ، برای کل سرور پرداخت کنید. اما ، با میزبانی VPS ، شما کنترل بیشتری روی منابع سرور دارید ، بنابراین فقط هزینه پرداخت منابعی را که در حال حاضر از آنها استفاده می کنید ، پرداخت خواهید کرد.

این امر باعث می شود مقرون به صرفه تر از میزبانی اختصاصی ، حتی فراتر از قیمت اولیه ماهانه ، مقرون به صرفه تر باشد.

۷) سطح امنیتی بالاتر:

از آنجایی که شما تنها وب سایتی هستید که از یک سرور فیزیکی استفاده می کنید ، می توانید سطح امنیتی بالاتری را تجربه کنید. و این فقط آغاز است. همچنین می توانید نرم افزارهای امنیتی سفارشی ، فایروال ها و سایر ویژگیهای امنیتی مورد نظر خود را برای تبدیل وب سایت خود به یک قلعه نصب کنید.

میزبانی VPS به دلیل سطح امنیتی بالاتری شناخته شده است. به طور معمول ، این میزبان با میزبانی اختصاصی است ، که می تواند برخی از امن ترین هاستینگ در اطراف را به شما ارائه دهد.

البته ، بسیاری از امنیت وب سایت شما مربوط به میزان امنیت وب سایت واقعی شما نیز است. بنابراین ، حتی با یک هاست فوق العاده امن ، باید بهترین شیوه های امنیتی وب سایت را پیاده کنید.

آیا میزبانی VPS برای من مناسب است؟

بیشتر کاربرانی که برنامه های هاست اشتراکی خود را پشت سر می گذارند ، به میزبانی VPS ارتقا می یابند. این شکل میزبانی به شما امکان کنترل بیشتر بر روی محیط میزبانی خود را به همراه ذخیره سازی اضافه شده و پهنای باند اضافه می کند. با این کار شما می توانید به راحتی از سایت های بزرگتر که ترافیک زیادی دریافت می کنند پشتیبانی کنید.

با این حال ، ممکن است برخی از دارندگان سایت از ابتدا به میزبانی VPS احتیاج داشته باشند. به عنوان مثال ، اگر وب سایت تجارت الکترونیک یا سایتی را می خواهید که امنیت بالاتری داشته باشد ، در حال راه اندازی هستید ، بنابراین شروع به میزبانی VPS از همان ابتدا منطقی است.

اما ، بیشتر صاحبان وب سایت به میزبانی VPS تبدیل می شوند. هنگامی که به هاست اشتراکی دسترسی پیدا کردید و متوجه افت عملکرد شدید ، زمان آن است که به روزرسانی کنید. اگر بودجه و نیاز به سرور اختصاصی نداشته باشید ، VPS احتمالاً بهترین گزینه شما خواهد بود.

در اینجا به مزایایی که سایت شما هنگام به روزرسانی در هاست VPS دریافت خواهد کرد ، اشاره شده است:

  • سروری سریعتر و مطمئن تر برای سرعت بالا و دانلود سریع.
  • دسترسی به یک مقدار تضمین شده از منابع سرور.
  • امکان مقیاس کردن منابع سرور شما با رشد سایت شما.
  • جداسازی وب سایت های دیگر ، بنابراین وب سایت دیگری هرگز تأثیر منفی بر روی شما نخواهد گذاشت.
  • سطح امنیتی و سفارشی سازی پیشرفته و بهبود یافته است.

امیدوارم که شما درک کاملی از میزبانی VPS و مزایای استفاده از وب سایت خود داشته باشید ، بنابراین شما به خوبی مطلع هستید که تصمیم بگیرید این سبک میزبانی مناسب برای شما باشد یا نه.

همچینی می توانید لیست سرویس های سرور مجازی NVMe شتابان هاست را در اینجا ببینید.

برچسب ها: vps هاست