SCM چیست؟

SCM چیست؟

علی مرادی

Supply chain management یا SCM مدیریت گردش کالا و خدمات است و شامل کلیه فرآیندهای تبدیل مواد اولیه به محصولات نهایی می باشد. این امر مستلزم ساده سازی فعالیت های جانبی عملکرد تجاری برای به حداکثر رساندن ارزش مشتری و به دست آوردن مزیت رقابتی در بازار است.

SCM تلاشی از سوی تأمین کنندگان را برای توسعه و اجرای زنجیره های تأمین اقتصادی تا حد امکان و اقتصادی نشان می دهد. زنجیره های تامین همه چیز را از تولید تا توسعه محصول گرفته تا سیستم های اطلاعاتی مورد نیاز جهت هدایت این تعهدات را پوشش می دهد.

در ادامه با ما در شتابان هاست همراه باشید.

Supply chain management یا SCM چگونه کار می کند؟

به طور معمول ، SCM تلاش می کند تولید ، حمل و نقل و توزیع یک محصول را به طور مرکزی کنترل و پیوند دهد. با SCM ، شرکت ها می توانند هزینه های اضافی را کاهش داده و محصولات را سریعتر به مصرف کننده تحویل دهند. این کار با کنترل دقیق تر موجودی های داخلی ، تولید داخلی ، توزیع ، فروش و موجودی فروشندگان شرکت انجام می شود.

SCM مبتنی بر این عقیده است که تقریباً هر محصولی که به بازار عرضه شود ، حاصل تلاش سازمانهای مختلفی است که زنجیره تأمین را تشکیل می دهند. اگرچه زنجیره های تأمین برای قرن ها وجود داشته است ، اما اکثر شرکت ها اخیراً فقط به آنها به عنوان یک ارزش افزوده در عملکرد خود توجه کرده اند.

در SCM ، مدیر زنجیره تأمین تدارکات همه جنبه های زنجیره تأمین را که از پنج بخش تشکیل شده است ، هماهنگ می کند.

جنبه های زنجیره تأمین:

  • برنامه یا استراتژی
  • منبع (مواد اولیه یا خدمات)
  • تولید (متمرکز بر بهره وری و بهره وری)
  • تحویل و تدارکات
  • سیستم برگشت (برای محصولات معیوب یا ناخواسته)

مدیر زنجیره تأمین سعی دارد کمبودها را به حداقل برساند و هزینه ها را کاهش دهد. کار فقط مربوط به تدارکات و خرید موجودی نیست. طبق گفته Salary.com ، مدیران زنجیره تأمین ، “برای بهبود بهره وری ، کیفیت و کارایی عملیات ، توصیه هایی را انجام می دهند.”

پیشرفت در بهره‌وری و کارآیی مستقیم به خط پایین شرکت می رود و تأثیر واقعی و ماندگار دارد. مدیریت خوب زنجیره تأمین ، شرکتها را از عناوین اصلی دور می کند و از فراخوان ها و دادخواستهای گران قیمت دور می کند.

زنجیره تأمین:

زنجیره تأمین ، شبکه متصل به افراد ، سازمانها ، منابع ، فعالیتها و فناوریهایی است که در ساخت و فروش یک محصول یا خدمات دخیل هستند. زنجیره تأمین با تحویل مواد اولیه از یک تامین کننده به تولیدکننده شروع می شود و با تحویل محصول یا خدمات نهایی به مصرف کننده نهایی خاتمه می یابد.

SCM نظارت بر هر نقطه لمسی محصول یا خدمات شرکت ، از ایجاد اولیه تا فروش نهایی. با وجود مکانهای بسیاری در زنجیره تأمین که می تواند از طریق راندمان افزایش یافته یا از طریق افزایش هزینه ها ارزش خود را از دست بدهد ، SCM مناسب می تواند باعث افزایش درآمد ، کاهش هزینه ها و تأثیرگذاری در خط پایین شرکت شود.

  • مدیریت زنجیره تأمین (SCM) مدیریت متمرکز جریان کالا و خدمات است و شامل کلیه فرآیندهای تبدیل مواد اولیه به محصولات نهایی می باشد.
  • با مدیریت زنجیره تأمین ، شرکت ها می توانند هزینه های اضافی را کاهش داده و محصولات را سریعتر به مصرف کننده تحویل دهند.
  • مدیریت خوب زنجیره تأمین ، شرکتها را از عناوین اصلی دور می کند و از فراخوان ها و دادخواستهای گران قیمت دور می کند.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

ما را در شتابان هاست دنبال کنید.

ارسال دیدگاه جدید