SSRS چیست و چه کاربردی دارد

SSRS چیست و چه کاربردی دارد

علی مرادی

SSRS یک بستر گزارشگری است که توسط مایکروسافت برای اولین بار در سال ۲۰۰۴ معرفی شده است. این پلتفرم مبتنی بر سرور است که می تواند برای گزارش های تعاملی مانند گزارش های جداول ، نمودارها ، خطوط جرقه ، نمودارها ، نقشه ها و تصاویر مورد استفاده قرار گیرد.

پیش نیاز:

برای کار با SSRS ، موارد زیر مورد نیاز مورد نیاز شما به عنوان بخشی از نرم افزار ذکر شده است:

 • SSDT – ابزارهای داده سرور SQL.
 • موتور پایگاه داده سرور SQL.
 • پایگاه داده AdventureWorks2014.

اجزای اصلی SSRS موارد زیر است:

 • Report Builder – در واقع این مؤلفه به عنوان ابزار کشیدن و رها کردن مورد استفاده قرار می گیرد که می تواند برای انتخاب هرگونه عملکرد یا جداول و کشیدن آن براساس استفاده از آن استفاده شود. روی رایانه مشتری اجرا می شود.
 • طراح گزارش – از این مؤلفه برای تهیه گزارش استفاده می شود. گزارش های پیچیده را می توان با سهولت با استفاده از این مؤلفه توسعه داد. این یک ابزار انتشار است که در SSDT یا (SQL Server Data Tools) یا استودیوی تصویری میزبان است.
 • مدیر گزارش – برای دسترسی به هر گزارش مبتنی بر وب ، می توانیم از Report Manager استفاده کنیم.
 • Report Server – این مؤلفه برای ذخیره ابرداده موتور SQL server استفاده می شود.
 • گزارش بانک اطلاعات سرور – این مؤلفه برای ذخیره تنظیمات امنیتی ، گزارش تعاریف ، ابرداده ، داده تحویل و غیره استفاده می شود.
 • منابع داده – مؤلفه های خدمات گزارش دهنده داده ها را از منابع داده مانند منابع داده چند بعدی ، رابطه ای یا سنتی بازیابی می کنند.

انواع مختلف گزارش های SSRS:

انواع مختلف ایجاد گزارش که از طریق SSRS موجود است:

 • گزارش پارامتری – این گزارش براساس مقادیر ورودی است. گزارش های پارامتریزه اغلب برای ایجاد گزارش هایی مانند گزارش های پیوند ، گزارش های زیر و فیلتر استفاده می شوند.
 • گزارش های پیوند شده – این گزارش دسترسی به گزارش موجود را فراهم می کند و یک مورد سرور گزارش است. برگرفته از گزارش موجود است.
 • گزارش های ذخیره شده – به منظور ایجاد یک نسخه از گزارش های پردازش شده ، می توانید از گزارشات ذخیره شده استفاده کنید. با ایجاد یک نسخه می توانیم با کاهش تعداد درخواست های پردازش عملکرد را بهبود بخشیم.
 • گزارشات Snapshot – این گزارش ها حاوی نتایج پرس و جو اجرا شده و اطلاعات طرح می باشد. گزارش ها در هر جایی ذخیره نمی شوند بلکه در عوض با فرمت مشاهده (مانند HTML) ارائه می شوند و هنگامی که کاربر یا یک برنامه از آن درخواست می کند.
 • گزارش های فرعی – گزارشی در یک گزارش. یک گزارش زیر گزارش دیگری را در قسمت گزارش اصلی به شما ارائه می دهد. برای یک گزارش فرعی ، می توان از تعدادی منبع داده نسبت به گزارش اصلی استفاده کرد.
 • گزارش های Drilldown – گزارش های Drilldown به کاربر امکان کنترل داده و آنها را قادر می سازد داده های مورد نظر خود را ببینند. به این ترتیب ، پیچیدگی گزارش را تحمل می کند.
 • گزارش Drillthrough – گزارش Drillthrough مواردی است که از طریق گزارش اصلی به طریق لینک به آنها دسترسی پیدا می کنید.

مزایای استفاده از SSRS:

 1. تولید گزارش سریعتر و ارزانتر از داده های رابط و همچنین مکعب ها.
 2. با سرور MySQL رایگان می آید.
 3. SSRS مبتنی بر سرور است ، از این رو می تواند گزارش ها را از طریق وب ایجاد و توزیع کند.
 4. کاربران به ویژگی های سطح سازمانی دسترسی دارند. به عنوان مثال ، اتصال به بسیاری از منابع داده ، اتصال به MS SQL ، Excel ، Oracle و غیره.
 5. SSRS دارای یک جامعه پشتیبانی عظیم است.
 6. استقرار گزارش متمرکز با استفاده از SSRS آسان است.
 7. برای شروع SSRS به مهارتهای تخصصی زیادی نیاز نیست.
 8. این امکان تحویل سریعتر گزارش ها به مشاغل را فراهم می کند.
 9. این اجازه می دهد تا تعریف گزارش مبتنی بر XML که در آن شما می توانید گزارشات خود را به طور مستقیم ارائه دهید. به غیر از XML ، گزینه های ارائه دیگری نیز مانند HTML ، CSV و غیره وجود دارد.
 10. همچنین ، امنیت بسیار مؤثر مدیریت می شود و مبتنی بر روشی مبتنی بر نقش است که می تواند برای پوشه ها و گزارش ها پیاده سازی شود.
 11. برنامه و گزارش ها می توانند در همان محیط ایجاد شوند که طراح گزارش با استودیوی بصری.NET یکپارچه شده است.

معایب استفاده از SSRS:

 1. اگر شما گزارش های گسترده ای را اجرا می کنید ، مایکروسافت SSRS مصرف کننده آن است. این ممکن است بسیاری از منابع سرور شما را مصرف کند.
 2. این فقط بر روی ویندوز اجرا می شود که در نتیجه باعث محدودیت هایی در استفاده از آن می شود.
 3. رابط SSRS منسوخ شده است.
 4. به روزرسانی SSRS کار دشواری است.
 5. برای پذیرش توسط کاربر ، پارامترهای مورد نیاز توسط گزارش ها هستند.
 6. Power BI ، یکی دیگر از ابزارهای گزارش دهی مایکروسافت ، SSRS را به دست می گیرد.
 7. برخی از ویژگی ها بر اساس خروجی مورد نظر شما غیرفعال می شوند. به عنوان نمونه ، اگر HTML را وارد کنید ، هیچ صفحه بندی در دسترس نخواهد بود. به طور مشابه ، گزینه های drill down برای XML و CSV ارائه نمی شود.
 8. اجازه اضافه کردن شماره صفحه در بدنه گزارش اجازه نمی دهد.

امیدواریم از این مقاله بهره لازم را برده و برای شما مفید بوده باشد. نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

ما را در شتابان هاست دنبال کنید.

برچسب ها: SSRS SSRS چیست

ارسال دیدگاه جدید