Raid در لینوکس چیست؟

Raid در لینوکس چیست؟

علی مرادی

RAID مخفف “Redundant Array of Inexpensive Disks” است و امروزه به عنوان “Array Redundant of Drives Independent” نیز شناخته می شود. این اساساً مجموعه ای از دیسک های موجود در pool برای ایجاد یک logical volume است. این اساساً راهی برای صرفه جویی یا ذخیره سازی همان داده ها در چندین دیسک سخت برای محافظت از داده های ما حتی در صورت خرابی دیسک است.

RAID روشی برای ترکیب پارتیشن های مختلف در دیسک های مختلف در یک دستگاه ذخیره سازی مجازی بزرگ یا وسیله ای است که به عنوان آرایه RAID نیز شناخته می شود.

در ادامه با ما در شتابان هاست همراه باشید.

درک RAID در لینوکس:

RAID شامل گروه یا مجموعه ای از آرایه ها (مجموعه دیسک ها) است. ترکیبی از درایوها گروهی از دیسک ها را تشکیل می دهند تا یک آرایه RAID یا مجموعه ای از RAID تشکیل دهند که می تواند حداقل ۲ دیسک متصل به یک کنترلر RAID باشد و یک حجم منطقی یا بیشتر ایجاد کند ، می تواند ترکیبی از درایوهای بیشتر در یک باشد. با این حال ، فقط یک سطح RAID در یک گروه دیسک قابل استفاده است. RAID معمولاً هنگام استفاده از سیستم از نظر ذخیره و دسترسی به داده ها بهتر مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد سطح RAID بسته به پیکربندی یا تنظیماتی که ما از نظر تحمل خطای داده و در دسترس بودن زیاد ، بسته به تنظیمات یا تنظیماتی که ما آن را سطح RAID می نامیم ممکن است متفاوت باشد.

با RAID در لینوکس چه کاری می توانید انجام دهید؟

با استفاده از RAID در لینوکس ، می توانیم داده های خود را به چند روش ذخیره و مدیریت کنیم. این به ما کمک می کند تا داده های خود را ایمن ، قابل اعتماد ، دسترسی سریع و همچنین به صورت تکراری نگه داریم تا حتی به این ترتیب برخی از دستگاه ها یا یکی از درایوها نیز خراب نشوند ، در نتیجه سیستم نیز بدون هیچ تاثیری در روند کار خود ادامه می دهد.

کار کردن با RAID در لینوکس:

RAID در لینوکس به چندین روش کار می کند (پیکربندی های) به نام های سطحی مانند Concatenated (Linear) ، Disk Striping (RAID Level 0) ، Disk Mirroring (RAID Level 1) ، Disk Parity (RAID Level 4) ، Disk Redundant (RAID Level 5) ) ، و غیره RAID با ذخیره داده ها بر روی دیسک های مختلف کار می کند و اجازه می دهد ورودی / خروجی ، یعنی عملیات I / O با توجه به بهبود عملکرد ، به صورت متوازن اجرا شود. از آنجا که RAID از دیسک های متفاوتی استفاده می کند ، بنابراین میانگین زمان بین خرابی ها (MTBF) را ذخیره می کند و داده ها را بطور موقت ذخیره می کند و در عین حال تحمل خطا را نیز افزایش می دهد.

در سیستم عامل (OS) ، آرایه های RAID به عنوان یک دیسک سخت منطقی واحد ظاهر می شوند. و RAID معمولاً از تکنیک های آینه سازی دیسک یا نوار دیسک استفاده می کند که در آن آینه سازی داده های یکسان را روی بیش از بخش های تک درایو و نوار کپی می کند ، فضای ذخیره سازی هر درایو در چند واحد مختلف از بخش ۵۱۲ بایت تا چند مگابایت و نوار همه دیسک ها قرار می گیرد. معمولاً به صورت مرتب در هم تنیده شده و مورد خطاب قرار می گیرند.

به عنوان مثال:

در یک سیستم کاربر واحد که در آن سوابق بزرگ وجود دارد. اطلاعات پزشکی یا سایر اطلاعات علمی مانند تصاویر ذخیره می شوند. نوارها معمولاً تا حد ممکن کوچکتر تنظیم می شوند (به عنوان مثال ۵۱۲ بایت) به گونه ای که ضبط های تک می توانند همه دیسک ها را بپیچند و با خواندن همه دیسک ها در همان زمان به سریع ترین زمان ممکن دسترسی پیدا کنند. در یک سیستم چندرسانه ای ، می توانیم با ایجاد یک نوار گسترده ای که بتواند داده های اندازه معمولی یا حداکثر را نگه داشته باشد ، به عملکرد بهبود یافته دست یابیم و این اجازه می دهد دیسک I / O با هم تداخل داشته باشد. نکته خوب در RAID در لینوکس این است که می توانیم Disk Mirroring و Disk Striping را با یکدیگر در یک آرایه ترکیب کنیم که در RAID 01 و RAID 10 استفاده می شود.

