OSPF چیست؟

OSPF چیست؟

علی مرادی

OSPF یا Open Shortest Path First ، این یک پروتکل مسیریابی است که در شبکه های پروتکل اینترنت (IP) استفاده می شود. OSPF از الگوریتم های مسیریابی حالت پیوندی استفاده می کند و در یک سیستم واحد مستقل عمل می کند. این پروتکل مسیریابی مبتنی بر استاندارد باز است که در دهه ۱۹۸۰ ایجاد شده است. این روزها پروتکل می تواند توسط هر فروشنده ای استفاده شود زیرا به یک استاندارد باز تبدیل شده است.

OSPF یکی از پروتکل های پرکاربرد در شبکه های بزرگ شرکت است. این مدل برای پشتیبانی از پوشش متغیر Subnet (یا VLSM) و آدرس مسیریابی ناپذیر بین دامنه (CIDR) با طول متغیر طراحی شده است. یکی از نقاط قوت OSPF این است که می تواند تغییرات توپولوژیکی مانند خرابی لینک را به سرعت تشخیص دهد و پس از یافتن تغییرات ساختار جدید مسیریابی بدون حلقه را می توان در چند ثانیه همگرا کرد.

در ادامه با ما در شتابان هاست همراه باشید.

مناطق OSPF:

در OSPF ، یک سیستم خودمختار را می توان به مناطقی تقسیم کرد ، اینها در کاهش تبلیغات حالت پیوندی و سایر ترافیک سربار OSPF که در غیر این صورت به شبکه ارسال می شود ، کمک می کنند. بیایید یک نگاهی بیندازیم:

 • منطقه Backbone: همچنین به عنوان area0 یا منطقه ۰٫۰٫۰٫۰ شناخته می شود که هسته اصلی یک شبکه OSPF را تشکیل می دهد و تمام مناطق دیگر شبکه به منطقه Backbone وصل می شوند. این مسئول توزیع اطلاعات مسیریابی بین مناطقی است که از نوع ناحیه Backbone نیستند.
 • منطقه Stub: در مورد منطقه Stud ، مسیریابی در منطقه کاملاً براساس یک مسیر پیش فرض انجام می شود. این منطقه ای است که تبلیغات خارج از سیستم خودمختار را دریافت نمی کند.
 • مناطق Not so Stubby: یک NSSA نوعی stud است که قادر به وارد کردن مسیرهای خارجی AS و ارسال آنها به هر منطقه دیگر است. با این حال ، قادر به دریافت مسیرهای خارجی AS از مناطق دیگر شبکه نیست.
 • مناطق Transit: این منطقه با ۲ یا بیشتر روتر مرزی OSPF است و می توان از آن برای عبور و مرور شبکه از یک منطقه مجاور به منطقه دیگر استفاده کرد. این منبع از ترافیک سرچشمه نمی گیرد و مقصد آن از این نوع مقصد است.

OSPF چگونه کار می کند؟

هنگامی که OSPF پیکربندی شد ، به همسایگان خود در شبکه گوش می دهد و تمام داده های پیوند موجود را جمع می کند. این داده ها سپس برای تهیه نقشه توپولوژی که شامل تمام مسیرهای موجود در شبکه است ، استفاده می شود. این بانک اطلاعاتی برای استفاده ذخیره شده است و ما آن را Link Databaza می نامیم.

پس از ایجاد Link Databaza ، از آن برای محاسبه کوتاهترین مسیر شبکه های فرعی / شبکه با استفاده از الگوریتمی موسوم به کوتاهترین مسیر اول که توسط Edsger W Dijkstra تهیه شده است محاسبه می شود. OSPF 3 جدول ایجاد می کند:

 • جدول مسیریابی: این برنامه حاوی بهترین مسیرهایی است که در حال حاضر برای پیشبرد ترافیک بین دو همسایه استفاده می شود.
 • جدول همسایه: این شامل همه همسایگان OSPF کشف شده است.
 • جدول توپولوژی: این یکی شامل کل نقشه راه شبکه است. این نقشه راه شامل تمام روترهای OSPF موجود است و داده های محاسبه شده در مورد بهترین و جایگزین مسیرها را نگه می دارد.

انواع روتر در OSPF:

 • روتر داخلی: این روتر شامل تمام رابط هایی است که در همان منطقه به یکدیگر تعلق دارند.
 • مسیریاب Area Border: یک ABR یک یا چند منطقه را با یک شبکه backbone متصل می کند. ABR عضو تمام مناطقی است که به آن وصل شده اید. این چندین پایگاه داده Link State را در حافظه نگه می دارد ، یکی برای هر منطقه.
 • روتر backbone: روتر که دارای رابط در ناحیه backbone است ، روتر backbone نامیده می شود.
 • روتر مرزی سیستم خودمختار: ASBR روتر است که با بیش از یک پروتکل مسیریابی به شبکه وصل می شود. ASBR اطلاعات مسیریابی را با سیستمهای خودگردان روتر مبادله می کند. این پروتکل ها یک پروتکل مسیریابی خارجی را اجرا می کنند ، از مسیرهای اعلام شده استفاده می کنند یا حتی از هر دو روش استفاده می کنند.

مزایای OSPF:

اکنون که فهمیدید که OSPF چیست ، اجازه دهید نگاهی به برخی از مزایای اصلی استفاده از پروتکل های Open Shortest Path First در شبکه ها بیندازیم:

 • OSPF به راحتی قابل مقیاس است ، به این معنی که با دردسر بسیار کمی می توانیم از آن استفاده کنیم تا در یک شبکه بسیار بزرگ استفاده کنیم
 • پروتکل OSPF پشتیبانی کامل از زیر شبکه ها دارد.
 • استفاده از بسته های سلام: OSPF بسته های سلام را برای تأیید عملیات پیوند ارسال می کند و انتقال جداول بزرگ را نادیده می گیرد.
 • OSPF از برچسب زدن مسیر پشتیبانی می کند: در OSPF می توان مسیرها را برچسب گذاری کرد تا تعامل با مقادیر دلخواه را آسان کند.
 • مسیریابی: OSPF قادر است بسته ها را براساس نوع زمینه خدمات خود مسیریابی کند.

معایب OSPF:

 • OSPF یک پروتکل فشرده پردازنده برای استفاده است.
 • از آنجا که بیش از یک کپی از اطلاعات مسیریابی را حفظ می کند ، حافظه بیشتری مصرف می کند.
 • OSPF یک پروتکل پیچیده تر برای درک و یادگیری در مقایسه با سایر پروتکل های اینترنتی است.

جمع بندی:

Open Shortest Path First به عنوان یک پروتکل مسیریابی دارای اهمیت مهمی در زیرساخت های اینترنت است. توانایی یافتن کوتاه ترین مسیر به راحتی و به سرعت در کاهش بار غیر ضروری شبکه کمک می کند و همچنین توانایی یافتن مسیر دیگری در صورت بروز خطا در بهینه ، به افزایش پایداری شبکه کمک می کند.

امیدوارم این مقاله براتون مفید بوده باشه.

ما رو تو شتابان هاست دنبال کنید. 🙂

برچسب ها: پروتکل

ارسال دیدگاه جدید