پروتکل Telnet چیست

پروتکل Telnet چیست

علی مرادی

Telnet یک پروتکل کامپیوتری است که سازگاری ارتباطی تعاملی دو طرفه را برای کامپیوتر های اینترنتی و شبکه های لوکال فراهم می کند. Telnet دارای رابط خط فرمان است و به دلیل داشتن پروتکل اصلی از زمانی که اینترنت برای اولین بار در سال ۱۹۶۹ راه اندازی شد مشهور است.با گذشت زمان ، استفاده از Telnet به دلیل نگرانی های جدی امنیتی هنگام استفاده از یک شبکه باز به نفع SSH یا (Secure Shell یا Secure Socket Shell) کاهش یافت. Telnet فاقد خط مشی های احراز هویت و رمزگذاری اطلاعات است.

پروتکل Telnet چیست:

پروتکل Telnet به پروتکل ترمینال مجازی شبکه اشاره دارد. بسته به این که به کدام منبع اعتقاد داشته باشید ، بستگی به شبکه teletype ، شبکه ترمینال یا شبکه ارتباطی دارد و به عنوان یک کنترل از راه دور برای مدیریت کامپیوتر های اصلی از پایانه های دور ساخته شده است. در دوره کامپیوتر های اصلی بزرگ ، Telnet به دانشجویان و اساتید تحقیقاتی این امکان را می داد تا از هر ترمینال موجود در ساختمان به یکامپیوتر اصلی دانشگاه دسترسی داشته باشند. این ورود از راه دور ساعت پیاده روی محققان را در هر ترم کم تر کرد.

در حالی که پروتکل Telnet در مقایسه با فناوری شبکه مدرن متاثر است ، در سال ۱۹۶۹ انقلابی بود ، و Telnet به هموار سازی راه برای شبکه جهانی وب در سال ۱۹۸۹ کمک کرد.

 

Telnet چیست

Telnet راه SSH را ارائه می دهد:

با گذشت زمان ، Telnet ناامن وارد پروتکل جدید شبکه SSH شد که مدیران شبکه های مدرن از آن برای مدیریت کامپیوتر های لینوکس و یونیکس استفاده می کنند. SSH تأیید هویت را قوی می کند و ارتباطات داده رمزگذاری شده بین کامپیوتر ها را از طریق شبکه ناامن فراهم می کند.

اینجا هیچ گرافیکی وجود ندارد!

برخلاف صفحه های Firefox یا Google Chrome ، صفحه های Telnet برای مشاهده قابل توجه نیستند. Telnet در مورد تایپ کردن روی صفحه کلید است. اینجا هیچ یک از عناصر گرافیکی که امروز از صفحات وب انتظار داریم وجود ندارد. دستورات Telnet می توانند نسبتاً رمزنگار باشند ، با دستورات مثال شامل z و prompt% fg. اکثر کاربران مدرن صفحات نمایش Telnet را باستانی و کند می دانند.

Telnet تقریباً امروزه دیگر هرگز به دلیل عدم امنیت از آن برای اتصال کامپیوترها استفاده نمی شود. با این حال ، هنوز هم کاربردی است. یک سرویس دهنده Telnet در ویندوز (۱۰ ، ۸ ، ۷ و Vista) وجود دارد ، اگرچه ممکن است ابتدا شاید Telnet را فعال کنید.

امیدواریم از این مقاله بهره لازم را برده و برای شما مفید بوده باشد. نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ما را در شتابان هاست دنبال کنید.

برچسب ها: Telnet Telnet چیست What Is Telnet and What Does It Do پروتکل Telnet

ارسال دیدگاه جدید