نکات مثبت:

مزیت های زیادی در اجرای RAID در لینوکس با سطوح مختلف وجود دارد. با این حال ، سطوح مختلف RAID توسط مدیر سیستم بر اساس نیاز برنامه ITBM تصمیم گرفته و اجرا خواهد شد. مزایای اساسی عبارتند از:

 • افزونگی – در صورت عدم موفقیت دیسک ، دیسک های دیگر داده های یکسانی را برای جلوگیری از از دست رفتن داده ها دارند.
 • عملکرد – با نوشتن داده ها در بیش از یک دیسک ، سرعت انتقال داده به طور کلی بهبود می یابد.
 • راحتی – تنظیم RAID ساده تر است و می توان فضای موجود از دیسک فیزیکی مختلف را حتی اگر در یک دستگاه واحد قرار داشتند ، مورد بررسی قرار گرفت.

مهارت های مورد نیاز:

مهارت یا دانشی که کسب می کنیم به اندازه توان خود خوب است. با این حال ، ما در مورد مهارت های اساسی مورد نیاز برای اجرای RAID (به خصوص در لینوکس) بحث خواهیم کرد. از آنجا که RAID یک پیاده سازی مفهوم سطح سرور است از این رو مدیر سیستم یا مجری RAID باید دانش پایه ای از سرور و مفهوم آن را بطور کامل داشته باشد. به طور عمده:

 • مدیریت پارتیشن درایوهای سخت در سطوح مختلف RAID یا مدیریت حجم منطقی (LVM).
 • مفهوم پیکربندی شبکه: ifconfig ، IP ، مسیر و غیره.
 • اشکال زدایی شبکه: netstat ، traceroute و غیره.
 • مدیریت فرآیند: ps ، top ، lsof و غیره.
 • خدمات: Apache / MySQL / DNS / DHCP / LDAP / IMAP / SMTP / FTP و غیره.
 • ورود به سیستم اساسی: syslogd ، logrotate و غیره.
 • تکنیک های تجسم: OpenVZ ، KVM و غیره.
 • دانش سخت افزار و غیره.

چرا باید از RAID در لینوکس استفاده کنیم؟

ممکن است چندین دلیل خوب برای استفاده از RAID وجود داشته باشد ، با این حال ، چند دلیل در میان آنها وجود دارد:

 • افزونگی داده ها.
 • ارتقای کارایی.
 • امکان ترکیب چندین دیسک فیزیکی در یک دستگاه مجازی بزرگتر.
 • به معنای به روز نگه داشتن سیستم ها و در صورت بروز مشکلات سخت افزاری رایج (خرابی دیسک) است.

محدوده:

همانطور که می دانیم عملکرد ، هزینه و تاب آوری برخی از مزایای اصلی RAID در میان دیگران است. با افزودن چندین درایو به هم ، RAID بسته به پیکربندی ، می تواند کار درایو منفرد را بهبود بخشد ، سرعت کامپیوتر و قابلیت اطمینان پس از خرابی را افزایش دهد.

اگرچه سطوح RAID تو در تو در مقایسه با سطح سنتی گران تر است (زیرا تعداد دیسک های بیشتر و هزینه در هر گیگابایت بیشتر است) علیرغم هزینه آن ، RAID nested محبوبیت بیشتری پیدا می کند زیرا این امر به غلبه بر برخی از قابلیت های مرتبط با آن کمک می کند. با سطح استاندارد RAID.

چرا ما در لینوکس به RAID احتیاج داریم؟

RAID یک فناوری است که اساساً برای افزایش کارایی و همچنین برای اطمینان از داده ها توسط ذخیره اضافی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین ، می توانیم بگوییم که RAID وقتی به عملکرد عالی سیستم سرور نیاز داریم ، استفاده می شود.

چگونه این فناوری به شما در رشد شغلی کمک می کند؟

از فناوری RAID در سطح سرور استفاده می شود و استفاده از همان روز به روز بیشتر می شود. آینده دارای دیسک های بزرگتر ، سیستم های بزرگتر و به همین ترتیب تأکید بیشتر بر بازیابی خرابی است. RAID برای مقابله با همه اینها می تواند با فن آوری بسیار پیشرفته تری تکامل یابد. به همین ترتیب ، آینده RAID در توسعه یا کد نویسی بیشتر نهفته است که می تواند در بازیابی نقص خاص و موازی سازی هدف قرار گیرد که می تواند بار را در بازسازی داده های از دست رفته تعادل برقرار کند.

جمع بندی:

در این مقاله ، ما اساساً در مورد فناوری RAID و اجرای آن در بستر لینوکس بحث کردیم. ایده استفاده از RAID و امکان سنجی مشابه. RAID ، همچنان بخش مهمی از فناوری ذخیره اطلاعات است و فروشندگان عمده فناوری مانند IBM ، Intel ، Dell و غیره هنوز محصولات RAID را منتشر می کنند. به عنوان مثال ، IBM RAID را با طیف Virtualize V7.6 ، NetApp ONTAP توزیع می کند.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

ما را در شتابان هاست دنبال کنید.